Przejdź do treści
Taryfikator mandatów. Czego nie udało się zrobić na czas?

Taryfikator mandatów. Czego nie udało się zrobić na czas?

Jesteśmy w Nowej rzeczywistości. Jeśli nie lubicie szastać pieniędzmi, wydając je na głupoty, to pamiętajcie… noga z gazu, bo od wczoraj przestało być śmiesznie. Nowe stawki mandatów już funkcjonują, a policja już wystawia pierwsze srogie mandaty. Kierowcy robią się bladzi po otrzymaniu kary i uczą się od nowa zachowania na drogach. Są jednak i dobre wiadomości dla tych z cięższą stopą.  Kilka kwestii związanych z nowymi przepisami, zostanie odłożonych na późniejszy czas. Czego nie udało się wprowadzić już dziś w nowelizacji ustawy? O tym już dziś w naszym blogu.

Zacznijmy od tego, że opóźnienia związane z wprowadzeniem nowych przepisów wynikają z konieczności dostosowania Krajowego Systemu Informacji Policji. Na dzień dzisiejszy system nie jest w stanie rejestrować, kiedy ktoś zapłacił mandat i jakie były szczegóły samej sytuacji. System również nie ewidencjonuje czasu do końca obowiązywania punktów karnych za dane wykroczenia. Co to oznacza? Bardziej oczytani mogą już się domyślać, jakie punkty nowelizacji poczekają na swoją kolej.

Zacznijmy wyliczanie. Kierowcy nie będą wyżej karani za recydywę w stosunku do popełnienia tych samych wykroczeń w przeciągu 2 lat. Piraci drogowi nie będą też mieć kasowanych punktów po dwóch latach od opłacenia mandatu. Nikt i nic, nie jest póki co w stanie kontrolować tego. Nie będzie też podwyżek OC, jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy, ponieważ dopiero od czerwca Policja będzie w stanie dostarczać ubezpieczycielom szczegóły dotyczące wykroczeń popełnianych przez kierowców i liczbie punktów karnych, które wiszą nad właścicielem auta. Słowem 3 podstawowe kwestie, które zostają odroczone, mogą mieć spore profity dla osób będących na bakier z prawem drogowym.

Jak wygląda dalsza przyszłość odroczonych przepisów? Wszystkie trzy ważne zmiany mają zacząć obowiązywać od września 2022 roku. Policja podczas prac nad ustawą poprosiła o dziewięciomiesięczny czas dla wprowadzenia zmian w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji, oraz sześć miesięcy na wspomniany wyżej system, który pozwoli na dostarczanie informacji o wykroczeniach kierowców dla ubezpieczalni. Tak czy siak… proponujemy zdjąć nogę z gazu, jeśli nie trzeba pośpiechu.

foto: freepik.com

Zainteresować mogą Cię też

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Minęły 24 lata od nadejścia milenium. Komputery nie stanęły w miejscu, kosmici nie nadlecieli, a świat według różnych zapowiedzi, spokojnie transformował się na swój własny sposób. Z perspektywy czasu widać jak wiele się zmieniło wokół nas, ale to czego nie widać na pierwszy rzut oka też bywa fascynujące. Zwłaszcza jak dostajemy materiał przygotowany przez instytut …

Czytaj więcej
Polska ciągle w TOP 10.

Polska ciągle w TOP 10.

Nie trzeba być fanem motoryzacji by widzieć i poczuć jak zmieniają się drogi w naszym kraju. Sieć autostrad i dróg ekspresowych stale się rozszerza, a jakość ich wykonania stanowczo dorównuje tym z zachodu Europy. Jeszcze 10-15 lat temu taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, ale dziś nie mamy się czym wstydzić. Ogromny przełom na polu …

Czytaj więcej
Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Wszyscy czekamy na przełom w technologii, która siłą wypycha motoryzację spalinową. Liczymy na to, że zasięgi aut będą coraz dłuższe, akumulatory coraz żywotniejsze, a strach przed pożarem ograniczymy do minimum. Ci co mieli kupić elektryki, już je kupili, natomiast problem stanowią Ci, którzy mogliby się do nich przekonać, kupując na początek auto „z drugiej ręki”. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 +48 573 664 156 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl