Przejdź do treści
Mieszkańcy Austrii nie chcą zakazu aut spalinowych!

Mieszkańcy Austrii nie chcą zakazu aut spalinowych!

Unia potwierdziła po raz kolejny swoje plany dotyczące zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku w Europie. Tym samym ugruntowała swoją niezłomność w dążeniu do nowej elektro mobilnej, „zielonej” Europy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ciekawe badanie do którego udało nam się dotrzeć. W zamożnej Austrii powstało badanie, którego wyniki zdają się potwierdzać pewną zasadę o tym „jak mniejszość chce narzucać swoją wolę większości”.

Z austriackiego raportu automobilklub ÖAMTC wynika, że ponad 2/3 respondentów jest przeciwna zakazowi rejestracji aut spalinowych po 2035 roku. Co ciekawe, to pierwsze badanie na tak szeroką skalę w tym kraju i od razu wzbudza wielkie kontrowersje wśród elit zachodniego świata. Aż 65% respondentów opowiedziało się krytycznie za proponowanymi zmianami, zaś 13% respondentów uznało, że nie mają zdania na ten temat. Tylko 22% uważa, że wprowadzony od górnie zakaz sprzedaży aut spalinowych do 2035 roku to dobry pomysł. Jeszcze ciekawsza jest opinia wśród właścicieli samochodów. Średnio tylko 2 na 10 właścicieli aut popiera ten zakaz.

Ogólna świadomość Austriaków na temat praktyk UE jest podobna do naszej. Przeciwnicy zakazu uważają, że auta elektryczne wcale nie są mniej ekologiczne od ich spalinowych braci – a bynajmniej nie wierzą w zapewnienia lobbystów na ten temat (tak sugeruje 75% badanych). 66% przeciwników obawia się również klasycznego trójkąta problemów związanych z elektrykami – złej infrastruktury, czasu ładowania elektryków oraz ich zasięgu. Z drugiej strony, co drugi zwolennik wprowadzenia owego zakazu sugeruje, że to jedyny sposób na osiągnięcie celów w zakresie emisji CO2. Zmuszenie przemysłu motoryzacyjnego miałoby stworzyć bardziej przyjazny klimat do budowania ekologicznych pojazdów.

Wnioski z badania płyną dość oczywiste i bardzo zbieżne z tymi, które dręczą polskie społeczeństwo. Jedyną kwestią, która dzieli nasze poglądy z Austriakami jest taka, że tylko 33% tamtejszych respondentów obawia się zbyt wysokiej ceny aut elektrycznych. Podobna grupa ankietowanych obawia się tego, że przestawienie rynku spalinowego na elektryczny spowoduje redukcję etatów i problem z miejscami pracy.

Obawy zwykłych obywateli Austrii zdają się pokrywać elitami tego kraju. W Austriackim rządzie nie ma większości dla poparcia Unijnych pomysłów. Dyrektor automobilklub ÖAMTC, Bernhard Wiesinger zastanawia się, dlatego minister transportu w Radzie UE, mimo presji środowiska rządowego i ogólnego sprzeciwu społeczeństwa, chce głosować za zakazem stosowania silników spalinowych po 2035 roku. Kuriozalnym zdaje się być fakt, że sytuacja łudząco przypomina polskie stanowisko w tej kwestii. Zastanawia nas, czy przykład Austrii nie pociągnie za sobą narastania protestów społecznych. Do ludzi zaczyna docierać fakt, że Unia Europejska chce pozbawić nas własnego środka transportu – a przynajmniej tych mniej zamożnych mieszkańców kontynentu.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl