Przejdź do treści
Nowe standardowe wyposażenie w autach

Nowe standardowe wyposażenie w autach

Od 6 lipca, na terenie całej Unii Europejskiej wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące homologacji nowych aut, dopuszczanych do użytku na publicznych drogach. Chodzi o dwa systemy, które przedstawialiśmy wam już kiedyś na łamach naszego bloga – system ISA oraz czarne skrzynki. Jak to wpłynie na życie przeciętnego kierowcy?

Sprawa montażu obu systemów wydaje się być prosta. Wszystkie nowe samochody, które będą ubiegać się o homologację, będą musiały mieć w standardowym wyposażeniu przewidziane miejsce na system ISA – czyli cyfrowy ogranicznik prędkości oraz miejsce na tzw. czarną skrzynkę – urządzenie dobrze znane z samolotów. W przypadku modeli samochodów, które już są na rynku, temat montażu nowych asystentów ma obowiązywać od lipca 2024 roku. Innymi słowy, producenci mają 2 lata, żeby dostosować aktualne modele, które są w sprzedaży, do wymagań jakie stawia Unia Europejska.

Jak wpłyną nowe systemy na komfort jazdy? Systemy ISA oparte o kamery rozpoznające znaki oraz działające w stałej łączności z nadajnikami GPS, będą informować kierowców w momencie przekraczania dozwolonej prędkości. System ISA będzie mógł w aktywny sposób zapobiegać łamaniu przepisów. O pomysłach, które pojawiły się ze strony inżynierów pisaliśmy już wcześniej, ale w wielkim skrócie idea polegała na tym, żeby auto samo wyhamowywało pojazd bądź pedał gazu stawiał większy opór w efekcie czego kierowca odpuszczał by jego ciągłe dociskanie. Ku uciesze zmotoryzowanych, system ten ma być tylko pomocą a nie nakazem w efekcie czego można będzie go każdorazowo wyłączyć. Nie wiemy natomiast w jakim kierunku pójdzie rozwój sytuacji w przyszłości. Być może już za kilka lat, kiedy autonomiczność pojazdów wejdzie na wyższy poziom, asystent ISA zostanie zmodyfikowany w taki sposób, że kierowcy nie pojadą więcej niż mówią nam znaki na drodze.

Czarne skrzynki, podobnie jak te montowane w samolotach będą rejestrować podstawowe parametry pojazdu. Wiemy już, że będą pozbawione zarówno informacji dźwiękowych jak i wizualnych, a ostateczny zapis podróży, przekazywany w razie konieczności odpowiednim służbom, będzie zawierał informację na 5 sekund przed zdarzeniem. W skład parametrów, które miałyby być rejestrowane przez czarne skrzynki wchodzi prędkość, aktywność tempomatu, stan użycia pasów bezpieczeństwa, informacje dotyczące użycia pedału hamulca, kąt przechyłu pojazdu, położenie przednich foteli, stan ciśnienia powietrza w oponach, stan aktywnych systemów bezpieczeństwa oraz użycie układu ABS.

Czarne skrzynki to raczej dobry kierunek zmian. Zwłaszcza dla organów zajmujących się znajdywaniem przyczyn wypadków samochodowych. Jeśli chodzi o inteligentne systemy pomocy kierowcom, to mamy o nich mieszane zdanie – bywają zawodne i na swój sposób upośledzają czujność kierowców. Oczywiście minie trochę czasu zanim dowiemy się czy ISA ma większy wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Faktem jest, że to nadmierna prędkość jest ciągle największym problemem na drogach. Inną sprawą jest to, że nowe systemy z pewnością mogą przełożyć się na kolejny już wzrost cen pojazdów… być może nieznaczny, ale jednak.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl