Przejdź do treści
Nowy kontrowersyjny przepis, już za kilka dni w przepisach o ruchu drogowym.

Nowy kontrowersyjny przepis, już za kilka dni w przepisach o ruchu drogowym.

Już od 21 września do kodeksu drogowego wchodzi nowe pojęcie – przejście sugerowane. Ministerstwo Infrastruktury wkracza jednak w nowe standardy jakości, bo urząd nie śpieszy się z kampanią informacyjną na temat zagadnienia. O co chodzi w nowych przepisach, które za moment mają zacząć obowiązywać na Polskich drogach.

Na początek trochę teorii. Przejście sugerowane, to według zapisu w kodeksie – nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, torowiska lub drogi dla rowerów przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych. Przekładając to na mniej skomplikowany język, jest to miejsce, w którym pieszy musi mieć świadomość, że niema pierwszeństwa i musi je ustąpić innym pojazdom, ale według przepisów gwarantuje mu ono większe bezpieczeństwo, niż gdy zdecyduje się na przekroczenie jezdni w losowym miejscu. Ministerstwo Infrastruktury zaleca, by takie miejsca spełniały wymogi tylko po dokładnej analizie uwarunkowań lokalnych – tj. powinno być wolne od przeszkód w polu widzenia, a w terenach pozamiejskich umieszczone tylko na odcinkach dróg, gdzie dopuszczalna prędkość nie jest większa niż 70km/h. Urząd chce również przeforsować obowiązek ostrzeżenia kierowców na tych odcinkach znakiem A-30 z tabliczką „PIESI”. Z punktu widzenia przepisów, będą to miejsca, gdzie można legalnie przekroczyć jezdnie. Na tę chwilę Ministerstwo nie wyjaśnia jak piesi mieliby rozpoznawać przejście sugerowane. Jedną z pojawiających się sugestii jest ta, że może być to np. obniżenie chodnika.

Ustawodawca ma nadzieje, że prócz wprowadzenia takich przejść, raz na zawsze będzie można rozwikłać konflikt na linii Piesi – Rowerzyści, powstający w miejscach, gdzie Ci pierwsi przekraczają chodniki spacerując po drogach rowerowych. Możemy jednak przypuszczać, że nowy zapis może również doprowadzić do zupełnie odwrotnej sytuacji – chaosu na drogach i miejskich uliczkach. Istnieje obawa przez swobodną interpretacji przepisów. Nie mniej jednak już dziś w niektórych aglomeracjach możemy spotkać przejścia sugerowane. Jedno z nich znajduje się m.in. w Gdańsku. Co ciekawe, według pieszych, nie poprawia ono ich świadomości bezpieczeństwa. Szczególnie osoby najmłodsze i najstarsze chcą wprowadzenia na nim „klasycznej zebry”. Drugą kwestią jest dezinformacja, a w zasadzie brak wiedzy o tym, że owe miejsce ma specyfikę przejścia sugerowanego i należy się na nim zachowywać w specyficznie określony sposób.

Zainteresować mogą Cię też

Miało być tanio… wyszło jak zawsze.

Miało być tanio… wyszło jak zawsze.

Były nagłówki artykułów, zapowiedzi, że elektryki będą tanieć a kolejne dofinansowania ruszają niebawem. W efekcie końcowym otrzymujemy komunikat, że od 4 lipca rosną cła na samochody elektryczne z Chin. Miało być nowe lepiej, a wyszło jak zawsze. Czy Unii Europejskiej naprawdę chodzi o zieloną rewolucję? Nie bądźmy naiwni, gdy w grę wchodzi wielka polityka.Komisja Europejska …

Czytaj więcej
Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl