Przejdź do treści
Nowe standardowe wyposażenie w autach

Nowe standardowe wyposażenie w autach

Od 6 lipca, na terenie całej Unii Europejskiej wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące homologacji nowych aut, dopuszczanych do użytku na publicznych drogach. Chodzi o dwa systemy, które przedstawialiśmy wam już kiedyś na łamach naszego bloga – system ISA oraz czarne skrzynki. Jak to wpłynie na życie przeciętnego kierowcy?

Sprawa montażu obu systemów wydaje się być prosta. Wszystkie nowe samochody, które będą ubiegać się o homologację, będą musiały mieć w standardowym wyposażeniu przewidziane miejsce na system ISA – czyli cyfrowy ogranicznik prędkości oraz miejsce na tzw. czarną skrzynkę – urządzenie dobrze znane z samolotów. W przypadku modeli samochodów, które już są na rynku, temat montażu nowych asystentów ma obowiązywać od lipca 2024 roku. Innymi słowy, producenci mają 2 lata, żeby dostosować aktualne modele, które są w sprzedaży, do wymagań jakie stawia Unia Europejska.

Jak wpłyną nowe systemy na komfort jazdy? Systemy ISA oparte o kamery rozpoznające znaki oraz działające w stałej łączności z nadajnikami GPS, będą informować kierowców w momencie przekraczania dozwolonej prędkości. System ISA będzie mógł w aktywny sposób zapobiegać łamaniu przepisów. O pomysłach, które pojawiły się ze strony inżynierów pisaliśmy już wcześniej, ale w wielkim skrócie idea polegała na tym, żeby auto samo wyhamowywało pojazd bądź pedał gazu stawiał większy opór w efekcie czego kierowca odpuszczał by jego ciągłe dociskanie. Ku uciesze zmotoryzowanych, system ten ma być tylko pomocą a nie nakazem w efekcie czego można będzie go każdorazowo wyłączyć. Nie wiemy natomiast w jakim kierunku pójdzie rozwój sytuacji w przyszłości. Być może już za kilka lat, kiedy autonomiczność pojazdów wejdzie na wyższy poziom, asystent ISA zostanie zmodyfikowany w taki sposób, że kierowcy nie pojadą więcej niż mówią nam znaki na drodze.

Czarne skrzynki, podobnie jak te montowane w samolotach będą rejestrować podstawowe parametry pojazdu. Wiemy już, że będą pozbawione zarówno informacji dźwiękowych jak i wizualnych, a ostateczny zapis podróży, przekazywany w razie konieczności odpowiednim służbom, będzie zawierał informację na 5 sekund przed zdarzeniem. W skład parametrów, które miałyby być rejestrowane przez czarne skrzynki wchodzi prędkość, aktywność tempomatu, stan użycia pasów bezpieczeństwa, informacje dotyczące użycia pedału hamulca, kąt przechyłu pojazdu, położenie przednich foteli, stan ciśnienia powietrza w oponach, stan aktywnych systemów bezpieczeństwa oraz użycie układu ABS.

Czarne skrzynki to raczej dobry kierunek zmian. Zwłaszcza dla organów zajmujących się znajdywaniem przyczyn wypadków samochodowych. Jeśli chodzi o inteligentne systemy pomocy kierowcom, to mamy o nich mieszane zdanie – bywają zawodne i na swój sposób upośledzają czujność kierowców. Oczywiście minie trochę czasu zanim dowiemy się czy ISA ma większy wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Faktem jest, że to nadmierna prędkość jest ciągle największym problemem na drogach. Inną sprawą jest to, że nowe systemy z pewnością mogą przełożyć się na kolejny już wzrost cen pojazdów… być może nieznaczny, ale jednak.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl