Przejdź do treści
Polacy i nowe samochody. Jakie mamy upodobania?

Polacy i nowe samochody. Jakie mamy upodobania?

Dzisiejszy wpis mógłby być kontynuacją tego z zeszłego tygodnia. Skupiliśmy się wtedy na tym, jakie samochody w Polsce uwielbiają złodzieje. Dziś odpowiemy na pytanie, jakie auta kochają… polscy konsumenci.

Na początek coś, co wydaje się oczywiste. Oba rankingi, łączy jeden wspólny lider. To Toyota, która konsekwentnie od kilku lat stanowi markę, której modele najchętniej wybierają Polscy konsumenci. Słowo modele ma tu ogromne znaczenie, ponieważ w polskim TOP 10, Toyota ma połowę swoich przedstawicieli!. Warto tu przypomnieć, że w TOP 10 kradzionych aut, Japoński producent ma swoich 4 niechlubnych przedstawicieli. Modele, które łączą oba rankingi to Corolla, RAV4 i Yaris. Ten ostatni nabywcy szczególnie upodobali sobie w wersji Cross, która staje się hitem sprzedaży. Tylko Auris, wydaje się mieć większy popyt wśród złodziei niż konsumentów nowych aut.

Zestawienie, którego autorem jest IBRM Samar podaje, że od Stycznia do końca kwietnia Toyota sprzedała w sumie 6 388 egzemplarzy swoich modeli. Co natomiast dzieje na drugim miejscu? Można by powiedzieć, że drugiego miejsca w zasadzie niema, bo Toyota wręcz deklasuje rywali. Skoda, jako druga w zestawieniu może pochwalić się sprzedażą na poziomie, aż o 3 567 samochodów mniej niż japoński lider rankingu. Jeszcze kilka lat temu, to właśnie Skoda była najchętniej kupowanym autem w Polsce. Dziś to już przeszłość, a Czeski producent musi uważać, żeby nie spaść jeszcze niżej, ponieważ Polacy coraz chętniej swoje upodobania motoryzacyjne kierują w stronę Azji. Hyundai i Kia to auta, które kolejno sprzedały się w liczbach 2 765 i 2 654 egzemplarzy. Daje to stratę do Skody w ilości tylko 56 w przypadku Hyundaia i 167 sztuk dla KIA. Czyżby Skoda miała tracić pomysł na rozwój swoich produktów?

Podium wydaje się ciekawie ewoluować wraz ze zmieniającymi się gustami konsumentów, ale okazuje się, że środek tabeli też ma swoje „3 grosze do powiedzenia”. Na 5 miejscu znajduje się marka BMW – czyli lider zestawienia aut klasy Premium. W naszym kraju, w okresie od stycznia do kwietnia klienci aż 2 560 razy odbierali kluczyki od Dealera BMW. Mercedes, czyli jeden z głównych rywali BMW, sprzedał aż o 536 aut mniej, ale i tak pozwoliło mu to na zajęcia miejsca zaraz po BMW w TOP10. Zarówno BMW jak i Mercedes, zdołali w tym okresie sprzedać więcej aut, niż dużo tańszy tańszy Volkswagen, czy jeszcze tańszy Ford. Auta marki Audi, które najsilniej przyciągają zarówno złodziei jak i klientów aut używanych znalazły się w TOP 10, dopiero na 9 miejscu. Ostatnie miejsce w TOP10 przypadło marce Dacia, która zdaje się zdobywać coraz większe zaufanie wśród konsumentów.

Warto nadmienić, że w całym okresie od Stycznia do Kwietnia 2022 roku zarejestrowanych zostało 30 692 egzemplarze. To o 5,12 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2021. Taki wynik, pozwala jednak stwierdzić, że sytuacja jest stabilna. Cała branża motoryzacyjna zalicza spadki sprzedaży samochodów. Czynniki, które na to wpływają to oczywiście stale rosnące ceny samochodów, wynikające ze wzrostu cen metali, surowców i komponentów wykorzystywanych przy ich produkcji. Dodatkowym problemem jest ciągły brak półprzewodników, który nie został jeszcze zażegnany, wraz z końcem pandemii. Niestety nic nie zapowiada, rychłej zmiany w najbliższym czasie, a kryzys na Ukrainie tylko potęguje problemy ze sprzedażą i przede wszystkim z produkcją nowych aut.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl