Przejdź do treści
Konfiskata pojazdu za przestępstwa drogowe? Niewykluczone.

Konfiskata pojazdu za przestępstwa drogowe? Niewykluczone.

Ostatnie wpisy na naszym blogu wyglądają trochę jak cykl na temat nowego kodeksu karny wprowadzonego przez Polski rząd na początku stycznia. Dziś przed nami trzeci z rzędu wpis traktujący o tym temacie, ale jak się okazuje, jest o czym pisać. Z rządowych informacji dowiadujemy się, że projekt konfiskaty samochodów pijanym kierowcom jest już w Sejmie. Czy jest się czego obawiać?

Projekt miał już swoje pierwsze czytanie i skierowano go do pracy w Komisji Nadzwyczajnej. W głosowaniu sejmowym przeciw wprowadzaniu tak drastycznych zmian była jedynie Platforma Obywatelska, która wnioskowała o odrzucenie projektu w całości.

Jakie nowy przepisy miałby wprowadzać projekt ustawy? Tu sytuacja wygląda dość ciekawie. Kierowca, który zostanie zatrzymany przez patrol policyjny i będzie miał we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu, straci samochód „obligatoryjnie”. Z kolei jeśli kierowca spowoduje wypadek samochodowy, to wówczas pojazd zostanie mu odebrany w przypadku, gdy policyjny alkomat wskaże granicę minimum 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kierowca będący pod wpływem alkoholu, uniknie konfiskaty samochodu tylko w dwóch przypadkach. Jeśli nie będzie właścicielem prawnym pojazdu lub jeśli zniszczony pojazd będzie miał współwłaściciela. W tym przypadku, sprawca wypadku będzie musiał zapłacić średnią wartość rynkową zniszczonego samochodu, przy czym będzie określana sprzed wypadku. Drugi przypadek dotyczy kierowców zawodowych. Projekt zakłada, że „samochodu nie utraci ten, kto będzie wykonywał pracę samochodem pracodawcy”. Nie mniej jednak w takiej sytuacji kierowca będzie musiał liczyć się z mandatem wysokości minimum 5.000 zł. Kara ta może jednak sięgnąć nawet 100.000 zł w zależności od wartości prowadzonego pojazdu.

O co chodzi z tą wartością prowadzonego pojazdu? Przede wszystkim rząd planuje, by przy szacowaniu wartości auta posługiwać się narzędziami, które posiadają urzędy skarbowe naliczając wysokość podatków. Takie rozwiązanie rozwieje wszystkie obawy Karnistów o to, by do każdego przypadku odwoływać się indywidualnie. Znacząco przeciągałoby to rozwiązywanie tego typu spraw. Rozwiązanie Rządu uniknie przeprowadzania indywidualnej oceny stanu technicznego pojazdu i na domiar złego, nie będzie obniżało kwoty stanowiącej równowartość zniszczonego pojazdu. Efekt będzie w istocie skutkował tym, że zapobiegnie to uprzywilejowaniu sprawców wypadków.

„Celem konfiskaty pojazdu w istocie ma być utrudnienie sprawcy popełniania tego rodzaju przestępstwa w przyszłości. Wynikać ma to z faktu pozbawienia go pojazdu mechanicznego, a w przypadku przepadku równowartości przez pozbawienie go środków pieniężnych, które może przeznaczyć na zakup pojazdu.” Tak tłumaczy to ustawodawca. Jak widać, Rząd chce iść drogą innych krajów Europy, gdzie konfiskata pojazdów obowiązuje i stanowi kolejny czynnik odstraszania wśród niepokornych kierowców. Takie praktyki są stosowane w Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Luksemburgu, Słowacji, Słowenii i Szwajcarii. Częściowo również w niektórych regionach Niemiec.

Wydaje się, że sposobem Rządu na walkę z przestępczością na drodze, jest podwyższanie kar za wykroczenia. Jeszcze pół roku temu, uznawaliśmy, że to dobra koncepcja, chodź jak w każdym przypadku nie pozbawiona wad. Niestety po naszym niedawnym wpisie, można jasno stwierdzić, że myliliśmy się i zaproponowana zmiana taryfikatora mandatów nie przynosi na razie spodziewanych efektów. Metody walki rządu okazują się złe i nie działają, bo wypadków i mandatów jest więcej niż rok temu. Miejmy nadzieje, że kierowcy muszą się jeszcze przyzwyczaić do nowych reguł i potrzeba na to czasu. Rząd powinien jednak zauważyć, że samo podwyższanie kar nie wystarcza i trzeba myśleć nad tym co jest można zrobić, by poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl