Przejdź do treści
Kolejny bat na pijanych kierowców. Będzie bardzo drogo!

Kolejny bat na pijanych kierowców. Będzie bardzo drogo!

Piłeś ? Nie jedź – to hasło powtarzane jak mantra już od bardzo dawna. Mimo tego „oklepanego frazesu” tylko w wakacje policja zatrzymała 23 tysiące nietrzeźwych kierowców. Narastający przez lata problem skłonił obecny rząd do podjęcia dość radykalnych kroków. Pomimo sprzeciwu wielu polityków i komentatorów politycznych, kierunek zmian wydaje się słuszny.

Wzorem państw skandynawskich, Andrzej Duda – prezydent RP podpisał niedawno reformę kodeksu karnego. Zakłada ona kolejne zaostrzenia kar dla nietrzeźwych kierowców, ale pojawia się też całkowicie nowa zmiana – do kodeksu wchodzi termin konfiskaty. Co to właściwie oznacza? Zasada działania konfiskaty jest prosta – oznacza ona przymus odebrania części lub całości cudzego majątku przez odpowiednie służby państwowe. Wszystko bez możliwości odszkodowania za utracone dobra. W praktyce konfiskata oznacza po prostu przepadek majątku na rzecz Państwa.

Przekładając reformy na to co nas najbardziej interesuje można śmiało zredagować hasło z początku wpisu – Piłeś? Nie jedź… bo stracisz auto. Niema tu znaczenia jego wartość, klasa czy przeznaczenie. Niebawem, już po kilku głębszych można będzie pozbyć się własnego samochodu. Podpisana przez Prezydenta RP reforma jest obecnie w tzw. Vacatio Legis, co oznacza że część jego przepisów zacznie obowiązywać za 3 miesiące, zaś pozostałe wejdą w życie w 2024 roku.

Co można wyczytać z pozostałej treści nowelizacji przepisów? Ta w większości odnosi się do najcięższych przestępstw, które w dużej mierze również dotyczą kwestii motoryzacji. Rząd m.in. zaostrza kary dla sprawców wypadków drogowych, w wyniku których uczestnicy ponieśli śmierć lub ciężkie obrażenia. Teraz górna granica kary będzie wynosiła 16 lat. Podniesiono również maksymalną granicę pozbawienia wolności dla sprawców najcięższych przewinień z kodeksu karnego – zamiast 15 lat, będzie to teraz 30 lat odsiadki. Sprawy przedawnienia zabójstw również uległy wydłużeniu z 30 do 40 lat.

Rząd wierzy, że działania odstraszające, przyniosą zamierzony skutek. Większe koszty oraz wydłużony czas kary dla przestępców mają skutecznie hamować narastające problemy. W tym również dla pijanych kierowców. Z pewnością na konkretne analizy owych zmian przyjdzie nam jeszcze poczekać. Mając na uwadze fakt, że wprowadzony w styczniu nowy taryfikator mandatów wyraźnie wyhamował kierowców – możemy nieśmiało przypuszczać, że jest szansa na powtórzenie tego sukcesu. Pozostaje więc tylko trzymać kciuki, że po raz kolejny uda się poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl