Przejdź do treści
Unia planuje zmiany w przepisach dotyczących OC

Unia planuje zmiany w przepisach dotyczących OC

Czy dla Was temat obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC też od kilku lat jest drażliwą kwestią? Pewnie niektórzy z Was jak słyszą o kolejnych zmianach w związku z polisami zakładają, że chodzi o kolejny wzrost składek. Teraz Komisja Europejska zaproponowała kilka zmian w systemie polis komunikacyjnych. A co za tym idzie – niektórzy kierowcy będą mogli płacić mniej.

Niedawne propozycje zmian w dyrektywie komunikacyjnej dotyczą kilku kwestii. My wspomnimy o najistotniejszych naszym zdaniem. Pierwszą ze zmian jest akceptowanie przez zakłady ubezpieczeń zniżek, które zostały wypracowane na terenie innego kraju członkowskiego UE. W związku z tym konieczne stanie się wprowadzenie standaryzacji systemu zniżek i zwyżek na terenie Unii Europejskiej. Oczywiście przenoszenie historii ubezpieczeniowej pomiędzy krajami członkowskimi nie w każdym przypadku będzie miało pozytywny wpływ na poziom składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Komisja Europejska zapowiada też lepszą ochronę za granicą. Planują ujednolicić system likwidacji szkód transgranicznych. Co to takiego szkoda transgraniczna? Prosty przykład uszkodzenia pojazdu który należy do polaka, a za który odpowiada zakład ubezpieczeń z państwa innego niż Polska. Wprowadzone procedury mają zapewnić szybką i pełną wypłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia po upadłości zagranicznego ubezpieczyciela.

Urzędnicy chcieliby też stworzyć coś w rodzaju zautomatyzowanych kontroli granicznych. Miałby powstać system wymiany danych, który opierałby się na automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych w przejeżdżających przez granicę samochodach.

Wierzymy, że jeśli faktycznie dojdzie do skutku wprowadzenie powyższych zmian, wpłynie to na korzyść wszystkich zmotoryzowanych.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl