Przejdź do treści
Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

W zasadzie to nie żadna nowość. Już niejednokrotnie padała propozycja, aby wprowadzić obowiązek naklejki w postaci zielonego listka klonu dla młodocianych kierowców. W końcu mamy pewną informację. Dokładnie z dniem 4 czerwca 2018 wchodzą w życie nowe przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami regulująca obowiązek jazdy z zielonym listkiem po uzyskaniu prawa jazdy. Ponadto wejdą bardziej restrykcyjne przepisy dla młodocianych kierowców i obowiązek dodatkowych kursów.

Po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy przez okres ośmiu miesięcy kierowca będzie miał obowiązek oznaczenia samochodu, który prowadzi za pomocą specjalnych nalepek lub przyssawek przedstawiających zielony liść klonu. Oznakowanie będzie musiało się znaleźć zarówno z przodu jak i z tyłu auta. Znak będzie okrągły o średnicy minimum 11 cm, a liść klonu będzie zielony na białym tle. Jego wysokość i szerokość to conajmniej 10 cm. Dzięki temu inni kierowcy będą mieli jakąś formę ostrzeżenia, że mają na drodze do czynienia z mało doświadczonym kierowcą, który może popełniać ewentualne błędy itp.

Ponadto pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po uzyskaniu prawa jazdy, każdy kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jak również odbyć szkolenie praktyczne. Czas trwania takiego kursu to 3 godziny.

Kolejną zmianą dla młodocianych na drodze będą ograniczenia w ruchu drogowym. Dużo większe zaostrzenia prędkości. I tak w terenie zabudowanym będzie im wolno jechać max. 50 km/h, poza nim 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych max 100 km/h.

Zmiany, które wejdą za rok w życie od dawna budzą kontrowersje. Jak zawsze mamy zwolenników i przeciwników pomysłu. Ciekawi jesteśmy Waszej opinii w tej kwestii.

Zainteresować mogą Cię też

Bezpieczeństwo pieszych na drogach. Czy pomysł rządu działa?

Bezpieczeństwo pieszych na drogach. Czy pomysł rządu działa?

Niebawem minie rok od wprowadzenia znowelizowanych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Czy jeden ze sztandarowych pomysłów rządu dopiął swego i mamy w końcu zmiany, które pomogą pieszym czuć się bezpieczniej „na pasach”. Okazuje się, że nie wszystko poszło tak jak zakładał rząd PIS’u, ale po kolei. Rewolucyjna zmiana, zakładała przepis, że pieszy zamierzający …

Czytaj więcej
Koniec LPG w Polsce… z rosyjskich gazociągów!?

Koniec LPG w Polsce… z rosyjskich gazociągów!?

Zacznijmy od ekonomii wracając do kwestii paliw i inflacji, która dotyka nasz kraj. Polacy coraz bardziej odczuwają na własnej skórze wszelakiej maści drożyznę. Ceny na wszystkie produkty oraz usługi zdążyły już znacząco wzrosnąć w ostatnich miesiącach. Drożej jest w sklepach, ale również wszelkie ceny usług poszły w górę. Drożej jest też na stacjach paliw i …

Czytaj więcej
Sprzedaż opon w Polsce. Czy rośnie świadomość kierowców?

Sprzedaż opon w Polsce. Czy rośnie świadomość kierowców?

Dziś czas na wlanie trochę optymizmu w nasze zmotoryzowane serca. Ostatnio pisaliśmy o dość pesymistycznych sprawach, dlatego czas przerwać tę złą passę. Aby to uczynić, przenieśmy się na chwilę na rynek … oponiarski. Okazuje się, że świadomość Polskich kierowców na temat roli ogumienia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach wzrasta. Świadczyć o tym mają wyniki sprzedaży …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 biuro@fred.com.pl