Przejdź do treści
Fotoradary – Podsumowanie roku 2023.

Fotoradary – Podsumowanie roku 2023.

W tym tygodniu powracamy na Polskie drogi i przestrzegamy przed tym, żeby w przyszłym roku nie dołączyć do grona osób, które zapisują się do statystyk dzisiejszego tematu. Zwłaszcza, że temat jest aktualny bo przed nami wyjazdy na majówkę.

W roku 2023 – 985tys. kierowców dostało „do skrzynki” swoje zdjęcie z fotoradaru. Czy to dużo? Zdecydowanie za dużo, ale w roku 2022 tego samego typu urządzenia złapały 1mln kierowców, więc jak we wszystkich statystykach dotyczących poprawy bezpieczeństwa… idziemy w dobrą stronę.

Niepozorne „słupki” ustawione wzdłuż dróg, nadal odgrywają główną rolę rejestrując najwięcej naruszeń prędkości. Statystki dotyczące wykroczeń rejestrowanych przez klasyczne fotoradary, są o tyle miarodajne, bo ich liczba względem poprzedniego roku w zasadzie się nie zmieniła. 470 urządzeń w sumie strzeliło w 2023 roku 600 tys. razy. To o prawie 175 tys. mniej niż rok wcześniej.

Coraz większą popularnością cieszy się system odcinkowych pomiarów prędkości. W 2022 roku system działał w 34 miejscach by w rok później zwiększyć swój udział w rynku o kolejne 38 miejsc. Ostatecznie 72 odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały 320 tys. wykroczeń. To 2 razy więcej niż w 2022 roku, ale też liczba urządzeń zwiększyła się dwukrotnie. Oznacza to, że skuteczność tego typu rozwiązań pozostaje na podobnym poziomie. Najbardziej „gorącym” miejscem okazał się odcinek między węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie na autostradzie A4. Blisko połowa zdjęć pochodziła z tego odcinka! Co jeszcze ciekawsze, radar działał tylko przez 6 miesięcy bo został uruchomiony w lipcu 2023 roku. W sumie zarejestrował 152tys. wykroczeń co przełożyło się na statystykę blisko 900 wykroczeń dziennie ! Skąd taki problem? Na tym ośmiokilometrowym odcinku obowiązuje niższe niż standardowo na autostradach ograniczenie prędkości (do 110 km/h), co może powodować, że część kierowców „zapomina” zdjąć nogę z gazu.

W statystykach GITD pokazane są również statystyki pracy radarów kolejnej generacji. To wszechstronne urządzenia sprawdzające nie tylko prędkość, ale również m.in. rejestrują wykroczenia na czerwonym świetle i przejazdach kolejowych. Ta pierwsza statystyka wydaje się być najbardziej niepokojąca wśród kierowców, ponieważ liczba wykroczeń wzrosła z 38 tys. do prawie 45 tys. Co ciekawe, ponownie w okolicach Wrocławia, a w zasadzie w samym centrum tego miasta jedno z urządzeń zarejestrowało aż 12,5 tys. takich wykroczeń. Tylko 4 urządzenia rejestrujące przypadki łamania przepisów drogowych podczas przejazdu przez przejazdy kolejowe zarejestrowały 2 tys. takich przypadków.

Niechlubni rekordziści potrafią co roku nas mocno zaskoczyć. W roku 2022 kierowca marki Honda przekroczył prędkość o 118km/h w Podgórskiej Woli. Został ukarany mandatem w kwocie 2500zł oraz 15 punktami karnymi. W roku 2023 rekord uzyskał kierowca BMW, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 106km/h. Kwota mandatu i liczba punktów była taka sama jak w przypadku kierowcy Hondy.

Jak widać, mimo że fotoradary bywają niepopularne wśród kierowców, mają realny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Należy pamiętać, że niedostosowanie prędkości do warunków jazdy nadal jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Tylko w 2023 roku kierowcy spowodowali 19 tys. wypadków samochodowych z przyczyn niedostosowania prędkości do warunków jazdy było ich aż 4,2 tys. Urządzenia monitorujące prędkość odgrywają więc istotną rolę w promowaniu przestrzegania przepisów drogowych.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”. Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl