Przejdź do treści
Klimatyzacja… i nie straszne nam upały

Klimatyzacja… i nie straszne nam upały

Lato już za nami. Ciepłe i długie dni sprzyjały podróżom, ale nawet najlepiej zaplanowana wycieczka mogła stać się małym koszmarem w momencie gdy słońce mocniej zaświeciło na niebie, a Twój układ klimatyzacji okazał się niesprawny. Ty, uwięziony w środku auta, pot leje się po karku, a otwarcie okien nic nie pomagało.

Jeszcze do niedawna klimatyzacja w aucie była zarezerwowana dla aut klasy premium. W dzisiejszych czasach układ klimatyzacji powoli staje się standardem we wszystkich segmentach aut. Jak działa i z jakich elementów zbudowana jest popularna „klima”? Zapraszam do krótkiego opisu.

Mogę się założyć, że na zadane pytanie, co robi klima, zdecydowana większość pytających odpowie, że schładza powietrze. Mieliby oczywiście rację, jednak poza schładzaniem powietrza, klima redukuje także wilgotność. Dlatego tak często przydaje się, gdy w ciepły, wilgotny dzień szyby zajdą parą. Włącz klimę i skieruj dobrze nawiewy. Zobaczysz, że po kilku sekundach para zniknie.

Z czego składa się standardowy układ klimatyzacji w aucie? Główne elementy wchodzące w jego skład to:

  • Kompresor
  • Skraplacz
  • Osuszacz
  • Zawór rozprężający
  • Parownik
  • Dmuchawa

Kompresor – praktycznie wykonuje najcięższą pracę. Jest połączony za pomocą paska wielorowkowego do wału korbowego silnika. W momencie gdy włączasz klimatyzację w aucie, następuje załączenie kompresora i zaczyna się proces tłoczenia pod wysokim ciśnieniem czynnika chłodzącego do skraplacza. Skraplacz, umieszczony najczęściej przed chłodnicą, odpowiada za zmianę stanu lotnego czynnika chłodzącego w ciekły przy wykorzystaniu naporu powietrza jadącego auta oraz wentylatora chłodnicy. Następnie tak schłodzona ciecz wędruje do osuszacza, który oczyszcza czynnik chłodzący z jakiejkolwiek wilgoci, która mogła powstać w układzie. Oczyszczony i odwilgocony czynnik wędruje dalej. Kolejnym przystankiem na jego drodze jest zawór rozprężający, który ma za zadanie rozprężyć ciekły czynnik chłodzący. Podczas tego procesu ciekły czynnik chłodzacy ponownie zmienia swój stan skupienia na lotny i kieruje się do parownika, gdzie wentylator dmuchawy już załatwi resztę i dmuchając na parownik, przekaże schłodzone powietrze do wnętrza auta.

I to wszystko z zasady działania. Przydałoby się jednak parę słów o eksploatacji i serwisowaniu układu klimatyzacji. Klimatyzacja w aucie to element, o który trzeba szczególnie dbać i regularnie go serwisować. Zalecenie mówią, aby co dwa lata zrobić całkowity przegląd układu, począwszy od sprawdzenia szczelności, potencjalnych wycieków, uzupełnienia czynnika chłodzącego a kończąc na jednej z ważniejszej rzeczy – odgrzybieniu układu.

Jeśli chodzi o eksploatację, to wbrew krążącym opiniom, klimatyzacji należy używać przez cały rok. Zapobiegnie to możliwym uszkodzeniom kompresora, który jest napędzany niezależnie od tego czy klima działa czy nie. Pewnie znasz powiedzenie, które mówi, że jak auto nie jeździ to się psuje? Sporo w tym prawdy również w odniesieniu do klimatyzacji.

Jeśli jeszcze nie przygotowałeś się do sezonu to odwiedź nasz serwis. Sprawdzimy każdy element Twojej klimy i sprawimy, że będziesz mógł cieszyć się przyjemnym chłodem w aucie. Koniec końców każdy chce podróżować komfortowo.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”. Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl