Przejdź do treści
Polacy i nowe samochody. Jakie mamy upodobania?

Polacy i nowe samochody. Jakie mamy upodobania?

Dzisiejszy wpis mógłby być kontynuacją tego z zeszłego tygodnia. Skupiliśmy się wtedy na tym, jakie samochody w Polsce uwielbiają złodzieje. Dziś odpowiemy na pytanie, jakie auta kochają… polscy konsumenci.

Na początek coś, co wydaje się oczywiste. Oba rankingi, łączy jeden wspólny lider. To Toyota, która konsekwentnie od kilku lat stanowi markę, której modele najchętniej wybierają Polscy konsumenci. Słowo modele ma tu ogromne znaczenie, ponieważ w polskim TOP 10, Toyota ma połowę swoich przedstawicieli!. Warto tu przypomnieć, że w TOP 10 kradzionych aut, Japoński producent ma swoich 4 niechlubnych przedstawicieli. Modele, które łączą oba rankingi to Corolla, RAV4 i Yaris. Ten ostatni nabywcy szczególnie upodobali sobie w wersji Cross, która staje się hitem sprzedaży. Tylko Auris, wydaje się mieć większy popyt wśród złodziei niż konsumentów nowych aut.

Zestawienie, którego autorem jest IBRM Samar podaje, że od Stycznia do końca kwietnia Toyota sprzedała w sumie 6 388 egzemplarzy swoich modeli. Co natomiast dzieje na drugim miejscu? Można by powiedzieć, że drugiego miejsca w zasadzie niema, bo Toyota wręcz deklasuje rywali. Skoda, jako druga w zestawieniu może pochwalić się sprzedażą na poziomie, aż o 3 567 samochodów mniej niż japoński lider rankingu. Jeszcze kilka lat temu, to właśnie Skoda była najchętniej kupowanym autem w Polsce. Dziś to już przeszłość, a Czeski producent musi uważać, żeby nie spaść jeszcze niżej, ponieważ Polacy coraz chętniej swoje upodobania motoryzacyjne kierują w stronę Azji. Hyundai i Kia to auta, które kolejno sprzedały się w liczbach 2 765 i 2 654 egzemplarzy. Daje to stratę do Skody w ilości tylko 56 w przypadku Hyundaia i 167 sztuk dla KIA. Czyżby Skoda miała tracić pomysł na rozwój swoich produktów?

Podium wydaje się ciekawie ewoluować wraz ze zmieniającymi się gustami konsumentów, ale okazuje się, że środek tabeli też ma swoje „3 grosze do powiedzenia”. Na 5 miejscu znajduje się marka BMW – czyli lider zestawienia aut klasy Premium. W naszym kraju, w okresie od stycznia do kwietnia klienci aż 2 560 razy odbierali kluczyki od Dealera BMW. Mercedes, czyli jeden z głównych rywali BMW, sprzedał aż o 536 aut mniej, ale i tak pozwoliło mu to na zajęcia miejsca zaraz po BMW w TOP10. Zarówno BMW jak i Mercedes, zdołali w tym okresie sprzedać więcej aut, niż dużo tańszy tańszy Volkswagen, czy jeszcze tańszy Ford. Auta marki Audi, które najsilniej przyciągają zarówno złodziei jak i klientów aut używanych znalazły się w TOP 10, dopiero na 9 miejscu. Ostatnie miejsce w TOP10 przypadło marce Dacia, która zdaje się zdobywać coraz większe zaufanie wśród konsumentów.

Warto nadmienić, że w całym okresie od Stycznia do Kwietnia 2022 roku zarejestrowanych zostało 30 692 egzemplarze. To o 5,12 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2021. Taki wynik, pozwala jednak stwierdzić, że sytuacja jest stabilna. Cała branża motoryzacyjna zalicza spadki sprzedaży samochodów. Czynniki, które na to wpływają to oczywiście stale rosnące ceny samochodów, wynikające ze wzrostu cen metali, surowców i komponentów wykorzystywanych przy ich produkcji. Dodatkowym problemem jest ciągły brak półprzewodników, który nie został jeszcze zażegnany, wraz z końcem pandemii. Niestety nic nie zapowiada, rychłej zmiany w najbliższym czasie, a kryzys na Ukrainie tylko potęguje problemy ze sprzedażą i przede wszystkim z produkcją nowych aut.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl