Przejdź do treści
Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

W zasadzie to nie żadna nowość. Już niejednokrotnie padała propozycja, aby wprowadzić obowiązek naklejki w postaci zielonego listka klonu dla młodocianych kierowców. W końcu mamy pewną informację. Dokładnie z dniem 4 czerwca 2018 wchodzą w życie nowe przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami regulująca obowiązek jazdy z zielonym listkiem po uzyskaniu prawa jazdy. Ponadto wejdą bardziej restrykcyjne przepisy dla młodocianych kierowców i obowiązek dodatkowych kursów.

Po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy przez okres ośmiu miesięcy kierowca będzie miał obowiązek oznaczenia samochodu, który prowadzi za pomocą specjalnych nalepek lub przyssawek przedstawiających zielony liść klonu. Oznakowanie będzie musiało się znaleźć zarówno z przodu jak i z tyłu auta. Znak będzie okrągły o średnicy minimum 11 cm, a liść klonu będzie zielony na białym tle. Jego wysokość i szerokość to conajmniej 10 cm. Dzięki temu inni kierowcy będą mieli jakąś formę ostrzeżenia, że mają na drodze do czynienia z mało doświadczonym kierowcą, który może popełniać ewentualne błędy itp.

Ponadto pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po uzyskaniu prawa jazdy, każdy kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jak również odbyć szkolenie praktyczne. Czas trwania takiego kursu to 3 godziny.

Kolejną zmianą dla młodocianych na drodze będą ograniczenia w ruchu drogowym. Dużo większe zaostrzenia prędkości. I tak w terenie zabudowanym będzie im wolno jechać max. 50 km/h, poza nim 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych max 100 km/h.

Zmiany, które wejdą za rok w życie od dawna budzą kontrowersje. Jak zawsze mamy zwolenników i przeciwników pomysłu. Ciekawi jesteśmy Waszej opinii w tej kwestii.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl