Przejdź do treści
Taryfikator mandatów. Czego nie udało się zrobić na czas?

Taryfikator mandatów. Czego nie udało się zrobić na czas?

Jesteśmy w Nowej rzeczywistości. Jeśli nie lubicie szastać pieniędzmi, wydając je na głupoty, to pamiętajcie… noga z gazu, bo od wczoraj przestało być śmiesznie. Nowe stawki mandatów już funkcjonują, a policja już wystawia pierwsze srogie mandaty. Kierowcy robią się bladzi po otrzymaniu kary i uczą się od nowa zachowania na drogach. Są jednak i dobre wiadomości dla tych z cięższą stopą.  Kilka kwestii związanych z nowymi przepisami, zostanie odłożonych na późniejszy czas. Czego nie udało się wprowadzić już dziś w nowelizacji ustawy? O tym już dziś w naszym blogu.

Zacznijmy od tego, że opóźnienia związane z wprowadzeniem nowych przepisów wynikają z konieczności dostosowania Krajowego Systemu Informacji Policji. Na dzień dzisiejszy system nie jest w stanie rejestrować, kiedy ktoś zapłacił mandat i jakie były szczegóły samej sytuacji. System również nie ewidencjonuje czasu do końca obowiązywania punktów karnych za dane wykroczenia. Co to oznacza? Bardziej oczytani mogą już się domyślać, jakie punkty nowelizacji poczekają na swoją kolej.

Zacznijmy wyliczanie. Kierowcy nie będą wyżej karani za recydywę w stosunku do popełnienia tych samych wykroczeń w przeciągu 2 lat. Piraci drogowi nie będą też mieć kasowanych punktów po dwóch latach od opłacenia mandatu. Nikt i nic, nie jest póki co w stanie kontrolować tego. Nie będzie też podwyżek OC, jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy, ponieważ dopiero od czerwca Policja będzie w stanie dostarczać ubezpieczycielom szczegóły dotyczące wykroczeń popełnianych przez kierowców i liczbie punktów karnych, które wiszą nad właścicielem auta. Słowem 3 podstawowe kwestie, które zostają odroczone, mogą mieć spore profity dla osób będących na bakier z prawem drogowym.

Jak wygląda dalsza przyszłość odroczonych przepisów? Wszystkie trzy ważne zmiany mają zacząć obowiązywać od września 2022 roku. Policja podczas prac nad ustawą poprosiła o dziewięciomiesięczny czas dla wprowadzenia zmian w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji, oraz sześć miesięcy na wspomniany wyżej system, który pozwoli na dostarczanie informacji o wykroczeniach kierowców dla ubezpieczalni. Tak czy siak… proponujemy zdjąć nogę z gazu, jeśli nie trzeba pośpiechu.

foto: freepik.com

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”. Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl