Kolejne uszczelnienia przy poborze akcyzy od aut
Dziś wracamy do kraju, a konkretniej na jego krańce, bo właśnie dodowiedzieliśmy się o tym, że Rząd przyjął nowelizację ustawy o podatku akcyzowym dla aut ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu do 3,5 tony.
Nabywcy samochodów ciężarowych do 3,5 tony są zwolnieni z płacenia akcyzy przy sprowadzaniu aut zza granicy. To oczywiście napędza proceder „przerabiania” aut osobowych na ciężarowe i unikania płacenia dodatkowego podatku. Ten jak wiemy, nie jest mały bo przy pojemności silnika do 2 litrów wynosi 3,1 % podstawy opodatkowania, a przy pojemności większej niż 2 lity, wartość podatku wzrasta aż do 18,6 %. Nowy przepis wymuszą od rejestrujących uzyskania specjalnego dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty podatku. Dopiero po jego otrzymaniu będzie można rejestrować auto. Co ciekawe przepis ma też działać w drugą stronę, czyli w przypadku kiedy kierowca będzie chciał przerobić samochód osobowy na ciężarowy to będzie musiał uiścić za to dodatkową opłatę. Dotychczas ktoś kto nosił się z takim zamiarem, miał jedynie obowiązek zawiadomienia w ciągu 30 dni starosty o zmianie przeznaczenia pojazdu, co wiązało się też ze stosownym wpisem w dowodzie rejestracyjnym.
W projekcie możemy również wyczytać, że resort finansów ma pomysł na auta będące niezarejestrowane w naszym kraju. Jak dowiadujemy się z nowelizacji – „jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, np. jego nabycia wewnątrzwspólnotowego i sprzedaży na terytorium kraju, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony”, wówczas trzeba będzie uiścić podatek akcyzowy od niezarejestrowanego w kraju auta.
Cały proceder ma oczywiście na celu eliminację zjawiska polegającego na sprowadzaniu z Unii Europejskiej samochodów osobowych i rejestrowaniu ich jako ciężarowe lub specjalne, w celu uniknięcia płacenia akcyzy. Co ciekawe, projekt ten po raz pierwszy pojawił się na scenie politycznej już w 2019 roku. Po konsultacjach międzyresortowych finalny projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym został udostępniony kilka miesięcy temu w 2020 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Początkowo miał zacząć obowiązywać od 1 września 2020 roku, ale ze względu na szalejącą pandemię, prace nad projektem spowolniły i nie znamy jeszcze dokładnej daty wejścia w życie nowych przepisów. Ta jednak zbliża się nieuchronnie.