Przejdź do treści
Jak i za ile sprzedajemy samochody używane w Polsce?

Jak i za ile sprzedajemy samochody używane w Polsce?

Dziś zgodnie z naszą obietnicą powracamy do raportu Bidcar i przeanalizujemy rynek używanych samochodów w Polsce. Tym razem będzie to analiza pod kątem sprzedawcy. Jakie samochody sprzedajemy, ile udaje nam się na nich zarobić i co zdarza nam się ukryć przed kupującym? Zaczynamy drugą część naszej analizy raportu platformy Bidcar.

Dla sprzedających najważniejszą kwestią podczas całego procesu jest uzyskana cena. Ten czynnik za najważniejszy uznaje aż 86% respondentów, przy czym zależy również na tym, żeby sprzedawać krótko, dlatego jesteśmy skorzy do negocjacji – chodź jak wynika z poprzedniej analizy… najbardziej pasuje nam „symboliczny” wymiar rabatu. ¾ sprzedawców woli uniknąć kłopotów posprzedażowych, dlatego wyceniane samochody w większości przypadków odpowiadają chłodnej kalkulacji. Okazji raczej nie ma, dlatego jeśli cena jest sporo niższa w stosunku do konkurencji, to najpewniej coś jest nie tak z autem. Jak wynika z raportu, prawie połowa ankietowanych (45%) uznaje, że dostało za auto tyle, ile chcieli. Aż 35% deklaruje, że musiało nieznacznie zejść z ceny co i tak jest wynikiem satysfakcjonującym sprzedawców. Rabat w tym przypadku stanowi nie mniej niż 95% wyjściowej ceny. 15% ankietowanych twierdzi, że musieli wyraźnie zejść z ceny początkowej. 6% dostało większe pieniądze za auto, niż początkowo chcieli otrzymać. Co również ciekawe, to fakt, że aż 63% ankietowanych wolałaby ograniczyć liczbę spotkań z potencjalnymi kupcami. Wciąż wielu z nas, ma za dużo wspólnego z typowymi „oglądaczami”.

Kolejna kwestia dotyczy tego, kto kupuje samochody… a w zasadzie komu je sprzedajemy. Tu aż 6 na 10 ankietowanych oznajmiło, że sprzedało auto osobie prywatnej, wcześniej sobie nieznanej. 19% ankietowanych odpowiedziało, że sprzedaż odbyła się w gronie rodziny lub znajomych. Ciekawym może być fakt, że sprzedaż do komisu samochodowego dotyczyła tylko 8% osób. Z wyspecjalizowanego skupu aut skorzystało zaledwie 5%. 3% ankietowanych uznało sprzedaż w rozliczeniu u dealera za dobre rozwiązanie.

Czy w Polsce trudno jest sprzedać używany samochód? ¾ respondentów odpowiedziało, że nie – przy czym 28% uznało, że nie miało z tym, żadnego problemu, natomiast 49% udzieliło odpowiedzi, że raczej nie. 23% uznało, że sprzedaż auta sprawiała im problemy. Na długi czas transakcji narzekał jeden na pięciu sprzedawców. Większość badanych deklarowało jednak, że swój samochód sprzedawali krótko lub w sam raz.

Za największy kłopot przy sprzedaży auta, sprzedawcy uznają samą wycenę pojazdu. Mówi się, że to rynek weryfikuję nasze plany dotyczące chęci uzyskania ze sprzedaży stosownej kwoty. Potwierdza to starą zasadę ekonomii, że sprzedaje się za tyle – za ile Klient chce kupić. Niemniej jednak, naszą wycenę determinuje przede wszystkim porównanie ofert w internecie. 16% ankietowanych „strzelało” z ceną, patrząc przy tym jak zareaguje rynek. 1 na 10 sprzedawców skorzystał z usług profesjonalnej wyceny.

W tym miejscu dochodzimy już prawie do końca omawianego raportu. Najlepiej i najszybciej sprzedają się samochody … za mniej niż 10.000zł. Wśród ankietowanych, taką sprzedaż zadeklarowało aż 44%. Samochody z przedziału najchętniej wybieranego przez kupujących (do 29.000zł) stanowiły 33% wśród ankietowanych. Auta z wyższego przedziału, czyli od 30.000zł wzwyż stanowiły już margines wśród ankietowanych – 23% w sumie.

Analiza raportu Bidcar.pl przywołuje ciekawe wnioski. Sądząc po analizie obu przypadków, obie strony nie co rozmijają się z preferencjami, ale sprawia to również, że rynek nabiera stosownego dynamizmu. Wydawać by się mogło, że sprzedawcy chcą osłabić jakość rynku proponując największą ilość aut z niewielkie pieniądze. Kupujący zaś, wciąż wychodzą z założenia, że auta do 30.000zł stanowią najlepszy przedział cenowy, co jest odpowiednikiem około 10-12 letniego auta klasy średniej. To chyba nie najlepszy prognostyk do tego, by poprawić Unijne statystyki… ale kto by się teraz nimi przejmował.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl