Przejdź do treści
Kolejny kaganiec na pijanych kierowców?

Kolejny kaganiec na pijanych kierowców?

Pijany Polak z kółkiem, to dość powszechny widok. Wszelkie statystyki zdają się potwierdzać tę regułę. Tylko w lutym tego roku, policja zatrzymała blisko 6.000 kierowców „pod wpływem”. Czy mamy jakiś pomysł, żeby zatrzymać to szaleństwo? Okazuje się, że pomysły są… a jeden z nich cieszy się szczególnym uznaniem wśród naszego społeczeństwa.

Surowe kary dla pijanych kierowców weszły w zupełnie inny wymiar. Kary finansowe są ogromne. Problemy natury prawnej również nie przewidują taryfy ulgowej dla niesfornych kierowców. Mimo zaostrzenia przepisów, wciąż jednak stanowczo za dużo kierowców porusza się po drogach w stanie upojenia alkoholowego. Poruszany przez nas przed wieloma miesiącami pomysł Unii Europejskiej, zdaje się wracać do dyskusji. Mowa o blokadzie alkoholowej. Jest to urządzenie, które umożliwi fizyczne unieruchomienie silnika pojazdu w przypadku, gdy „wyczuje” podwyższone stężenie alkoholu we krwi kierującego pojazdem. Urządzenie w sposobie działania przypomina nieco immobilizer. Kierowca, aby uruchomić samochód będzie musiał najpierw dmuchnąć w ustnik, a następnie auto odpowie uruchomieniem silnika … lub jego blokadą. Zasada wydaje się być stosunkowo prosta. Co jednak z poparciem takiego rozwiązania wśród samych kierowców ?

Od lipca 2022 roku wszystkie nowe typy pojazdów wprowadzanych na rynek europejski muszą mieć możliwość zamontowania blokady alkoholowej. Póki co słowami kluczowymi są tu „muszą mieć możliwość”. Zaiste, ponieważ wciąż niema zgody wśród Komisji Europejskiej – jaki system mógłby się najlepiej sprawdzić w roli alkoholowego arbitra. Co by to nie było, to należy pamiętać, że nawet najprostszy, ale spełniający standardy alkobloker wiąże się ze znaczącymi kosztami instalacji. Rzecz jasna montowany w nowym aucie wpłynie i tak na nieustannie rosnące ceny pojazdów. Tu jednak poparcie wśród naszej rodzimej społeczności dotyczące takiego rozwiązania okazuje się nad wyraz entuzjastyczne. Blisko 48% Polaków uważa, że blokady alkoholowe staną się skuteczną bronią prewencyjną na śmiałków jeżdżących „na gazie”.

Oczywiście alkoblokery nie wyeliminują całkowicie problemu, ale społeczeństwo zdaje się zauważać, że jest potrzeba skuteczniejszej – bardziej bezpośredniej prewencji i edukacji. To w konsekwencji może przyczynić się do ograniczenia liczby kierowców będących zagrożeniem dla siebie i otoczenia. Ma mieć również pozytywny wpływ na świadomość nas samych i naszej odpowiedzialności społecznej. Brzmi nieźle i choć na efekty przyjdzie nam pewnie jeszcze trochę poczekać, to sytuacja pokazuje, że ciągle temat jest rozwojowy i aktualny.

Zainteresować mogą Cię też

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Minęły 24 lata od nadejścia milenium. Komputery nie stanęły w miejscu, kosmici nie nadlecieli, a świat według różnych zapowiedzi, spokojnie transformował się na swój własny sposób. Z perspektywy czasu widać jak wiele się zmieniło wokół nas, ale to czego nie widać na pierwszy rzut oka też bywa fascynujące. Zwłaszcza jak dostajemy materiał przygotowany przez instytut …

Czytaj więcej
Polska ciągle w TOP 10.

Polska ciągle w TOP 10.

Nie trzeba być fanem motoryzacji by widzieć i poczuć jak zmieniają się drogi w naszym kraju. Sieć autostrad i dróg ekspresowych stale się rozszerza, a jakość ich wykonania stanowczo dorównuje tym z zachodu Europy. Jeszcze 10-15 lat temu taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, ale dziś nie mamy się czym wstydzić. Ogromny przełom na polu …

Czytaj więcej
Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Wszyscy czekamy na przełom w technologii, która siłą wypycha motoryzację spalinową. Liczymy na to, że zasięgi aut będą coraz dłuższe, akumulatory coraz żywotniejsze, a strach przed pożarem ograniczymy do minimum. Ci co mieli kupić elektryki, już je kupili, natomiast problem stanowią Ci, którzy mogliby się do nich przekonać, kupując na początek auto „z drugiej ręki”. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 +48 573 664 156 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl