Leasigowe rekordy
Śledzicie regularnie nasze aktualności na stronie www? Jeśli tak, to doskonale pamiętacie, jak w ubiegłym miesiącu pisaliśmy o zmianach, które miały wejść w życie z nowym rokiem. Dotyczyć miały leasingu samochodów. Z początkiem stycznia weszły w życie zmiany w ustawie o podatku PIT i CIT, które dotyczą leasingu, kupna i użytkowania samochodów osobowych w celach firmowych i prywatnych. Zmiana dotyczy m.in. tych przedsiębiorców, którzy po 1 stycznia wezmą w leasing lub wynajem samochód osobowy, którego wartość będzie przekraczać 150 tys. zł.
– Rynek motoryzacyjny wygląda w tym roku znakomicie. W stosunku do poprzedniego, który był historycznie najlepszy w XXI wieku w segmencie samochodów osobowych do 3,5 t, padły kolejne rekordy. Dane z października wskazują, że liczba rejestracji samochodów osobowych wyniosła 498 tys. pojazdów, co stanowi wzrost o 11,9 proc. rok do roku. Na rynku leasingowym również padł historyczny rekord – 45 proc. portfela leasingowego w Polsce stanowią właśnie samochody osobowe, dlatego wzrost rynku bezpośrednio przekłada się na wzrost finansowania w tym segmencie – powiedział agencji Newseria Biznes Jakub Poręcki, dyrektor sprzedaży vendorsko-dealerskiej w Santander Leasing.
Samochody do 3,5 tony są niezmiennie najpopularniejszym aktywem finansowanym przez branżę leasingową. Dane Związku Polskiego Leasingu pokazują, że około polowa tych aktywów to właśnie ten segment. Natomiast jednym z czynników, które sprzyjają rozwojowi rynku są wspomniane wyżej zmiany podatkowe, które pojawiły się wraz z rokiem 2019. Powodują one bardzo dużą sprzedaż samochodów w segmencie premium. Mając na uwadze zapowiadane zmiany oraz fakt, że od tego roku najwięcej stracą klienci kupujący samochody warte powyżej 150 tys. zł, w ostatnim kwartale 2018 zaobserwowano bardzo wzmożone zainteresowanie zakupami i finansowaniem samochodów z segmentu premium. Suma sumarum cała branża leasingowa z końcem ubiegłego roku odnotowała wzrost wynoszący około 20%.