Przejdź do treści
Nowy kontrowersyjny przepis, już za kilka dni w przepisach o ruchu drogowym.

Nowy kontrowersyjny przepis, już za kilka dni w przepisach o ruchu drogowym.

Już od 21 września do kodeksu drogowego wchodzi nowe pojęcie – przejście sugerowane. Ministerstwo Infrastruktury wkracza jednak w nowe standardy jakości, bo urząd nie śpieszy się z kampanią informacyjną na temat zagadnienia. O co chodzi w nowych przepisach, które za moment mają zacząć obowiązywać na Polskich drogach.

Na początek trochę teorii. Przejście sugerowane, to według zapisu w kodeksie – nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, torowiska lub drogi dla rowerów przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych. Przekładając to na mniej skomplikowany język, jest to miejsce, w którym pieszy musi mieć świadomość, że niema pierwszeństwa i musi je ustąpić innym pojazdom, ale według przepisów gwarantuje mu ono większe bezpieczeństwo, niż gdy zdecyduje się na przekroczenie jezdni w losowym miejscu. Ministerstwo Infrastruktury zaleca, by takie miejsca spełniały wymogi tylko po dokładnej analizie uwarunkowań lokalnych – tj. powinno być wolne od przeszkód w polu widzenia, a w terenach pozamiejskich umieszczone tylko na odcinkach dróg, gdzie dopuszczalna prędkość nie jest większa niż 70km/h. Urząd chce również przeforsować obowiązek ostrzeżenia kierowców na tych odcinkach znakiem A-30 z tabliczką „PIESI”. Z punktu widzenia przepisów, będą to miejsca, gdzie można legalnie przekroczyć jezdnie. Na tę chwilę Ministerstwo nie wyjaśnia jak piesi mieliby rozpoznawać przejście sugerowane. Jedną z pojawiających się sugestii jest ta, że może być to np. obniżenie chodnika.

Ustawodawca ma nadzieje, że prócz wprowadzenia takich przejść, raz na zawsze będzie można rozwikłać konflikt na linii Piesi – Rowerzyści, powstający w miejscach, gdzie Ci pierwsi przekraczają chodniki spacerując po drogach rowerowych. Możemy jednak przypuszczać, że nowy zapis może również doprowadzić do zupełnie odwrotnej sytuacji – chaosu na drogach i miejskich uliczkach. Istnieje obawa przez swobodną interpretacji przepisów. Nie mniej jednak już dziś w niektórych aglomeracjach możemy spotkać przejścia sugerowane. Jedno z nich znajduje się m.in. w Gdańsku. Co ciekawe, według pieszych, nie poprawia ono ich świadomości bezpieczeństwa. Szczególnie osoby najmłodsze i najstarsze chcą wprowadzenia na nim „klasycznej zebry”. Drugą kwestią jest dezinformacja, a w zasadzie brak wiedzy o tym, że owe miejsce ma specyfikę przejścia sugerowanego i należy się na nim zachowywać w specyficznie określony sposób.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl