Przejdź do treści
Zima nadchodzi, a rynek sprzedaży aut … topnieje

Zima nadchodzi, a rynek sprzedaży aut … topnieje

Dziś trochę o prognozach i rozważaniu o nowych autach i ich sprzedaży. Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA), właśnie zrewidowało swoje wstępne przypuszczenia na temat rynku. Po sporych zawirowania z powodu pandemii Koronawirusa, ten w tym roku miał w końcu powrócić do właściwego stanu. Jak się jednak okazuję, nic bardziej mylnego. ACEA właśnie poprawia swoje wstępne szacunki i na koniec 2022 roku ponownie zakłada kurczenie się rynku. Ostatecznie przełoży się to na spadek rzędu 1% co w praktyce oznacza poziom 9,6 mln aut.

Z pewnością wartość ta niewiele mówi przeciętnemu Kowalskiemu, ale zakładając rok bazowy na 2019 (ostatni przed Covid-19), oznacza to skurczenie rynku dokładniej o 26% przez ostatnie 3 lata. Oczywiście nie sama pandemia, a jej skutki były katastrofalne dla samego rynku. Zerwane łańcuchy dostaw, ogólnoświatowa inflacja i obawy przed recesją stały się głównym hamulcowym sprzedaży aut. Rynek motoryzacyjny obniżył swoją produktywność, ale popyt zmniejszył się jeszcze bardziej.

ACEA wzywa europejskie elity do działań na rzecz ponownego ożywienia rynku motoryzacyjnego – proponuje przyspieszenie działań zmierzających do transformacji na rzecz elektromobilności oraz opracowanie ustawy o surowcach krytycznych i rozwoju infrastruktury ładowania. Jest to jednak „czcze gadanie”, bo problem wyraźnie zarysowuje się we wspomnianym wyżej popycie – tak twierdzi prawie połowa (48%) ankietowanych dealerów samochodowych przez firmy doradcze EY oraz DCG Dealer Consulting.

Analitycy EY twierdzą, że mamy aktualnie do czynienia z przegrzaniem rynku spowodowanym ich cenami. Średnia cena samochodu w Polsce to już ponad 130 tyś zł. Większość zakupu nowych aut odbywa się na kredyt, a ten stał się rekordowo drogi, przez rosnące stopy procentowe. Europejscy konsumenci boją się kupować nowych aut, ponieważ nie wiedzą, co przyniesie „jutro”. Dochodzimy do momentu, gdzie dealerzy będą musieli zacząć wprowadzać rabaty dla podbicia wciąż spadającej sprzedaży. W ślad za tym spodziewany jest też spadek cen na rynku wtórnym.

Wydaje się, że jeśli ciężkie czasy dla dealerów samochodowych są już za nami, to teraz jest czas na… jeszcze cięższe. Z poprzednim kryzysem salony sprzedaży poradziły sobie redukując rabaty, co z kolei podniosło marże dealerów i poprawiło przychody większości podmiotów na rynku. Teraz jednak definitywnie spada zainteresowanie konsumentów sprzedażą aut w ogóle. Prognozy gospodarcze dla obywateli EU nie wydają się optymistyczne na nadchodzące lata co definitywnie wpłynie również na szacunki sprzedaży aut. Czy to dobry prognostyk, przed spodziewaną transformacją? Na to pytanie póki co nie znamy odpowiedzi.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl