Przejdź do treści
Śmiertelność w wypadkach drogowych w UE. Czy naprawdę w Polsce jest tak źle?

Śmiertelność w wypadkach drogowych w UE. Czy naprawdę w Polsce jest tak źle?

W zeszłym tygodniu pisaliśmy dla was o wpływie nowego taryfikatora mandatów na zachowanie polskich kierowców. Okazuje się, że nowa „szczepionka” nie działa najlepiej, a swoje żniwo zbiera brawura i głupota kierowców, którzy jeżdżą wciąż za szybko i nieodpowiedzialnie.

Prognoza to smutna i nie napawa optymizmem, zwłaszcza, że Komisja Europejska udostępniła właśnie badania i wnioski dotyczące śmiertelnych wypadków na drogach Unii Europejskiej za 2021 rok. Okazuje się, że pozycja Polski mocno zaskakuje… w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Warto by w tym miejscu mieć na względzie to, że wynik sprzed roku na tle innych europejskich Państw, nie prędko może się powtórzyć.

W prawdzie wciąż bliżej nam do końca tabeli niż jego początku, ale okazuje się, że wskaźnik śmiertelnych wypadków przypadających na milion mieszkańców spadł w 2021 roku z 66 do 59 przypadków. Warto przy tym zauważyć, że w 2019 roku wynosił on aż 77 osób. Unijna średnia to 44 śmiertelne ofiary, jednak 22% poprawa wskaźnika w stosunku do poprzedniego roku jest jednym z najlepszych wyników w całym zestawieniu. Warto wspomnieć, że według wstępnych danych, Polska jest jednym z 9 krajów UE, które odnotowały najniższą w swojej historii liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Obok nas znalazły się takie kraje jak Cypr, Dania, Irlandia, Litwa, Malta, Niemcy, Portugalia i Szwecja. Wyraźnie też zarysowuje się pozycja Polski, jako kraju oddzielającego dwa światopoglądy jazdy wśród kierowców Unii Europejskiej. Europa zachodnia notuje najlepsze wyniki urastając do rangi regionu, w którym jeździ się najbezpieczniej. Kraje na wschód od nas, są z kolei enklawą szaleństwa i niebezpiecznej jazdy kierowców. Prowadzi to do wielu niepotrzebnych śmierci na drogach. Co ciekawe, największe wzrosty wśród śmiertelnych ofiar wypadków zanotowały takie kraje jak Finlandia, Łotwa i Słowenia.

W całej UE w 2021 roku na drogach zginęło 19,8 tysiąca osób. To o 5 % więcej ofiar, niż w 2020 roku. Należy pamiętać o tym, że z racji szalejącej pandemii Covid-19, ruch samochodów był w 2020 roku znacząco niższy. Co ciekawe, w porównaniu właśnie do 2019 roku wyniki w 2021 roku są jeszcze bardziej optymistyczne. To prawie 13% mniej ofiar. Unijne statystyki pokazują, że 52% wypadków śmiertelnych miało miejsce na drogach wiejskich, przy czym największy odsetek ofiar w tym regionie dotyczył pieszych. 40% ofiar wypadków zmarło w przestrzeniach miejskich, a 8% zgonów miało miejsce na drogach autostradowych. 75% wszystkich ofiar wypadków to mężczyźni, a ponad 25% z ze wszystkich ofiar to osoby powyżej 65 lat. Statystyką, którą warto jeszcze przytoczyć jest ta, że kierowcy i pasażerowie pojazdów stanowili 43% ofiar, podczas gdy piesi to 20% wszystkich ofiar. W zestawieniu uwzględniono również motocyklistów, którzy stanowili 18% wszystkich zgonów oraz rowerzystów, którzy stanowili 10% ofiar.

Wiemy doskonale o tym, że Unia Europejska znana jest ze swoich programów usiłujących tworzyć parasol ochronny nad swoimi obywatelami. Ciągle trwają prace nad obniżeniem wskaźnika śmiertelności i poważnych obrażeń u ofiar wypadków drogowych. Prace toczą się na różnych szczeblach, począwszy od regulacji prawnych przez wymuszanie na producentach stosowania różnych asystentów jazdy. Ambitny plan komisji zakłada redukcję śmiertelności w wypadkach o 30% do 2030 roku. Jeszcze ambitniej rysuje się wizja Unii do 2050 roku, kiedy to na drogach nie ma być już żadnych wypadków śmiertelnych. Czy to utopia, czy realny plan, dowiemy się pewnie na przestrzeni kolejnych lat, ale póki co podchodzimy do tych planów z pewną rezerwą.

foto: Road accident photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl