Przejdź do treści
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu.

Zacznijmy od początku. Prawie rok temu polski rząd podpisał tzw. Krajowy Plan Odbudowy – w skrócie KPO. Premier Polski, składając podpis pod traktatem zgodził się tym samym na wdrożenie tzw. kamieni milowych, czyli potężnych zmian mających na celu wprowadzenie polityki energooszczędnej i ekologicznej. To tak w skrócie. Istota kamieni milowych w obszarze transportowym polegać ma m.in. na przekształceniu transportu miejskiego i pozamiejskiego w nisko luz zeroemisyjny. Oprócz tego zmodernizowane mają zostać ciągi komunikacyjne, zarówno te kolejowe jak i drogowe – w postaci kolejnych obwodnic. UE chce również wprowadzenia nowych, obowiązkowych podatków związanych z transportem spalinowym. I tu pojawiają się wspomniane wyżej problemy.

Polski rząd zaprzeczał, że wprowadzone zostaną jakiekolwiek dodatkowe opłaty od aut spalinowych, ale jak to zwykle bywa wśród polityków… skłamał. Jednym z warunków otrzymania funduszy na KPO (których nomen omen, Polska jeszcze nie otrzymała, ale z innych powodów) jest wypełnienie zobowiązań z podpisanego traktatu. Sytuacja robi się więc kłopotliwa dla populistycznych haseł rządzących.

Jak wytłumaczyć Polakom wprowadzenie nowego podatku? Podatku „od starych aut” w sytuacji, kiedy statystyczny samochód Polaka ma ponad 20 lat? Istota naliczanego podatku ma opierać się na normie emisji spalin (EURO), którą posiada każde auto. Najstarsze normy są oczywiście skorelowane z najstarszymi rocznikiem samochodów, co przekłada się na prostą matematykę. Im starsze auto, tym więcej zapłacimy podatku. Wyjątek mają stanowić pojazdy wojskowe i zabytkowe – te będą zwolnione z podatku.

Pierwsze rachunki za posiadanie „starych” aut mają zostać wystawione pod koniec 2024 roku. Przez kolejny rok będziemy mogli zastanowić się nad sensem posiadania swojego samochodu, bowiem od 2026 roku podatek ten ma być pobierany co roku! Z dróg może zniknąć spora liczba samochodów, ale z pewnością na tle Europy nie jest to szokujące wydarzenie. Tego typu opłaty i praktyki „przetasowania” dróg, działają już od jakiegoś czasu w wielu krajach Unii Europejskiej. Niestety, w każdym z nich zasady naliczania podatku są inne, dlatego nie wiemy jakie praktyki przyjmie nasz Rząd by rozwiązać tę kwestię. Przez lata zaniedbaliśmy problem starych aut i teraz ciężko będzie z niego wybrnąć nie burząc społecznych nastrojów.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Kluczykomaty z BMW wyznaczą nowe trendy obsługi klienta? Wiele na to wskazuje.

Kluczykomaty z BMW wyznaczą nowe trendy obsługi klienta? Wiele na to wskazuje.

Dziś trochę inny wpis. Nie będzie o mandatach czy kolejnych ograniczeniach. Dziś trochę o nowoczesności w sensie tego jak bardzo może się zmienić nasza branża na przestrzeni kilku kolejnych lat. Ciekawe trendy zdaje się wyznaczać BMW i ich nowa inicjatywa Inchcape. Co to takiego i czemu mamy wrażenie, że wkrótce znajdzie swoich naśladowców? Spieszymy z …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl