Przejdź do treści
Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

Zielony listek dla młodych kierowców obowiązkowy już za rok

W zasadzie to nie żadna nowość. Już niejednokrotnie padała propozycja, aby wprowadzić obowiązek naklejki w postaci zielonego listka klonu dla młodocianych kierowców. W końcu mamy pewną informację. Dokładnie z dniem 4 czerwca 2018 wchodzą w życie nowe przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami regulująca obowiązek jazdy z zielonym listkiem po uzyskaniu prawa jazdy. Ponadto wejdą bardziej restrykcyjne przepisy dla młodocianych kierowców i obowiązek dodatkowych kursów.

Po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy przez okres ośmiu miesięcy kierowca będzie miał obowiązek oznaczenia samochodu, który prowadzi za pomocą specjalnych nalepek lub przyssawek przedstawiających zielony liść klonu. Oznakowanie będzie musiało się znaleźć zarówno z przodu jak i z tyłu auta. Znak będzie okrągły o średnicy minimum 11 cm, a liść klonu będzie zielony na białym tle. Jego wysokość i szerokość to conajmniej 10 cm. Dzięki temu inni kierowcy będą mieli jakąś formę ostrzeżenia, że mają na drodze do czynienia z mało doświadczonym kierowcą, który może popełniać ewentualne błędy itp.

Ponadto pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po uzyskaniu prawa jazdy, każdy kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jak również odbyć szkolenie praktyczne. Czas trwania takiego kursu to 3 godziny.

Kolejną zmianą dla młodocianych na drodze będą ograniczenia w ruchu drogowym. Dużo większe zaostrzenia prędkości. I tak w terenie zabudowanym będzie im wolno jechać max. 50 km/h, poza nim 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych max 100 km/h.

Zmiany, które wejdą za rok w życie od dawna budzą kontrowersje. Jak zawsze mamy zwolenników i przeciwników pomysłu. Ciekawi jesteśmy Waszej opinii w tej kwestii.

Zainteresować mogą Cię też

Jakie samochody kupują Polacy. Zaskakujące zmiany

Jakie samochody kupują Polacy. Zaskakujące zmiany

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o akcjach serwisowych przywołujących gigantyczne ilości samochodów do serwisów, w celu przeprowadzania akcji serwisowych. Dziś poniekąd przyjrzymy się tym, czy owe ilości mają związek z ilością samochodów, które Polacy kupują. Jak się okazuje, nie ma zbyt dużej korelacji między tymi dwoma sprawami. Tylko Toyota, która niepodzielnie panuje na Polskim rynku, może …

Czytaj więcej
Jaka marka najczęściej wzywa Klientów na akcje serwisowe?

Jaka marka najczęściej wzywa Klientów na akcje serwisowe?

Ciekawych informacji na temat motoryzacji, dostarcza nam Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli mówiąc prościej UOKiK’u. Wydawać by się mogło, że jest to jedna z ostatnich stron, która mogłaby podsunąć ciekawostki z branży, ale tym razem nic bardziej mylnego. Naszym oczom ukazało się zestawienie dotyczących akcji serwisowych w Polsce za ostatni kwartał. Na stronie Urzędu …

Czytaj więcej
Polska jako kraj ogromnej liczby samochodów

Polska jako kraj ogromnej liczby samochodów

Dziś ponownie wraca do nas temat lubianych przez nas statystyk. Nie raz okazywało się, że potrafimy znacząco się w nich wyróżniać. Nie inaczej zdaje się być w dzisiejszym wpisie. Gdy zastanowimy się szerzej, to okaże się, że owe statystyki mogą odzwierciedlać u nas tzw. Efekt domina. Spieszymy z wyjaśnieniem o co w tym wszystkim chodzi. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 biuro@fred.com.pl