Przejdź do treści
Dobre zmiany w przepisach drogowych na ostatniej prostej!

Dobre zmiany w przepisach drogowych na ostatniej prostej!

Chyba doczekaliśmy się… a przynajmniej jesteśmy bardzo blisko zmian, na które niektórzy z nas bardzo długo czekali. Jeśli śledzicie nasz Blog, to pamiętacie, że pisaliśmy jakiś czas temu o dobrych zmianach dla kierowców. Przypomnimy tylko po krótce, że chodziło wtedy m.in. o brak konieczności zmiany tablic rejestracyjnych, jazdę bez prawa jazdy, czy też czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Okazuje się, że wczoraj miało miejsce głosowanie na temat nowelizacji ustawy „prawa o ruchu drogowym”, w której znalazły się między innymi zapisy dotyczące wyżej wymienionych kwestii. Co to oznacza? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Po pierwsze należy zaznaczyć, że rządowy projekt, który trafił do Sejmu z rąk ministra infrastruktury, udało się w całości przegłosować w niewiele ponad miesiąc od pierwszego czytania. To bardzo krótki czas, patrząc na to w jakim tempie niekiedy uchwalane są nowe przepisy. Wydawać by się mogło, że projekt jest tak dobry, że niewiele potrzeba nad nim pracy. W istocie! Czekają nas zmiany, które każdy z nas odczuje na własnej skórze. Kiedy ma to nastąpić? Teraz Sejm przekaże ustawę pod obrady Senatu, a na końcu do podpisu Prezydenta. Jednomyślność Sejmu w tej materii, wydaje się potwierdzać fakt, że droga przez Senat i pióro prezydenta to czysta formalność. Po podpisaniu dokumentu przez Głowę Państwa zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po 3 miesiącach od tego wydarzenia przepisy zaczną obowiązywać. Należy jednak zaznaczyć, że zmiany przy wydawaniu kart pojazdu i naklejek kontrolnych wejdą w życie dopiero po upływie 24 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw. Wynika z tego, że większość przepisów, przy sprzyjającej aurze może wejść w życie jeszcze w tym roku! Po krótce, przypomnijmy sobie co nas czeka.

Brak konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy. To jedna z najciekawszych pozycji na liście zmian. Od teraz wszystkie nasze dane, dostępne będą w Centralnej Ewidencji Kierowców. Po zniesieniu obowiązku posiadania na czas jazdy dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego polisę OC, przychodzi moment kiedy samochodem będziemy mogli poruszać się tylko z kluczykiem w ręku. Smutni z tego powodu mogą być jedynie piraci drogowi, którzy podczas kontroli drogowej skarżyli się, że zapomnieli dokumentu prawa jazdy z domu. Wówczas nie można było im skonfiskować prawa jazdy za najcięższe przewinienia i objawiało się to gorszą skutecznością eliminacji drogowych cwaniaków. Teraz taka sytuacja nie będzie miała miejsca i Policjanci będą mogli od razu sprawdzić czy dany kierowca ma odebrane prawa do prowadzenia pojazdów. Zdecydowanie łatwiejszy ma być również proceder „konfiskaty dokumentu prawa jazdy” – wszystko będzie odbywało się wirtualnie.

Duże zmiany pojawią się również podczas rejestracji pojazdów. Znika obowiązek wydawania kolejnych tablic rejestracyjnych dla nowego właściciela pojazdu. Razem z tym obowiązkiem zniknie też wspomniany już wyżej obowiązek posiadania nalepki kontrolnej na szybę. Oczywiście wszystko to będzie się odbywało za zgodą nowego właściciela. Na jego wyraźną prośbę, nowe tablice będą mu przyznawane. Nie mniej jednak zostanie przy obecnych „blachach” pozwoli na oszczędności wysokości 80zł bo tyle kosztują teraz nowe tablice rejestracyjne dla samochodów osobowych. Póki mamy jeszcze nalepki kontrolne to dodatkowo wydanie tego typu oznaczenia kosztuje nas kolejne 19,50zł. Czy jest ktoś pośród nas, kto zechce wydać dla kaprysu 99,50zł na nowe tablice rejestracyjne? Myślę, że jeśli tak, to tych osób jest niewiele.

Sama rejestracja w starostwie powiatowym, też doczeka się zmian, ponieważ zgodnie z nowymi przepisami wprowadzona zostanie możliwość „rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.” Tak opisuje to ustawa. Dodatkowo dla nowych samochodów przestanie funkcjonować obowiązek wydawania karty pojazdu. Jeśli jesteśmy już przy rejestracji aut, to ciekawostką stanie się też to, że według nowych przepisów, kupując nowe auto z salonu, będziemy mogli powierzyć to zadanie Dealer’owi. To bardzo ważna i dobra zmiana dla nabywców nowych samochodów, ponieważ pozwoli ona wyjechać z salonu zarejestrowanym autem, oszczędzając przy tym czas na formalności po zakupie. Oczywiście taka sytuacja będzie możliwa tylko w wypadku podpisania zgody na zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy nam się miejsce na nowe pieczątki potwierdzające kolejne badania techniczne. To kolejny dobry punkt zmian, który pozwoli zaoszczędzić Polakom trochę pieniędzy w portfelu. Od lat wszystkie informacje dotyczących corocznego przeglądu technicznego pojazdu zapisywane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki scentralizowanej bazie danych Policji, taka informacja również będzie widniała na monitorach funkcjonariuszy podczas ewentualnej kontroli drogowej.

Na koniec nowy przepis o który zabiegali właściciele samochodów osobowych, które ucierpiały w poważnych wypadkach związanych z uszkodzeniem części nośnych karoserii. Okazuje się, że będzie można tymczasowo wyrejestrować te pojazdy na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wypadku. Ponowne przywrócenie pojazdu do ruchu drogowego będzie możliwe tylko po przeprowadzeniu dodatkowego badania kontrolnego po zakończonej naprawie. Zmiana ta ma pomóc ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu, które oprócz kwoty za samą naprawę, stanowiły dodatkowe obciążenie właściciela uszkodzonego pojazdu. Przepis ten jest już znany kierowcom samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych i autobusów. Niebawem powinien być już dostępny dla właścicieli samochodów osobowych.

Jak można wyczytać z naszego newsa, szykuje nam się mała rewolucja w przepisach drogowych. Choć nie dotyczą one bezpośrednio bezpieczeństwa i komfortu na drodze, to można śmiało przyznać, że zdecydowanie powinny one cieszyć i dobrze wpłynąć nasze samopoczucie. W wielu przypadkach, powinny one też pozytywnie wpłynąć na stan naszych portfeli.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl