Przejdź do treści
Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

W zasadzie to nie żadna nowość. Już niejednokrotnie padała propozycja, aby wprowadzić obowiązek naklejki w postaci zielonego listka klonu dla młodocianych kierowców. W końcu mamy pewną informację. Dokładnie z dniem 4 czerwca 2018 wchodzą w życie nowe przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami regulująca obowiązek jazdy z zielonym listkiem po uzyskaniu prawa jazdy. Ponadto wejdą bardziej restrykcyjne przepisy dla młodocianych kierowców i obowiązek dodatkowych kursów.

Po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy przez okres ośmiu miesięcy kierowca będzie miał obowiązek oznaczenia samochodu, który prowadzi za pomocą specjalnych nalepek lub przyssawek przedstawiających zielony liść klonu. Oznakowanie będzie musiało się znaleźć zarówno z przodu jak i z tyłu auta. Znak będzie okrągły o średnicy minimum 11 cm, a liść klonu będzie zielony na białym tle. Jego wysokość i szerokość to conajmniej 10 cm. Dzięki temu inni kierowcy będą mieli jakąś formę ostrzeżenia, że mają na drodze do czynienia z mało doświadczonym kierowcą, który może popełniać ewentualne błędy itp.

Ponadto pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po uzyskaniu prawa jazdy, każdy kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jak również odbyć szkolenie praktyczne. Czas trwania takiego kursu to 3 godziny.

Kolejną zmianą dla młodocianych na drodze będą ograniczenia w ruchu drogowym. Dużo większe zaostrzenia prędkości. I tak w terenie zabudowanym będzie im wolno jechać max. 50 km/h, poza nim 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych max 100 km/h.

Zmiany, które wejdą za rok w życie od dawna budzą kontrowersje. Jak zawsze mamy zwolenników i przeciwników pomysłu. Ciekawi jesteśmy Waszej opinii w tej kwestii.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl