Przejdź do treści
Jakie samochody kupują Polacy. Zaskakujące zmiany

Jakie samochody kupują Polacy. Zaskakujące zmiany

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o akcjach serwisowych przywołujących gigantyczne ilości samochodów do serwisów, w celu przeprowadzania akcji serwisowych. Dziś poniekąd przyjrzymy się tym, czy owe ilości mają związek z ilością samochodów, które Polacy kupują.

Jak się okazuje, nie ma zbyt dużej korelacji między tymi dwoma sprawami. Tylko Toyota, która niepodzielnie panuje na Polskim rynku, może potwierdzić spójność obu badań. Wzrost sprzedaży na poziomie prawie 36% z pewnością odbija się na wynikach z poprzedniego tygodnia. Tym bardziej, że w Top10 Japońska marka ma aż 5 swoich modeli. Polacy najchętniej kupują model Corolla, a zaraz za nią jako drugie najczęściej kupowane auto wymienia się model RAV4. Oba były objęte akcjami serwisowymi w minionym kwartale. To jednak tyle podobieństw, jeśli chodzi zestawienia. Najciekawsze dzieje się na kolejnych miejscach.

Warto zaznaczyć, że czas pandemii i wielkich problemów w związku z brakiem półprzewodników przetasował nieco rynek. W porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku, wskaźnik sprzedaży nowych samochodów zmalał w sumie o ponad 13%. Co ciekawe, ogólna sprzedaż za całe trzy kwartały jest jednak wyższa prawie o 18% niż w analogicznym okresie z poprzedniego roku Nie mniej jednak na rynku mamy wielki problem z dostępnością nowych samochodów. Oczywiście obecna sytuacja to brak wspomnianych wyżej półprzewodników i konieczność wstrzymania lub zmniejszenia produkcji nowych samochodów. Toyota od lat produkuje elektronikę na własne potrzeby nie optymalizując w ten sposób kosztów. Z goła inne podejście do interesów mają natomiast firmy np. z Europy, które proces przygotowawczy zlecają firmom chińskim. Ci mocno dotknięci efektami pandemii mają wielki problem z dochowaniem terminów. Dzięki tej sytuacji, na drugą i trzecią pozycję wskoczyli… Koreańczycy, którzy również podobnie jak Japończycy produkują półprzewodniki „na własnym podwórku”.

Kia i Hyundai to oczywiście marki o których mowa. W sumie tylko w samym wrześniu zarejestrowano 3424 sprzedane samochody marki Kia oraz 2442 pojazdy marki Hyundai. Takie wyniki pozwoliły otworzyć Koreańczykom podium na koniec III kwartału. Jeśli chodzi o sam wrzesień, to na kolejnych miejscach znalazły się już klasycznie niemieckie firmy, które dotknięte kryzysem spadły z pierwszych lokat. Trzecie miejsce należy oczywiście do Skody, która od lat świetnie się sprzedaje na polskim rynku. Co ciekawe Volkswagen, który w zasadzie bardzo często znajdował się za plecami Skody musiał ustąpić miejsca swojemu rodakowi z półki premium … marce BMW, która na koniec września sprzedała 62 samochody więcej. Volkswagen we wrześniu sprzedał 1814 sztuk.

W tym miejscu warto zaznaczyć jeszcze jedną istotną kwestię. Kia w trzecim kwartale tego roku odnotowała 4,2% udział na rynku całej Europy. Od początku roku wzrost sprzedaży na całym kontynencie sięgnął 24,5%. To oznacza 387 716 sprzedanych samochodów. Również światowa sprzedaż koncernu Kia Corporation notuje wzrosty.

Wracając do naszego kraju, możemy jednak być pewni, że Polacy najbardziej kochają niemieckie samochody. Te tendencje widać „gołym okiem” na naszych drogach od lat. Rzecz jasna naprawiamy najwięcej aut zza odry, ponieważ jeździ ich najwięcej również po trójmieście. Zastanawiamy się, czy pandemia trwale zmieni upodobania Polaków i przesiądziemy się z niemieckich samochodów, na równie udane konstrukcje z dalekiej Azji.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl