Przejdź do treści
Obowiązkowa rejestracja samochodów – szykują się zmiany

Obowiązkowa rejestracja samochodów – szykują się zmiany

Kolejne zmiany przygotowują władze dla osób, które z jakiś przyczyn unikają przerejestrowywania samochodów, bądź ich trwałego wyrejestrowania. Póki co Polskie prawo nakazuje (wg. art.78 kodeksu drogowego) osobie, która nabyła bądź pozbyła się auta, poinformowanie o tym fakcie starosty powiatowego – w ciągu 30 dni od zaistnienia zdarzenia. Teoria mówi swoje, a praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wspomniany wyżej artykuł, nie mówi konkretnie o przewidzianych sankcjach za niedotrzymanie tego obowiązku.

Nowy projekt, ma mieć podobne założenia do wcześniejszych ustaleń, ale przewiduje już kary w wysokości 1000zł dla osób, które nie przerejestrują/wyrejestrują samochodów w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Taki m.in. projekt wpłynął do sejmu na początku czerwca pod ogólnym szyldem „ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” a przygotowało go Ministerstwo Środowiska. W połowie czerwca odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji. Aktualnie trwają nad nim pracę w komisjach Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Głównym założeniem twórców tej ustawy jest to, żeby poprawić warunki legalnego obrotu samochodami oraz ulepszyć system przejrzystości gromadzonych danych w CEPiK. Jest w niej jeszcze drugie dno, które może usunąć z przydrożnych parkingów i szemranych miejsc, tzw. Samochody widma. Chodzi o pojazdy, przy których w okresie większym niż 6 lat nie odnotowano żadnych komunikatów aktualizujących – od stacji kontroli pojazdów, organów rejestrujących czy ubezpieczycieli. Ustawodawcy twierdzą też, że powyższe zmiany są podyktowane presją Komisji Europejskiej, która do tej pory miała spore zastrzeżenia co do tego, że w naszym kraju brakuje sankcji w zakresie samochodów wycofanych z eksploatacji. Dotyczy to głównie dyrektywy z 2000 roku.

Propozycja tych zmian, wydaje się być skutecznym sposobem na walkę ze „spóźnialskimi” właścicielami samochodów. Tym bardziej że ma być tak samo egzekwowana w przypadku osób fizycznych jak i osób prawnych i jednostek organizacyjnych. Dzięki odpowiednim wpisom do kodeksu drogowego, będzie ona mogła być egzekwowana, np. podczas rutynowej kontroli drogowej.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl