Przejdź do treści
Nowy kontrowersyjny przepis, już za kilka dni w przepisach o ruchu drogowym.

Nowy kontrowersyjny przepis, już za kilka dni w przepisach o ruchu drogowym.

Już od 21 września do kodeksu drogowego wchodzi nowe pojęcie – przejście sugerowane. Ministerstwo Infrastruktury wkracza jednak w nowe standardy jakości, bo urząd nie śpieszy się z kampanią informacyjną na temat zagadnienia. O co chodzi w nowych przepisach, które za moment mają zacząć obowiązywać na Polskich drogach.

Na początek trochę teorii. Przejście sugerowane, to według zapisu w kodeksie – nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, torowiska lub drogi dla rowerów przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych. Przekładając to na mniej skomplikowany język, jest to miejsce, w którym pieszy musi mieć świadomość, że niema pierwszeństwa i musi je ustąpić innym pojazdom, ale według przepisów gwarantuje mu ono większe bezpieczeństwo, niż gdy zdecyduje się na przekroczenie jezdni w losowym miejscu. Ministerstwo Infrastruktury zaleca, by takie miejsca spełniały wymogi tylko po dokładnej analizie uwarunkowań lokalnych – tj. powinno być wolne od przeszkód w polu widzenia, a w terenach pozamiejskich umieszczone tylko na odcinkach dróg, gdzie dopuszczalna prędkość nie jest większa niż 70km/h. Urząd chce również przeforsować obowiązek ostrzeżenia kierowców na tych odcinkach znakiem A-30 z tabliczką „PIESI”. Z punktu widzenia przepisów, będą to miejsca, gdzie można legalnie przekroczyć jezdnie. Na tę chwilę Ministerstwo nie wyjaśnia jak piesi mieliby rozpoznawać przejście sugerowane. Jedną z pojawiających się sugestii jest ta, że może być to np. obniżenie chodnika.

Ustawodawca ma nadzieje, że prócz wprowadzenia takich przejść, raz na zawsze będzie można rozwikłać konflikt na linii Piesi – Rowerzyści, powstający w miejscach, gdzie Ci pierwsi przekraczają chodniki spacerując po drogach rowerowych. Możemy jednak przypuszczać, że nowy zapis może również doprowadzić do zupełnie odwrotnej sytuacji – chaosu na drogach i miejskich uliczkach. Istnieje obawa przez swobodną interpretacji przepisów. Nie mniej jednak już dziś w niektórych aglomeracjach możemy spotkać przejścia sugerowane. Jedno z nich znajduje się m.in. w Gdańsku. Co ciekawe, według pieszych, nie poprawia ono ich świadomości bezpieczeństwa. Szczególnie osoby najmłodsze i najstarsze chcą wprowadzenia na nim „klasycznej zebry”. Drugą kwestią jest dezinformacja, a w zasadzie brak wiedzy o tym, że owe miejsce ma specyfikę przejścia sugerowanego i należy się na nim zachowywać w specyficznie określony sposób.

Zainteresować mogą Cię też

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Minęły 24 lata od nadejścia milenium. Komputery nie stanęły w miejscu, kosmici nie nadlecieli, a świat według różnych zapowiedzi, spokojnie transformował się na swój własny sposób. Z perspektywy czasu widać jak wiele się zmieniło wokół nas, ale to czego nie widać na pierwszy rzut oka też bywa fascynujące. Zwłaszcza jak dostajemy materiał przygotowany przez instytut …

Czytaj więcej
Polska ciągle w TOP 10.

Polska ciągle w TOP 10.

Nie trzeba być fanem motoryzacji by widzieć i poczuć jak zmieniają się drogi w naszym kraju. Sieć autostrad i dróg ekspresowych stale się rozszerza, a jakość ich wykonania stanowczo dorównuje tym z zachodu Europy. Jeszcze 10-15 lat temu taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, ale dziś nie mamy się czym wstydzić. Ogromny przełom na polu …

Czytaj więcej
Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Wszyscy czekamy na przełom w technologii, która siłą wypycha motoryzację spalinową. Liczymy na to, że zasięgi aut będą coraz dłuższe, akumulatory coraz żywotniejsze, a strach przed pożarem ograniczymy do minimum. Ci co mieli kupić elektryki, już je kupili, natomiast problem stanowią Ci, którzy mogliby się do nich przekonać, kupując na początek auto „z drugiej ręki”. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 +48 573 664 156 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl