Przejdź do treści
Idą nowe, łatwiejsze przepisy. CEPiK z większą bazą danych.

Idą nowe, łatwiejsze przepisy. CEPiK z większą bazą danych.

System CEPiK może stać się jeszcze bardziej przyjazdy dla wszystkich zmotoryzowanych. Rząd właśnie zaproponował autopoprawki do nowelizacji ustawy o ograniczaniu niektórych skutków kradzieży tożsamości. O co w tym wszystkim chodzi? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Zasadniczym powodem proponowanej autopoprawki są rozwiązania mające na celu ograniczenie obowiązków po stronie zmotoryzowanych. Zmiany mają uprościć i skrócić procedury administracyjne, czyli mniej biurokracji – więcej automatyzacji. Plany zakładają wejście w życie nowych przepisów z dniem 1 lipca 2024 r.

Od 1 stycznia 2020 roku przepisy zakładają karanie finansowe właścicieli pojazdów za niezgłoszenie w terminie zbycia lub nabycia pojazdu. Po ponad 3 latach od wprowadzenia przepisów, Rząd stwierdził, że regulacje są nieskuteczne i powodują istotne problemy wśród obywateli i samorządów. Zaproponowane zmiany zakładają zastąpienie obowiązku zawiadomienia starosty o nabyciu pojazdu – obowiązkiem jego rejestracji. W praktyce zapewni to aktualność danych właścicieli aut w bazie CEP – która jest podstawą działania wszelkich służb. Nowy właściciel pojazdu będzie zobowiązany tylko do jego rejestracji w ustawowym terminie od dnia jego nabycia. Aktualnie często dochodzi do sytuacji, w której nowy właściciel zgłasza samo nabycie pojazdu – nie przerejestrowując go w urzędzie. Takie praktyki skutkują m.in. tym, że mandaty za wykroczenia drogowe trafiają do poprzedniego właściciela.

W przypadku niedopełnienia obowiązku rejestracji pojazdu, nowy właściciel będzie podlegać karze finansowej na obecnie panujących zasadach nieterminowego zgłoszenia nabycia pojazdu. Jedna z autopoprawek do ustawy zakłada ustalenie sztywnej wysokości kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązku. Obecnie kwota ta jest uznaniowa i mieści się w przedziale od 200 do 1000zł. Propozycja rządu to 500zł kary dla właściciela pojazdu, który w ustawowym terminie nie złoży wniosku o rejestrację pojazdu oraz 250zł dla osoby, która nie zawiadomiła starosty o zbyciu pojazdu. Kwota ma być dwa razy wyższa dla firm zajmujących się handlem samochodami.

Kolejną kwestią, którą podnoszą autorzy poprawek, są pojazdy, które wciąż figurują w bazie CEP a fizycznie już nie istnieją lub nie poruszają się po drogach. Rząd chce wygaszać decyzje o rejestracji pojazdów wydanych przed 14 marca 2005 roku, w przypadku kiedy właściciele nie przeprowadzili badań technicznych ani nie korzystali z polisy OC przez co najmniej 10 lat. Co ciekawe wyrejestrowane automatycznie pojazdy, będzie można ponownie zarejestrować, ale już na nowych zasadach. Korzyść z tego procederu ma być obustronna, ponieważ kierowcy przestaną być upominani za brak polisy, a system zostanie wyczyszczony z „pojazdów widmo”.

Jeden z zapisów autopoprawki wprowadza również możliwość natychmiastowego zwrotu zatrzymanego wcześniej dowodu rejestracyjnego – bez konieczności czekania na jego fizyczny dokument. Sprawa dotyczy stacji kontroli pojazdów, które z różnych przyczyn zatrzymują fizyczny dowód rejestracyjny i przekazują go do starostwa. Aby uprościć procedurę odzyskiwania dowodu rejestracyjnego, konieczne jest nadanie uprawnień SKP do „odblokowania” cyfrowych dowodów rejestracyjnych po pozytywnym wyniku badania technicznego. W konsekwencji kierowcy po dokonaniu odpowiedniej naprawy w pojeździe będą mogli od razu ubiegać się o zwrot dowodu w SKP, która przeprowadziła badanie. Obecnie kierowcy muszą te sprawę załatwiać w starostwie.

Rządowe autopoprawki mają też wprowadzić nowe dane z bazy CEPiK do aplikacji mObywatel. Dotyczyć mają one informacji o umowach ubezpieczeń komunikacyjnych prowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu uczestnicy kolizji i wypadków samochodowych będą mogli np. w łatwy sposób sprawić umowy uczestników zdarzeń drogowych i podjąć działania niezbędne do wypłaty odszkodowania przez dany zakład ubezpieczeń.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl