Przejdź do treści
Zima nadchodzi, a rynek sprzedaży aut … topnieje

Zima nadchodzi, a rynek sprzedaży aut … topnieje

Dziś trochę o prognozach i rozważaniu o nowych autach i ich sprzedaży. Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA), właśnie zrewidowało swoje wstępne przypuszczenia na temat rynku. Po sporych zawirowania z powodu pandemii Koronawirusa, ten w tym roku miał w końcu powrócić do właściwego stanu. Jak się jednak okazuję, nic bardziej mylnego. ACEA właśnie poprawia swoje wstępne szacunki i na koniec 2022 roku ponownie zakłada kurczenie się rynku. Ostatecznie przełoży się to na spadek rzędu 1% co w praktyce oznacza poziom 9,6 mln aut.

Z pewnością wartość ta niewiele mówi przeciętnemu Kowalskiemu, ale zakładając rok bazowy na 2019 (ostatni przed Covid-19), oznacza to skurczenie rynku dokładniej o 26% przez ostatnie 3 lata. Oczywiście nie sama pandemia, a jej skutki były katastrofalne dla samego rynku. Zerwane łańcuchy dostaw, ogólnoświatowa inflacja i obawy przed recesją stały się głównym hamulcowym sprzedaży aut. Rynek motoryzacyjny obniżył swoją produktywność, ale popyt zmniejszył się jeszcze bardziej.

ACEA wzywa europejskie elity do działań na rzecz ponownego ożywienia rynku motoryzacyjnego – proponuje przyspieszenie działań zmierzających do transformacji na rzecz elektromobilności oraz opracowanie ustawy o surowcach krytycznych i rozwoju infrastruktury ładowania. Jest to jednak „czcze gadanie”, bo problem wyraźnie zarysowuje się we wspomnianym wyżej popycie – tak twierdzi prawie połowa (48%) ankietowanych dealerów samochodowych przez firmy doradcze EY oraz DCG Dealer Consulting.

Analitycy EY twierdzą, że mamy aktualnie do czynienia z przegrzaniem rynku spowodowanym ich cenami. Średnia cena samochodu w Polsce to już ponad 130 tyś zł. Większość zakupu nowych aut odbywa się na kredyt, a ten stał się rekordowo drogi, przez rosnące stopy procentowe. Europejscy konsumenci boją się kupować nowych aut, ponieważ nie wiedzą, co przyniesie „jutro”. Dochodzimy do momentu, gdzie dealerzy będą musieli zacząć wprowadzać rabaty dla podbicia wciąż spadającej sprzedaży. W ślad za tym spodziewany jest też spadek cen na rynku wtórnym.

Wydaje się, że jeśli ciężkie czasy dla dealerów samochodowych są już za nami, to teraz jest czas na… jeszcze cięższe. Z poprzednim kryzysem salony sprzedaży poradziły sobie redukując rabaty, co z kolei podniosło marże dealerów i poprawiło przychody większości podmiotów na rynku. Teraz jednak definitywnie spada zainteresowanie konsumentów sprzedażą aut w ogóle. Prognozy gospodarcze dla obywateli EU nie wydają się optymistyczne na nadchodzące lata co definitywnie wpłynie również na szacunki sprzedaży aut. Czy to dobry prognostyk, przed spodziewaną transformacją? Na to pytanie póki co nie znamy odpowiedzi.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl