Przejdź do treści
Kolejny kaganiec na pijanych kierowców?

Kolejny kaganiec na pijanych kierowców?

Pijany Polak z kółkiem, to dość powszechny widok. Wszelkie statystyki zdają się potwierdzać tę regułę. Tylko w lutym tego roku, policja zatrzymała blisko 6.000 kierowców „pod wpływem”. Czy mamy jakiś pomysł, żeby zatrzymać to szaleństwo? Okazuje się, że pomysły są… a jeden z nich cieszy się szczególnym uznaniem wśród naszego społeczeństwa.

Surowe kary dla pijanych kierowców weszły w zupełnie inny wymiar. Kary finansowe są ogromne. Problemy natury prawnej również nie przewidują taryfy ulgowej dla niesfornych kierowców. Mimo zaostrzenia przepisów, wciąż jednak stanowczo za dużo kierowców porusza się po drogach w stanie upojenia alkoholowego. Poruszany przez nas przed wieloma miesiącami pomysł Unii Europejskiej, zdaje się wracać do dyskusji. Mowa o blokadzie alkoholowej. Jest to urządzenie, które umożliwi fizyczne unieruchomienie silnika pojazdu w przypadku, gdy „wyczuje” podwyższone stężenie alkoholu we krwi kierującego pojazdem. Urządzenie w sposobie działania przypomina nieco immobilizer. Kierowca, aby uruchomić samochód będzie musiał najpierw dmuchnąć w ustnik, a następnie auto odpowie uruchomieniem silnika … lub jego blokadą. Zasada wydaje się być stosunkowo prosta. Co jednak z poparciem takiego rozwiązania wśród samych kierowców ?

Od lipca 2022 roku wszystkie nowe typy pojazdów wprowadzanych na rynek europejski muszą mieć możliwość zamontowania blokady alkoholowej. Póki co słowami kluczowymi są tu „muszą mieć możliwość”. Zaiste, ponieważ wciąż niema zgody wśród Komisji Europejskiej – jaki system mógłby się najlepiej sprawdzić w roli alkoholowego arbitra. Co by to nie było, to należy pamiętać, że nawet najprostszy, ale spełniający standardy alkobloker wiąże się ze znaczącymi kosztami instalacji. Rzecz jasna montowany w nowym aucie wpłynie i tak na nieustannie rosnące ceny pojazdów. Tu jednak poparcie wśród naszej rodzimej społeczności dotyczące takiego rozwiązania okazuje się nad wyraz entuzjastyczne. Blisko 48% Polaków uważa, że blokady alkoholowe staną się skuteczną bronią prewencyjną na śmiałków jeżdżących „na gazie”.

Oczywiście alkoblokery nie wyeliminują całkowicie problemu, ale społeczeństwo zdaje się zauważać, że jest potrzeba skuteczniejszej – bardziej bezpośredniej prewencji i edukacji. To w konsekwencji może przyczynić się do ograniczenia liczby kierowców będących zagrożeniem dla siebie i otoczenia. Ma mieć również pozytywny wpływ na świadomość nas samych i naszej odpowiedzialności społecznej. Brzmi nieźle i choć na efekty przyjdzie nam pewnie jeszcze trochę poczekać, to sytuacja pokazuje, że ciągle temat jest rozwojowy i aktualny.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl