Twój styl jazdy… wyznacznikiem składki ubezpieczenia OC
Ubezpieczenia OC, które wykorzystują dane o Twoim stylu jazdy? Tak. Na początku roku 2017 takie właśnie ma się pojawić w Polsce.
Niedawno jedno z Towarzystw Ubezpieczeniowych – LINK4 potwierdziło, że niebawem zamierzają wprowadzić zmiany w swojej ofercie ubezpieczeń OC. Opierając się na zapisie stylu jazdy będą skłonni obniżyć składkę podstawową nawet do 30%. Kierowcy, którzy zdecydują się na udostępnienie danych związanych z ich stylem jazdy otrzymają specjalną zniżkę na zawieraną polisę OC.
„Jako ubezpieczyciel chcemy promować bezpieczny styl jazdy. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że kierowcy, którzy korzystają z aplikacji Link4 opartej na telematyce, jeżdżą bezpieczniej, tzn. rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość, płynniej hamują i przyśpieszają, a to oznacza, że są bardziej bezpiecznymi zmotoryzowanymi i stwarzają mniejsze zagrożenie na drodze. Z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej ich jazda wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia wypadku bądź kolizji i w związku z tym mogą liczyć na niższe składki, niż standardowe. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Link4 nie będzie piętnował bardziej ryzykownych kierowców podnosząc im ceny. Ci po prostu zapłacą standardowe składki” – wyjaśnia Marek Baran, rzecznik prasowy Link4.
Rozważane są dwa sposoby na monitorowanie stylu jazdy. Pierwszym z nich (tym który zastosuje również LINK4) jest specjalna aplikacja na telefon. Wiadomo już, że LINK4 użyje aplikacji nawigacji NaviExpert z dodatkową funkcją „bezpieczna jazda”. Drugim pomysłem jest zastosowanie specjalnego urządzenia mobilnego wpinanego w gniazdo OBD.
Wszystko fajnie, ale pojawia się pytanie, czy wśród kierowców znajdą się tacy, którzy w zamian za dodatkową zniżkę udostępnią dane o swoim stylu jazdy i miejscach swoich podróży? Według badań prowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny około 40% kierowców zgodziłoby się na takie rozwiązanie pod warunkiem bonifikaty w wysokości conajmniej 50% od ceny podstawowej. Większość jednak, bo około 46% absolutnie nie wyraziłoby zgody na takie rozwiązanie.