Przejdź do treści
Wakacje na polskich drogach. Widać zmiany.

Wakacje na polskich drogach. Widać zmiany.

Zaraz zaczyna się jesień, więc czas podsumować okres letni, który dla naszych dróg oznacza wzmożony ruch i co za tym idzie większe niebezpieczeństwo na drogach. Okazuje się, że w zestawieniu statystycznym do poprzednich lat, w końcu możemy zauważyć optymistyczne prognozy. Mogą one zwiastować nadchodzącą poprawę świadomości kierowców na drogach.

Tego lata w miesiącach lipiec-sierpień policja odnotowała 5 216 wypadków drogowych. Dla porównania, w tym samym okresie w roku 2020 miały miejsce 382 wypadki więcej, a w 2019 roku było to aż 1073 wypadków więcej. Ku naszej uciesze, spadła też liczba ofiar śmiertelnych. W tym roku na polskich drogach zginęło 479 osób. W roku 2020 było to równo 500 osób, a w 2019 roku aż 594 osoby.

Niestety jedna rzecz pozostaje niezmienna od niepamiętnych czasów. To przyczyna wypadków. Nietrzeźwi kierowcy oraz brawura – czytaj nadmierna prędkość, to główne przyczyny wypadków w Polsce. Od początku roku Policja zatrzymała już prawie 70 tyś. nietrzeźwych kierowców, co oznacza statystycznie prawie 9000 kierowców miesięcznie. Wynik ten jest imponujący i przerażający zarazem. Jeśli chodzi o szybką jazdę to Policja od początku roku zatrzymała prawo jazdy już ponad 41 tysiącom kierowców. Wynik również powala, bo to statystycznie ponad 5100 kierowców miesięcznie, które przekraczają dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Co ciekawe w roku 2020, takich przypadków w tym samym okresie było i tak o 3,5 tysiąca więcej.

Statystyki pokazują, że sytuacja zaczęła wyglądać optymistycznie. Zwłaszcza dlatego, że mimo mniejszej liczby wypadków, ruch uliczny był wyższy niż w analogicznym okresie za rok 2020. Było to kolejno 7% większy w lipcu i 4% większy niż w sierpniu. Należy pamiętać jednak o tym, że wrzesień, który powoli się kończy, jest w Polsce również niebezpiecznym miesiącem dla kierowców. W zeszłym roku, ostatni okres lata, uplasował się na drugim miejscu pod względem wypadków – zaraz po sierpniu, który okazał się najniebezpieczniejszym miesiącem 2020 roku. Policja odnotowała wtedy 2595 wypadków drogowych. Wynik stanowił 11% w skali całego kraju.

Zastanawiamy się jak mogą przełożyć się owe statystyki na nadchodzące zmiany w przepisach prawa drogowego. Czy drastyczne zaostrzenie kar i bardziej radykalne wyroki za jazdę po wpływem alkoholu, mogą pomóc w poprawieniu kolejnych statystyk na 2022 rok. Jeśli faktycznie taryfikator mandatów przełoży się na kolejne wyhamowanie liczby wypadków na drogach, to będziemy mogli „odtrąbić” sukces w walce z piratami drogowymi. Jeśli nie, większość kierowców nazwie to pewnie atakiem władz na nasze portfele.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl