Przejdź do treści
Kolejny kaganiec na pijanych kierowców?

Kolejny kaganiec na pijanych kierowców?

Pijany Polak z kółkiem, to dość powszechny widok. Wszelkie statystyki zdają się potwierdzać tę regułę. Tylko w lutym tego roku, policja zatrzymała blisko 6.000 kierowców „pod wpływem”. Czy mamy jakiś pomysł, żeby zatrzymać to szaleństwo? Okazuje się, że pomysły są… a jeden z nich cieszy się szczególnym uznaniem wśród naszego społeczeństwa.

Surowe kary dla pijanych kierowców weszły w zupełnie inny wymiar. Kary finansowe są ogromne. Problemy natury prawnej również nie przewidują taryfy ulgowej dla niesfornych kierowców. Mimo zaostrzenia przepisów, wciąż jednak stanowczo za dużo kierowców porusza się po drogach w stanie upojenia alkoholowego. Poruszany przez nas przed wieloma miesiącami pomysł Unii Europejskiej, zdaje się wracać do dyskusji. Mowa o blokadzie alkoholowej. Jest to urządzenie, które umożliwi fizyczne unieruchomienie silnika pojazdu w przypadku, gdy „wyczuje” podwyższone stężenie alkoholu we krwi kierującego pojazdem. Urządzenie w sposobie działania przypomina nieco immobilizer. Kierowca, aby uruchomić samochód będzie musiał najpierw dmuchnąć w ustnik, a następnie auto odpowie uruchomieniem silnika … lub jego blokadą. Zasada wydaje się być stosunkowo prosta. Co jednak z poparciem takiego rozwiązania wśród samych kierowców ?

Od lipca 2022 roku wszystkie nowe typy pojazdów wprowadzanych na rynek europejski muszą mieć możliwość zamontowania blokady alkoholowej. Póki co słowami kluczowymi są tu „muszą mieć możliwość”. Zaiste, ponieważ wciąż niema zgody wśród Komisji Europejskiej – jaki system mógłby się najlepiej sprawdzić w roli alkoholowego arbitra. Co by to nie było, to należy pamiętać, że nawet najprostszy, ale spełniający standardy alkobloker wiąże się ze znaczącymi kosztami instalacji. Rzecz jasna montowany w nowym aucie wpłynie i tak na nieustannie rosnące ceny pojazdów. Tu jednak poparcie wśród naszej rodzimej społeczności dotyczące takiego rozwiązania okazuje się nad wyraz entuzjastyczne. Blisko 48% Polaków uważa, że blokady alkoholowe staną się skuteczną bronią prewencyjną na śmiałków jeżdżących „na gazie”.

Oczywiście alkoblokery nie wyeliminują całkowicie problemu, ale społeczeństwo zdaje się zauważać, że jest potrzeba skuteczniejszej – bardziej bezpośredniej prewencji i edukacji. To w konsekwencji może przyczynić się do ograniczenia liczby kierowców będących zagrożeniem dla siebie i otoczenia. Ma mieć również pozytywny wpływ na świadomość nas samych i naszej odpowiedzialności społecznej. Brzmi nieźle i choć na efekty przyjdzie nam pewnie jeszcze trochę poczekać, to sytuacja pokazuje, że ciągle temat jest rozwojowy i aktualny.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”. Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl