Przejdź do treści
Problemy na rynku aut używanych

Problemy na rynku aut używanych

W tym tygodniu jeszcze na chwilę chcielibyśmy pozostać w temacie kupowania samochodów. Tym razem skupimy się jednak na autach używanych i niecodziennej sytuacji z jaką aktualnie możemy się spotkać w naszym kraju… i nie tylko. Dodatkowo odniesiemy się do newsa sprzed 2 tygodni, aby rozszerzyć trochę analizę przypadku. Co mamy w tej sprawie do powiedzenia?

Jasno musimy stwierdzić, że rynek aut używanych znacząco słabnie. Nie dość, że ceny stają się coraz wyższe, to dodatkowo obniża się jakość samochodów z rynku wtórnego. Tym razem wszystkiemu winna nie jest „Platforma i rząd Tuska” tylko Pandemia Koronawirusa oraz ponownie brak półprzewodników. W salonach brakuje nowych samochodów, a na te już zamówione czeka się nawet miesiącami. Coraz chętniej więc wolimy korzystać z rynku wtórnego. Ten jednak zdaje się coraz bardziej rozczarowywać swoją ofertą.

Mimo wzrostu popytu na auta używane, możemy zauważyć, że we wrześniu liczba sprowadzonych samochodów zza granicy zmalała prawie o 8% w stosunku do tego samego okresu sprzed roku. Daje to wynik ok. 75 tysięcy sztuk. Co ciekawe, podliczając wszystkie samochody dostępne w ramach sprzedaży na rynku wtórnym, mamy do czynienia ze spadkiem aż o 43 tysiące aut, względem poprzedniego roku. Sytuacja, którą obecnie obserwujemy w naszym kraju jest również widoczna w całej Unii Europejskiej. „Pomysł” Polaków nie jest niczym niezwykłym na tle całego kontynentu. Oznacza to tyle, że dobrych samochodów używanych jest coraz mniej i „wysychają” źródła z których do tej pory mogliśmy ściągać samochody na dobrych warunkach dla obu stron.

W myśl zasady „kupujemy to, co jest do kupienia”, na sile zaczynają przybierać samochody, które do tej pory cieszyły się mniejszą popularnością. W Polsce od lat najchętniej sięgamy po Audi A4, Volkswagen’a Passat’a oraz Ford’a Focus’a. Jest jednak model, który w czasie pandemii zyskał niesamowitą popularność, właśnie ze względu na wydrenowane zasoby powyższych samochodów. To Opel Insignia – niekwestionowany lider wzrostu popularności w ostatnim roku. Zainteresowanie tym autem wzrosło w Polsce aż o 84% co stanowi absolutny boom w skali popularności tego auta. Tuż za nim, prawie połowę częściej niż przed rokiem Polacy interesują się Dacią Duster, której wzrost popularności szacuje się na 49%. Podium zamyka wspomniany Volkswagen Passat, który pomimo trudności w znalezieniu wciąż jest obiektem pożądania dla 38% Polaków.

Brak nowych aut w salonach i mocno przebrany rynek wtórny sprawił, że z miesiąca na miesiąc cena za używki nieustannie rośnie. Średni wzrost cen obserwowany tylko między sierpniem a wrześniem tego roku wynosił 10%. Koniec kryzysu pandemicznego, zakładając, że rynek znowu się nie załamie, obliczany jest na trzeci kwartał 2022 roku. Czy to oznacza, że do tego czasu będziemy obserwować nieustanny wzrost cen? Na to pytanie nie umiemy na razie odpowiedzieć. Jeśli posiadasz używane auto i myślisz nad jego sprzedażą, to teraz wydaje się być dobry moment, żeby poważniej rozważyć tę kwestię. Problem jest tylko taki, co planujemy po sprzedaży starego wozu. Jeśli ma być to kolejne auto, to trzeba pamiętać, że możemy zderzyć się z sytuacją, kiedy jedyną opcją będzie zakup… jeszcze starszego lub bardziej wyeksploatowanego pojazdu.

Zainteresować mogą Cię też

Bezpieczeństwo pieszych na drogach. Czy pomysł rządu działa?

Bezpieczeństwo pieszych na drogach. Czy pomysł rządu działa?

Niebawem minie rok od wprowadzenia znowelizowanych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Czy jeden ze sztandarowych pomysłów rządu dopiął swego i mamy w końcu zmiany, które pomogą pieszym czuć się bezpieczniej „na pasach”. Okazuje się, że nie wszystko poszło tak jak zakładał rząd PIS’u, ale po kolei. Rewolucyjna zmiana, zakładała przepis, że pieszy zamierzający …

Czytaj więcej
Koniec LPG w Polsce… z rosyjskich gazociągów!?

Koniec LPG w Polsce… z rosyjskich gazociągów!?

Zacznijmy od ekonomii wracając do kwestii paliw i inflacji, która dotyka nasz kraj. Polacy coraz bardziej odczuwają na własnej skórze wszelakiej maści drożyznę. Ceny na wszystkie produkty oraz usługi zdążyły już znacząco wzrosnąć w ostatnich miesiącach. Drożej jest w sklepach, ale również wszelkie ceny usług poszły w górę. Drożej jest też na stacjach paliw i …

Czytaj więcej
Sprzedaż opon w Polsce. Czy rośnie świadomość kierowców?

Sprzedaż opon w Polsce. Czy rośnie świadomość kierowców?

Dziś czas na wlanie trochę optymizmu w nasze zmotoryzowane serca. Ostatnio pisaliśmy o dość pesymistycznych sprawach, dlatego czas przerwać tę złą passę. Aby to uczynić, przenieśmy się na chwilę na rynek … oponiarski. Okazuje się, że świadomość Polskich kierowców na temat roli ogumienia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach wzrasta. Świadczyć o tym mają wyniki sprzedaży …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 biuro@fred.com.pl