Przejdź do treści
Wakacje na polskich drogach. Widać zmiany.

Wakacje na polskich drogach. Widać zmiany.

Zaraz zaczyna się jesień, więc czas podsumować okres letni, który dla naszych dróg oznacza wzmożony ruch i co za tym idzie większe niebezpieczeństwo na drogach. Okazuje się, że w zestawieniu statystycznym do poprzednich lat, w końcu możemy zauważyć optymistyczne prognozy. Mogą one zwiastować nadchodzącą poprawę świadomości kierowców na drogach.

Tego lata w miesiącach lipiec-sierpień policja odnotowała 5 216 wypadków drogowych. Dla porównania, w tym samym okresie w roku 2020 miały miejsce 382 wypadki więcej, a w 2019 roku było to aż 1073 wypadków więcej. Ku naszej uciesze, spadła też liczba ofiar śmiertelnych. W tym roku na polskich drogach zginęło 479 osób. W roku 2020 było to równo 500 osób, a w 2019 roku aż 594 osoby.

Niestety jedna rzecz pozostaje niezmienna od niepamiętnych czasów. To przyczyna wypadków. Nietrzeźwi kierowcy oraz brawura – czytaj nadmierna prędkość, to główne przyczyny wypadków w Polsce. Od początku roku Policja zatrzymała już prawie 70 tyś. nietrzeźwych kierowców, co oznacza statystycznie prawie 9000 kierowców miesięcznie. Wynik ten jest imponujący i przerażający zarazem. Jeśli chodzi o szybką jazdę to Policja od początku roku zatrzymała prawo jazdy już ponad 41 tysiącom kierowców. Wynik również powala, bo to statystycznie ponad 5100 kierowców miesięcznie, które przekraczają dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Co ciekawe w roku 2020, takich przypadków w tym samym okresie było i tak o 3,5 tysiąca więcej.

Statystyki pokazują, że sytuacja zaczęła wyglądać optymistycznie. Zwłaszcza dlatego, że mimo mniejszej liczby wypadków, ruch uliczny był wyższy niż w analogicznym okresie za rok 2020. Było to kolejno 7% większy w lipcu i 4% większy niż w sierpniu. Należy pamiętać jednak o tym, że wrzesień, który powoli się kończy, jest w Polsce również niebezpiecznym miesiącem dla kierowców. W zeszłym roku, ostatni okres lata, uplasował się na drugim miejscu pod względem wypadków – zaraz po sierpniu, który okazał się najniebezpieczniejszym miesiącem 2020 roku. Policja odnotowała wtedy 2595 wypadków drogowych. Wynik stanowił 11% w skali całego kraju.

Zastanawiamy się jak mogą przełożyć się owe statystyki na nadchodzące zmiany w przepisach prawa drogowego. Czy drastyczne zaostrzenie kar i bardziej radykalne wyroki za jazdę po wpływem alkoholu, mogą pomóc w poprawieniu kolejnych statystyk na 2022 rok. Jeśli faktycznie taryfikator mandatów przełoży się na kolejne wyhamowanie liczby wypadków na drogach, to będziemy mogli „odtrąbić” sukces w walce z piratami drogowymi. Jeśli nie, większość kierowców nazwie to pewnie atakiem władz na nasze portfele.

Zainteresować mogą Cię też

Ubezpieczalnie wycenią Twój styl jazdy

Ubezpieczalnie wycenią Twój styl jazdy

Wakacje rozpoczęte, a my wracamy do ojczyzny. Jakie zmiany czekają nas po powrocie do kraju? Spore i bardzo znaczące. Z wprowadzeniem ich w życie będziemy musieli jeszcze chwile poczekać, ale  w życie właśnie weszły przepisy zapowiadane już na początku roku. Za nami kolejny krok w zmianach przepisów drogowych, który został wprowadzony na początku tego roku. …

Czytaj więcej
Fit For 55. Kolejne ustalenia w sprawie projektu UE.

Fit For 55. Kolejne ustalenia w sprawie projektu UE.

Zostajemy jeszcze kolejny tydzień w naszej podróży po Brukseli. Mamy nowe rewelacje związane z pakietem Fit For 55, które Unia Europejska zdaje się mocno lobbować w ostatnim czasie. Niejednokrotnie, przekonaliśmy się o tym, że pomysły Komisji Europejskiej, są „zawsze” tylko dobre i tworzone dla dobra swoich obywateli. Jeszcze gorszym jest fakt, że często Unia mniej …

Czytaj więcej
E-paliwo. Panaceum na bolączki UE, czy zakazany owoc?

E-paliwo. Panaceum na bolączki UE, czy zakazany owoc?

Wybierzmy się dziś na wycieczkę do Brukseli, bo tam czekają na nas ciekawe informacje na temat zmian w branży motoryzacyjnej. Najważniejszą kwestią, która została podjęta w UE, jest podtrzymanie zakazu sprzedaży aut spalinowych do 2035 roku oraz co nowe i nieco zaskakujące… przyjęte ostatnio bardzo wyśrubowane normy emisji spalin i znowelizowane przepisy, mają również objąć …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 biuro@fred.com.pl