Przejdź do treści
Jak oceniamy stan dróg w Polsce? Wyniki badania wciąż nie najlepsze.

Jak oceniamy stan dróg w Polsce? Wyniki badania wciąż nie najlepsze.

Dziś po raz kolejny trochę statystyk. W przypływie radości w związku z posuwającymi się do przodu pracami nad naszą lokalną drogą S7 pokusiliśmy się o to, by dotrzeć do ciekawej analizy Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) – na temat jakości dróg na świecie. W rankingu za 2019 roku wzięło w nim udział 141 państw z całego świata, a Polska uplasowała się w nim na … 57 miejscu. Czy to dobrze czy nie?

Chciałoby się odetchnąć z ulgą i powiedzieć, że jest nieźle, bo jesteśmy bliżej początku stawki. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy weźmiemy pod lupę tylko „nasze podwórko”… czyli Europę. Wtedy już tak „nieźle” to nie wygląda. Polska zajęła w Europie 20 lokatę na 27 Państw. To wciąż dość niski wynik, który raczej nie napawa wielkim optymizmem. Zwłaszcza, że w rankingu wyprzedziły nas takie Państwa jak Słowenia, Litwa, Estonia czy Grecja. Gorzej niż Polska, wypadły w rankingu Węgry, Słowacja, Czechy, Łotwa, Bułgaria, Malta i Rumunia.

Chociaż jakość polskich dróg poprawia się znacząco z roku na rok, to jednak wciąż musimy dużo nadrobić w stosunku do Holandii, Austrii czy Portugalii. To właśnie te 3 Państwa okazały się mieć najlepsze drogi według rankingu. W prawdzie samo badanie, było nie tyle rankingiem stanu jakości dróg w danym kraju, co rankingiem zadowolenia ze stanu dróg w danym kraju. Mimo wszystko takie wyniki i tak zdają się zmuszać nas do ciekawych przemyśleń. Ankietowani brali pod uwagę różne czynniki składające się na ich poziom zadowolenia komfortu podróżowania po krajowych drogach, a nasz kraj otrzymał w tym zestawieniu ocenę 4,31 w skali od 1 do 7 (im wyższa ocena, tym szerzej rozwinięta infrastruktura). Dla porównania, wyżej wymienione Państwa otrzymały kolejno oceny: Holandia – 6,43, Austria – 6,01, Portugalia – 5,99. Światowym liderem rankingu okazał się być Singapur z oceną 6,45. Wspominana wyżej Holandia, zajęła drugie miejsce w rankingu. Co nie dziwi, najgorsze w zestawieniu okazały się drogi w słabo rozwiniętych gospodarkach – Mauretania (2,03) i Czad (1,94).

Jak się okazuje, ranking stworzony przez WEF zdaje się potwierdzać nasza krajowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która na koniec roku 2018 określiła, że w Polsce mamy 37% nawierzchni, które kwalifikują się do remontu. Stanowiło to nieco ponad 8tys. Km dróg – głównie lokalnych i powiatowych. Niemniej jednak, jeśli cofniemy się do badań z przed prawie 20 lat, to dotrzemy do informacji, że wtedy prawie 30% dróg… oceniono pozytywnie. Mam nadzieję, że nasza nowa trasa S7, będzie kolejnym czynnikiem do tego, aby ten współczynnik poprawić.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl