Przejdź do treści
Unia planuje zmiany w przepisach dotyczących OC

Unia planuje zmiany w przepisach dotyczących OC

Czy dla Was temat obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC też od kilku lat jest drażliwą kwestią? Pewnie niektórzy z Was jak słyszą o kolejnych zmianach w związku z polisami zakładają, że chodzi o kolejny wzrost składek. Teraz Komisja Europejska zaproponowała kilka zmian w systemie polis komunikacyjnych. A co za tym idzie – niektórzy kierowcy będą mogli płacić mniej.

Niedawne propozycje zmian w dyrektywie komunikacyjnej dotyczą kilku kwestii. My wspomnimy o najistotniejszych naszym zdaniem. Pierwszą ze zmian jest akceptowanie przez zakłady ubezpieczeń zniżek, które zostały wypracowane na terenie innego kraju członkowskiego UE. W związku z tym konieczne stanie się wprowadzenie standaryzacji systemu zniżek i zwyżek na terenie Unii Europejskiej. Oczywiście przenoszenie historii ubezpieczeniowej pomiędzy krajami członkowskimi nie w każdym przypadku będzie miało pozytywny wpływ na poziom składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Komisja Europejska zapowiada też lepszą ochronę za granicą. Planują ujednolicić system likwidacji szkód transgranicznych. Co to takiego szkoda transgraniczna? Prosty przykład uszkodzenia pojazdu który należy do polaka, a za który odpowiada zakład ubezpieczeń z państwa innego niż Polska. Wprowadzone procedury mają zapewnić szybką i pełną wypłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia po upadłości zagranicznego ubezpieczyciela.

Urzędnicy chcieliby też stworzyć coś w rodzaju zautomatyzowanych kontroli granicznych. Miałby powstać system wymiany danych, który opierałby się na automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych w przejeżdżających przez granicę samochodach.

Wierzymy, że jeśli faktycznie dojdzie do skutku wprowadzenie powyższych zmian, wpłynie to na korzyść wszystkich zmotoryzowanych.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl