Przejdź do treści
Samochodowe ładowarki elektryczne… w latarniach miejskich. W Gdyni.

Samochodowe ładowarki elektryczne… w latarniach miejskich. W Gdyni.

Wszyscy jesteśmy zgodni w przekonaniu, że auta elektryczne to przyszłość motoryzacji. Jeśli nie dla wszystkich jest to szczyt technologiczny, to na pewno wszyscy zgodnie muszą stwierdzić, że już na pewno elektromobilność można nazwać kolejnym krokiem w motoryzacji. O ile słupki sprzedaży elektryków z roku na rok rosną w siłę, to zasięg tych samochodów wciąż stanowi jeden z dwóch głównych odstraszaczy dla nowych nabywców. Drugim, który nomen omen jest ściśle powiązany z pierwszym jest infrastruktura ładowania, której wciąż u nas daleko do tej z zachodu Europy. Tak długo jak e-samochody będą miały słabe zasięgi, a liczba ładowarek będzie w kraju niewielka, będzie to dla nas tylko pewien rodzaj luksusu. Póki co, potencjalnymi Klientami są przede wszystkim ludzie z dużych aglomeracji miejskich, gdzie dość dobrze rozwinięta jest sieć ładowania. Oprócz tego osoby posiadające własne garaże lub wydzielone miejsca parkingowe z dostępem do gniazda elektrycznego, to tacy dla których zakup elektryka ma jeszcze jakiś sens.

Z ciekawym programem pilotażowym niebawem ma wystartować firma Energa. Chce stawiać ładowarki samochodowe w… miejskich latarniach. Wszystko za sprawą rozwoju technologii oświetleniowej, a w zasadzie przestawianiu swoich punktów świetlnych na dobrze nam znane LED’y. Technologia LED pozwala oszczędzać połowę energii względem technologii sodowej, dotychczas wykorzystywanej w większości latarni. Rezerwy mocy nie da się magazynować przez dłuższy czas, ale napięcie w sieci można wykorzystać właśnie jako ładowarka dla pojazdów elektrycznych. Latarnie mogłyby oddawać moce od 3,7 do 22 kW. W prawdzie nie są to zawrotne wartości, ale trzeba pamiętać, że nie będą to ładowarki ekspresowe i będzie można korzystać z nich w nocy, pozostawiając auto „pod chmurką”. Niestety nie będą mogły skorzystać z niej pojazdy, które nie pozwalają na ładowanie prądem zmiennym o takiej mocy. Skorzystają za to na tym jednoślady. Dzięki „e-latarniom” będzie można naładować e-hulajnogi czy e-motorowery, które stają się coraz popularniejsze w naszym kraju.

Może się wydawać, że wygląda to zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe. W istocie okazuje się, że plusów tego rozwiązania jest znacznie więcej – również od strony prawnej. Montaż instalacji takiej ładowarki jest dużo tańszy i szybszy do zrealizowania, gdyż wymaga dużo mniejszej ilości pozwoleń – nie trzeba np. starać się o pozwolenia na budowę. Dodatkowo punkt, jest już zaopatrzony w potrzebną do pracy energię. W sumie czas potrzebny do postawienia funkcjonującej ładowarki wynosi ok. 2 miesięcy. Dla porównania – postawienie ładowarki tradycyjnej to często rok i dłużej. Różnica jest tutaj przytłaczająca.

Rozwiązanie to z pewnością ma potencjał. Co ciekawe, funkcjonuje już z powodzeniem na zachodzie. W samym Londynie, działa już ponad 1500 takich punktów. W Polsce grupa Energa zarządza 332 tys. punktami oświetleniowymi, z czego 20 proc. to instalacje LED. Taki wynik, może drastycznie zmienić wyobrażenie potencjalnego Klienta o infrastrukturze ładowania „elektryków”. Dodatkowo Energa posiada doświadczenie w budowaniu ładowarek do samochodów elektrycznych. W swoim portfolio posiada już 69 ładowarek szybkich i wolnych, które działają głównie w centrum i na północy kraju.

Póki co Energa chce zacząć swój program od montażu tego typu ładowarek … w Gdyni. Tyle z dobrych wiadomości, bo w sumie program zakłada póki co montaż 2 takich punktów. Obecnie trwają ustalenia, gdzie te punkty mają się znaleźć. No cóż, musimy pamiętać, że nie bez kozery program nazywany jest pilotażowym. W miarę większego zainteresowania, firma będzie chciała zwiększyć ilość takich punktów. nam pozostaje Trzymać kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia i rozwój elektrycznej infrastruktury w Polsce.

Zainteresować mogą Cię też

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Minęły 24 lata od nadejścia milenium. Komputery nie stanęły w miejscu, kosmici nie nadlecieli, a świat według różnych zapowiedzi, spokojnie transformował się na swój własny sposób. Z perspektywy czasu widać jak wiele się zmieniło wokół nas, ale to czego nie widać na pierwszy rzut oka też bywa fascynujące. Zwłaszcza jak dostajemy materiał przygotowany przez instytut …

Czytaj więcej
Polska ciągle w TOP 10.

Polska ciągle w TOP 10.

Nie trzeba być fanem motoryzacji by widzieć i poczuć jak zmieniają się drogi w naszym kraju. Sieć autostrad i dróg ekspresowych stale się rozszerza, a jakość ich wykonania stanowczo dorównuje tym z zachodu Europy. Jeszcze 10-15 lat temu taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, ale dziś nie mamy się czym wstydzić. Ogromny przełom na polu …

Czytaj więcej
Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Wszyscy czekamy na przełom w technologii, która siłą wypycha motoryzację spalinową. Liczymy na to, że zasięgi aut będą coraz dłuższe, akumulatory coraz żywotniejsze, a strach przed pożarem ograniczymy do minimum. Ci co mieli kupić elektryki, już je kupili, natomiast problem stanowią Ci, którzy mogliby się do nich przekonać, kupując na początek auto „z drugiej ręki”. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 +48 573 664 156 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl