Przejdź do treści
Szkodowość aut będzie dostępna w Historii Pojazdu

Szkodowość aut będzie dostępna w Historii Pojazdu

Czy Wy też należycie do tej grupy Polaków, którzy mogą pozwolić sobie na zakup auta tylko z rynku wtórnego? Nawet jeśli nie, to warto zwrócić uwagę na fakt, że grupa ta póki co jest większością wśród potencjalnych kupujących. Zakup auta używanego obarczony jest sporym ryzykiem nieświadomego zakupu pojazdu powypadkowego. Niedługo ma być bezpieczniej – zapewniło Ministerstwo Cyfryzacji informując oficjalnie o poszerzeniu Historii Pojazdu o dane dotyczące historii wypadkowej samochodów.

Zgodnie z oficjalnym pismem rządowa usługa zostanie uzupełniona o dane dotyczące szkód istotnych. Za ich przekazywanie odpowiedzialny będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który informacje zdobywać będzie od Zakładów Ubezpieczeń. Wprowadzone przez UFG informacje na temat powypadkowej historii pojazdów nie będą mogły być już nigdy usunięte. Zgodnie z prawem za szkodę istotną określa się zniszczenia w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i kwalifikują pojazd do dodatkowego badania technicznego.

Na chwilę obecną z platformy tej za darmo może skorzystać każdy, kto dysponuje numerem VIN i datą pierwszej rejestracji pojazdu. Dzięki Historii Pojazdu poznamy informacje na temat liczby wcześniejszych posiadaczy pojazdu, pojemności i mocy silnika, daty ważności przeglądu i ubezpieczenia OC, wyposażenia pojazdu, a także dat przeglądów technicznych i wskazań licznika spisywanych przez diagnostów.

Wielka szkoda jednak, że nie znajdziemy na platformie informacji na temat wszystkich zdarzeń, w których samochód brał udział, a które mogą w istotny sposób zaważyć na bezpieczeństwie. Ponadto wystarczy, że szkoda nie zostanie zgłoszona do ubezpieczyciela, a biorący udział w kolizji kierowcy dogadają się między sobą. Wówczas informacja o zdarzeniu nie trafi do UFG – no i mamy do czynienia z oszustwem. Tak czy owak – nie znamy dokładnych terminów wprowadzenia planowanych zmian. Mimo wszystko mamy nadzieję, że dołączenie nowych danych do Historii Pojazdu choć w małym stopniu zmieni sytuację na polskim rynku wtórnym.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”. Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl