Przejdź do treści
Fit For 55. Kolejne ustalenia w sprawie projektu UE.

Fit For 55. Kolejne ustalenia w sprawie projektu UE.

Zostajemy jeszcze kolejny tydzień w naszej podróży po Brukseli. Mamy nowe rewelacje związane z pakietem Fit For 55, które Unia Europejska zdaje się mocno lobbować w ostatnim czasie. Niejednokrotnie, przekonaliśmy się o tym, że pomysły Komisji Europejskiej, są „zawsze” tylko dobre i tworzone dla dobra swoich obywateli. Jeszcze gorszym jest fakt, że często Unia mniej lub bardziej siłowo, naciska na kraje członkowskie, by swoje pomysły wprowadzać na „lokalnych podwórkach”, w jak najkrótszym czasie. Co tym razem staje się kością niezgody między Polską a Unią Europejską?

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), to program, który ma na celu przeprowadzenie 54 inwestycji i 48 reform w naszym kraju. Ma na celu wzmocnienie polskiej gospodarki, tak by była odporna na coraz częstsze kryzysy, które dosięgają cały kontynent. KPO to plan, który każdy kraj Unii Europejskiej ma wdrożyć przy pomocy środków z Unii Europejskiej w postaci różnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek.

KPO zakłada 6 głównych filarów transformacji, a nas – czyli zmotoryzowanych, szczególnie interesuje punkt o nazwie „Zielona, inteligentna mobilność”. Co zawiera się pod tym tytułem? Spieszymy z wyjaśnieniem.

„Zielona, inteligentna mobilność”, to nic innego, jak ogromna presja na możliwie najszybszą eliminację samochodów osobowych z naszego rynku. Polski rząd, w zaakceptowanym przez Komisję Europejską planie, zakłada wprowadzenie dwóch nowych podatków dla właścicieli auta spalinowych. Pierwszy to zwykły podatek na samochody spalinowe od wytwarzanych substancji szkodliwych podczas jazdy, zaś drugi to „kara” za rejestrację samochodu spalinowego w naszym kraju. Szczegóły tych opłat nie są jeszcze do końca poznane, ale pierwsza opłata może być formą podatku zawartego w paliwie bądź doliczana do obowiązkowego ubezpieczenia OC lub podczas corocznych przeglądów rejestracyjnych. Druga forma podatku, będzie skutkowała, dodatkową opłatą w starostwie powiatowym, przy rejestracji kolejnego auta spalinowego w naszym kraju – wszak trendy wskazywać mają na to, że teraz już tylko opłaca się rejestrować samochody elektryczne. To jeden z kilku pomysłów na „zachętę” do przesiadania się na elektryki.

Kolejna kwestia, to opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. Te pierwsze, nie budzą kontrowersji, bo w naszym kraju w domyśle, każda autostrada jest płatna. Opłata przy korzystaniu z dróg ekspresowych to już inna sprawa. Rząd po wypłynięciu projektu do opinii publicznej, nabrał wody w usta, tłumacząc, że opłaty mają dotyczyć tylko przemysłu ciężkiego. Czas jednak pokaże, czy projekt przełoży się na indywidualnych kierowców.

Jak widać, po wewnątrzunijnej akceptacji projektu Fit For 55, Unia Europejska zaczyna mocno „dokręcać śrubę” użytkownikom samochodów spalinowych. Naszym zdaniem, to dopiero początek walki o transformację branży. Zakaz sprzedaży aut spalinowych ma się odbyć do 2035 roku, ale coraz bardziej zastanawiamy się nad tym, czy proces nie przyspieszy. W takim tempie zmian, auto spalinowe niebawem może stać się dobrem luksusowym dla wybranych, a zakup elektryka, dla wielu gospodarstw domowych okaże się marzeniem nie do zrealizowania. Czy czeka nas rychły powrót do komunikacji publicznej? O transporcie konnym w biedniejszych regionach kraju nawet nie chcemy wspominać 😊 Zobaczymy.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl