Przeskocz do treści
Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

W zasadzie to nie żadna nowość. Już niejednokrotnie padała propozycja, aby wprowadzić obowiązek naklejki w postaci zielonego listka klonu dla młodocianych kierowców. W końcu mamy pewną informację. Dokładnie z dniem 4 czerwca 2018 wchodzą w życie nowe przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami regulująca obowiązek jazdy z zielonym listkiem po uzyskaniu prawa jazdy. Ponadto wejdą bardziej restrykcyjne przepisy dla młodocianych kierowców i obowiązek dodatkowych kursów.

Po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy przez okres ośmiu miesięcy kierowca będzie miał obowiązek oznaczenia samochodu, który prowadzi za pomocą specjalnych nalepek lub przyssawek przedstawiających zielony liść klonu. Oznakowanie będzie musiało się znaleźć zarówno z przodu jak i z tyłu auta. Znak będzie okrągły o średnicy minimum 11 cm, a liść klonu będzie zielony na białym tle. Jego wysokość i szerokość to conajmniej 10 cm. Dzięki temu inni kierowcy będą mieli jakąś formę ostrzeżenia, że mają na drodze do czynienia z mało doświadczonym kierowcą, który może popełniać ewentualne błędy itp.

Ponadto pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po uzyskaniu prawa jazdy, każdy kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jak również odbyć szkolenie praktyczne. Czas trwania takiego kursu to 3 godziny.

Kolejną zmianą dla młodocianych na drodze będą ograniczenia w ruchu drogowym. Dużo większe zaostrzenia prędkości. I tak w terenie zabudowanym będzie im wolno jechać max. 50 km/h, poza nim 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych max 100 km/h.

Zmiany, które wejdą za rok w życie od dawna budzą kontrowersje. Jak zawsze mamy zwolenników i przeciwników pomysłu. Ciekawi jesteśmy Waszej opinii w tej kwestii.

Zainteresować mogą Cię też

Fit For 55 – O co chodzi?

Fit For 55 – O co chodzi?

W Europie zatrzęsienie. Jest nowy plan na rozwój motoryzacji, ale i kość niezgody wobec członków całej Unii i pomysły rodem z filmów Sci-Fi. Komisja Europejska przyjęła 14 lipca pakiet propozycji mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Dziś przyglądamy nieco bliżej tym pomysłom. 2035 rok to absolutny koniec dla aut spalinowych. Propozycja Komisji zakłada, że …

Czytaj więcej
Wielkie zmiany w egzekwowaniu przepisów drogowych

Wielkie zmiany w egzekwowaniu przepisów drogowych

„Dość pobłażania nieuczciwym kierowcom”, grzmiał ostatnio Mateusz Morawiecki, który wystąpił na mównicy podczas pikniku dotyczącego kampanii „Dobry Kierowca”. Czy były to puste słowa, będące kolejną kampanią rządową bez pokrycia? Niekoniecznie, ponieważ jak wyjaśnia premier, rząd ma gotowy projekt nowelizacji przepisów dotyczących zaostrzenia kar za wykroczenia i przestępstwa drogowe. „Przed nami wielkie zmiany w przepisach drogowych. …

Czytaj więcej
Kiedy będzie Cię stać na elektryka?

Kiedy będzie Cię stać na elektryka?

Pozostajemy w temacie elektryfikacji i przyszłości motoryzacji bo ten temat niesie za sobą największe zainteresowanie wśród całego sektora. Producenci wdrażają plany budowy nowej infrastruktury, pracują nad technologiami, które dadzą im przewagę nad konkurencją, a Unia Europejska coraz mocniej zaciska pasa w związku z pytaniem…jak najlepiej, pozbyć się z rynku aut z konwencjonalnym napędem. Temu wszystkiemu …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 biuro@fred.com.pl