Przejdź do treści
Samochodowe ładowarki elektryczne… w latarniach miejskich. W Gdyni.

Samochodowe ładowarki elektryczne… w latarniach miejskich. W Gdyni.

Wszyscy jesteśmy zgodni w przekonaniu, że auta elektryczne to przyszłość motoryzacji. Jeśli nie dla wszystkich jest to szczyt technologiczny, to na pewno wszyscy zgodnie muszą stwierdzić, że już na pewno elektromobilność można nazwać kolejnym krokiem w motoryzacji. O ile słupki sprzedaży elektryków z roku na rok rosną w siłę, to zasięg tych samochodów wciąż stanowi jeden z dwóch głównych odstraszaczy dla nowych nabywców. Drugim, który nomen omen jest ściśle powiązany z pierwszym jest infrastruktura ładowania, której wciąż u nas daleko do tej z zachodu Europy. Tak długo jak e-samochody będą miały słabe zasięgi, a liczba ładowarek będzie w kraju niewielka, będzie to dla nas tylko pewien rodzaj luksusu. Póki co, potencjalnymi Klientami są przede wszystkim ludzie z dużych aglomeracji miejskich, gdzie dość dobrze rozwinięta jest sieć ładowania. Oprócz tego osoby posiadające własne garaże lub wydzielone miejsca parkingowe z dostępem do gniazda elektrycznego, to tacy dla których zakup elektryka ma jeszcze jakiś sens.

Z ciekawym programem pilotażowym niebawem ma wystartować firma Energa. Chce stawiać ładowarki samochodowe w… miejskich latarniach. Wszystko za sprawą rozwoju technologii oświetleniowej, a w zasadzie przestawianiu swoich punktów świetlnych na dobrze nam znane LED’y. Technologia LED pozwala oszczędzać połowę energii względem technologii sodowej, dotychczas wykorzystywanej w większości latarni. Rezerwy mocy nie da się magazynować przez dłuższy czas, ale napięcie w sieci można wykorzystać właśnie jako ładowarka dla pojazdów elektrycznych. Latarnie mogłyby oddawać moce od 3,7 do 22 kW. W prawdzie nie są to zawrotne wartości, ale trzeba pamiętać, że nie będą to ładowarki ekspresowe i będzie można korzystać z nich w nocy, pozostawiając auto „pod chmurką”. Niestety nie będą mogły skorzystać z niej pojazdy, które nie pozwalają na ładowanie prądem zmiennym o takiej mocy. Skorzystają za to na tym jednoślady. Dzięki „e-latarniom” będzie można naładować e-hulajnogi czy e-motorowery, które stają się coraz popularniejsze w naszym kraju.

Może się wydawać, że wygląda to zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe. W istocie okazuje się, że plusów tego rozwiązania jest znacznie więcej – również od strony prawnej. Montaż instalacji takiej ładowarki jest dużo tańszy i szybszy do zrealizowania, gdyż wymaga dużo mniejszej ilości pozwoleń – nie trzeba np. starać się o pozwolenia na budowę. Dodatkowo punkt, jest już zaopatrzony w potrzebną do pracy energię. W sumie czas potrzebny do postawienia funkcjonującej ładowarki wynosi ok. 2 miesięcy. Dla porównania – postawienie ładowarki tradycyjnej to często rok i dłużej. Różnica jest tutaj przytłaczająca.

Rozwiązanie to z pewnością ma potencjał. Co ciekawe, funkcjonuje już z powodzeniem na zachodzie. W samym Londynie, działa już ponad 1500 takich punktów. W Polsce grupa Energa zarządza 332 tys. punktami oświetleniowymi, z czego 20 proc. to instalacje LED. Taki wynik, może drastycznie zmienić wyobrażenie potencjalnego Klienta o infrastrukturze ładowania „elektryków”. Dodatkowo Energa posiada doświadczenie w budowaniu ładowarek do samochodów elektrycznych. W swoim portfolio posiada już 69 ładowarek szybkich i wolnych, które działają głównie w centrum i na północy kraju.

Póki co Energa chce zacząć swój program od montażu tego typu ładowarek … w Gdyni. Tyle z dobrych wiadomości, bo w sumie program zakłada póki co montaż 2 takich punktów. Obecnie trwają ustalenia, gdzie te punkty mają się znaleźć. No cóż, musimy pamiętać, że nie bez kozery program nazywany jest pilotażowym. W miarę większego zainteresowania, firma będzie chciała zwiększyć ilość takich punktów. nam pozostaje Trzymać kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia i rozwój elektrycznej infrastruktury w Polsce.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”. Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl