Przejdź do treści
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”.

Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny ustabilizowały się, a niższe stopy procentowe zmniejszyły koszty finansowania leasingów i kredytów. Ta korelacja wielu pozytywnych czynników nie sprawia jednak, że statystyczny Polak szturmuje salony sprzedaży samochodów. Oczywiście nie ma powodów do obaw bo rynek ciągle notuje wzrosty sprzedaży, ale wyraźnie widać zmniejszenie jego dynamiki. Wspomniana wcześniej Toyota pozostaje liderem sprzedaży, która notuje wzrost o ponad 8% w stosunku do tego samego kwartału z roku poprzedniego. Taki wynik daje japońskiemu gigantowi wynik na poziomie 28,3 tys sprzedanych samochodów. Wiceliderem okazuje się być czesko-niemiecka Skoda, której liczba sprzedanych samochodów wzrosła w stosunku do analogicznego kwartału z roku ubiegłego. Wciąż to jednak tylko połowa stanu sprzedaży Toyoty, czyli 14,7 tys samochodów. Czeski producent ma jednak powody do radości, bo zanotował wzrost sprzedaży o ponad 16% wystarczył, by zepchnąć koreański koncern KIA na trzecie miejsce zestawienia. Ubiegłoroczny wicelider zanotował spadek sprzedaży o prawie 8%. Miejsca zaraz za podium zestawienia zajęły kolejno marki Volkswagen oraz Hyundai. Cały udział Toyoty w naszym rynku to już 20%!. Najlepiej sprzedającym się nowym samochodem w Polsce pozostaje Toyota Corolla. Drugie miejsce należy do Skody i jej flagowego modelu Octavia, natomiast aż 3 kolejne pozycje to ponownie auta ze stajni Toyoty i modele Yaris Cross, C-HR oraz Yaris.

Najbardziej popularnym sposobem finansowania nowych samochodów wciąż cieszy się leasing (Ponad 40% kupionych nowych aut stanowiło tę metodę zakupu). Po pierwszym kwartale udział klientów indywidualnych w zakupach sięgał nieco ponad 30%. 40% wszystkich aut trafiło do firm leasingowych a tylko 10% znalazła uznanie wśród firm oferujących najem długo i krótkoterminowy. Pogłoski o klapie programu CarSharing, okazują się być trafne.

Ciekawie wygląda sytuacja na rynku wtórnym. Rok temu liczba aut używanych oscylowała przy granicy 165 tys. W lutym bieżącego roku było to już 240 tys. Imponująco wzrósł prywatny import samochodów używanych, który stanowi główny motor napędowy dla polskiego rynku aut używanych. Tylko w marcu zarejestrowano ponad 85 tys sprowadzonych samochodów osobowych i dostawczych lekkich. To najlepszy wynik od 2020 roku i wyższy o ponad 16% w ujęciu do tego samego okresu sprzed roku. Prognozuje się, że liczba sprowadzonych samochodów zza granicy wyniesie w tym roku około 900tys. Najpopularniejszymi samochodami sprowadzanymi wciąż pozostają Opel Astra, Volkswagen Golf oraz Audi A4. Najważniejszym kierunkiem importu nieustannie jest rynek niemiecki. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup auta zza oceanu. Ponad 40% wzrost importu względem tego samego okresu z roku poprzedniego wypycha USA na 4 pozycję w tabeli kierunków importu. Bardziej atrakcyjnym od USA okazuje się dla importerów kierunek… belgijski.

Co mówią nam powyższe wyniki. Sprawdzone marki i modele samochodów to wciąż klucz do posiadania wymarzonego samochodu. Polacy lubią to co znają… a dzięki temu, my naprawiamy później to, co też znamy. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale nasza wiedza na temat rynku umacnia się. To w konsekwencji sprawia, że pracujemy z waszymi samochodami szybciej, dokładniej i bardziej przewidywalnie.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Fotoradary – Podsumowanie roku 2023.

Fotoradary – Podsumowanie roku 2023.

W tym tygodniu powracamy na Polskie drogi i przestrzegamy przed tym, żeby w przyszłym roku nie dołączyć do grona osób, które zapisują się do statystyk dzisiejszego tematu. Zwłaszcza, że temat jest aktualny bo przed nami wyjazdy na majówkę. W roku 2023 – 985tys. kierowców dostało „do skrzynki” swoje zdjęcie z fotoradaru. Czy to dużo? Zdecydowanie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl