Przejdź do treści
USA z nowymi pomysłami na pijanych kierowców?

USA z nowymi pomysłami na pijanych kierowców?

Dziś informacje zza wielkiej wody, które przyszłościowo mogą mieć wpływ na sytuację w Europie. Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych, władze mają ogromny problem z pijanymi kierowcami. Sprawa jest o tyle ciekawa, że w Polsce również ten proceder jest nagminny i co roku bardzo wielu wypadkom towarzyszy stan upojenia ich winowajców. Wróćmy jednak do USA i tego jak sprawa wygląda za oceanem.

Pijani kierowcy w USA są odpowiedzialni za wypadki, w których ginie rocznie około 10 tysięcy osób. Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał właśnie nowe prawo, które ma na celu wdrożenie rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do jego redukcji… wręcz zminimalizować jego obecność w społeczeństwie. Rzeczywiście brzmi to jak utopijny sen, dlatego okres wdrażania nowych regulacji ma potrwać kolejne trzy lata, ale na horyzoncie pojawiły się ciekawe rozwiązania, które z czasem mogłyby też zawitać do europejskich samochodów. Co mają do zaoferowania producenci zza oceanu? Warto się nad tym pochylić, bo przecież USA to wciąż jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów świata.

W nowych samochodach mają być obowiązkowo montowane … alkomaty. Małe czujniki przypominające wyglądem mikrofony miałby zasysać powietrze wydychane przez kierowcę, a następnie analizować je pod kątem stężenia alkoholu w owym powietrzu. Plan wydaje się technologicznie nie trudny do wprowadzenia. Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem, ma być czytnik linii papilarnych połączony z przyciskiem zapłonu w aucie. Ów czytnik, miałby mierzyć falami podczerwieni poziom alkoholu we krwi po naciśnięciu przycisku. Rzecz jasna, przy wykryciu przez system nietrzeźwości kierowcy, samochód miałby odmówić uruchomienia silnika. Rozwiązania, które opisujemy wydają się technologicznie do zrobienia, a ich szczególna wartość, mogłaby sprawdzić się najlepiej w połączeniu obu technologii. Co jednak na ten temat myślą tęgie głowy stanowiące prawo w USA? Okazuje się, że tu jak zwykle, zdania wydają się podzielone.

Alex Otte, przewodnicząca grupy nacisku przeciw pijanym kierowcom (MADD) jest zachwycona pomysłami inżynierów i jasno stwierdza, że to początek końca jazdy pod wpływem alkoholu.  Jak to zawsze bywa, kij ma dwa końce i lewa strona władzy mówi o niekonstytucyjnych rozwiązaniach, które godzą w wolność i swobodę obywateli. Albert Fox Cahn, założyciel i przewodniczący społecznej organizacji monitorującej rozwój technologii stwierdził, że Państwo nie może przerzucać obowiązków sprawdzania trzeźwości kierowców, na maszyny … w tym wypadku, samochodów tych kierowców.

Dyskusja w USA na temat nowych rozwiązań mogących zawalczyć z plagą pijanych kierowców jest dobrym pretekstem do rozmów na ten temat po naszej stronie oceanu. Ciekawi jesteśmy tego jak wyglądałaby społeczna debata na ten temat w krajach Unii Europejskiej. Od lat Unia karmi nas frazesami o tym, że najważniejsze dla niej jest bezpieczeństwo każdego obywatela Europy. Wiele rozwiązań, które montowane są w nowych samochodach, mają poniekąd ograniczać swobodę kierowców, a inteligentni asystenci pomagają nie przekraczać przepisów oraz dbają o naszą dobrą kondycję za kierownicą, obserwując nasze zmęczenie podczas jazdy. Jak będzie wyglądać stawianie czoła kierowcom będącym w stanie upojenia? Możliwe, że po wprowadzonych zmianach w Amerykańskim prawie, przyjdzie czas na zmierzenie się z tym problemem w Europie i skorzystanie z rozwiązań, które na nowo zdefiniują ten problem w USA.

foto: pixabay.com

Zainteresować mogą Cię też

Jak idą postępy prac nad odcinkiem S6?

Jak idą postępy prac nad odcinkiem S6?

Dziś trochę świeżych informacji z naszego „lokalnego” podwórka. Będziemy pisać o drodze, która powstaje za naszymi oknami. Oczywiście chodzi o postęp prac nad trasą S6, która od paru lat daje się we znaki, szczególnie kierowcom uczęszczającym trójmiejską obwodnicą w rejonach Karwin, drogą Chwaszczyńską oraz w Bojanie, Koleczkowie i dalej w stronę Lęborka. Nas, mieszkańców Trójmiasta …

Czytaj więcej
Yanosik o stylu jazdy Polaków w 2022 roku.

Yanosik o stylu jazdy Polaków w 2022 roku.

Pozostajemy w temacie nowego taryfikatora mandatów, który miał wywrócić do góry nogami dotychczasowy styl jazdy Polaków. Czy rzeczywiście tak się stanie i nowe stawki wpłyną na nasze drogowe nawyki? Okazuje się, że pierwsze wnioski ma dla nas Yanosik. Popularna wśród polskich kierowców nawigacja na smartfony dostarcza nam niecodziennych wniosków już 2 tygodnie po wprowadzeniu w …

Czytaj więcej
Taryfikator mandatów. Czego nie udało się zrobić na czas?

Taryfikator mandatów. Czego nie udało się zrobić na czas?

Jesteśmy w Nowej rzeczywistości. Jeśli nie lubicie szastać pieniędzmi, wydając je na głupoty, to pamiętajcie… noga z gazu, bo od wczoraj przestało być śmiesznie. Nowe stawki mandatów już funkcjonują, a policja już wystawia pierwsze srogie mandaty. Kierowcy robią się bladzi po otrzymaniu kary i uczą się od nowa zachowania na drogach. Są jednak i dobre …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 biuro@fred.com.pl