Przejdź do treści
Encyklopedia Wiedzy: Zalety i wady myjni samochodowych

Encyklopedia Wiedzy: Zalety i wady myjni samochodowych

Przy okazji braku ciekawych wiadomości ze świata motoryzacji, wracamy do zarzuconego przez nas cyklu Encyklopedia wiedzy. Dziś luźny wstęp do tematu – przyjrzyjmy się rodzajom myjni samochodowych. Wypiszemy ich zalety i wady. Gotowi na odrobinę wiedzy w temacie?

Zacznijmy od standardowej dygresji – nie ma jednego, idealnego rodzaju myjni samochodowej. Każdy rodzaj mycia samochodu ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej metody czyszczenia naszego pojazdu. Bez względu na to, jaki rodzaj myjni wybierzemy, regularne dbanie o czystość samochodu będzie miało pozytywny wpływ na jego wygląd, trwałość jego niektórych podzespołów i ostatecznie wartość pojazdu. Warto wiedzieć, że nawet te automatyczne myjnie nie są sobie równe, ze względu na różnej jakości urządzenia i środki czyszczące, które wpływają na efekt końcowy każdego mycia.

Do najbardziej popularnych zaliczamy 3 rodzaje myjni samochodowych – ręczne, automatyczne oraz bezdotykowe. Zweryfikujmy każdą z osobna.

Myjnie ręczne: są rozwiązaniem, w którym ludzkie ręce i umiejętności myjącego, są odpowiedzialne za dokładne wyczyszczenie pojazdu. Proces ten wymaga używania różnych narzędzi, takich jak myjka, gąbka, szczotka oraz specjalistyczne środki czyszczące. To proces żmudny i czasochłonny, a koszty mycia wzrastają wprost proporcjonalnie do długości mycia każdego elementu. Tym samym – dłuższy czas spędzony nad elementem, równa się lepszy efekt.

Zalety:

 • Pełna kontrola: W myjniach manualnych, mamy pełną kontrolę nad procesem mycia, co pozwala nam skupić się na najbardziej zabrudzonych obszarach oraz dokładnie oczyścić trudno dostępne miejsca.
 • Indywidualne podejście: Każdy samochód traktowany jest jako osobny przypadek i proces mycia dostosowywany jest do charakterystyki zabrudzenia auta. Przy jego czyszczeniu używa się preferowanych środków czyszczących oraz stosuje techniki, które uznaje za najskuteczniejsze.
 • dokładność i bezpieczeństwo dla lakieru: Myjnie manualne pozwalają na dokładne i delikatne mycie pojazdu, co jest kluczowe dla osób dbających o stan lakieru i detali swojego auta.

Wady:

 • Czasochłonność: Ręczne mycie samochodu jest czasochłonne, szczególnie gdy zależy nam na dokładnym czyszczeniu każdego centymetra pojazdu.
 • Wymaga wysiłku fizycznego: Proces mycia manualnego wymaga wysiłku fizycznego, co może być męczące dla osób, które same chcą zadbać o swoje auto.
 • Ryzyko uszkodzeń lakieru: Nieumiejętne mycie ręczne może prowadzić do mikro zarysowań lub innych uszkodzeń lakieru, jeśli nie stosujemy odpowiednich narzędzi lub technik.
 • Wysoka cena: Czas to pieniądz. Zwłaszcza, kiedy chodzi o ludzką pracę. Myjnie ręczne jest najdroższą formą czyszczenia pojazdów.

Myjnie automatyczne zwane również tunelowymi są bardzo popularne wśród kierowców, którzy cenią sobie wygodę i szybkość działania, pozwalając na automatyczne czyszczenie pojazdu bez udziału kierowcy i w znakomitej większości bez wysiadania z samochodu. Efekty ich szybkiego działania bywają spektakularne i nierzadko są one dokładniejsze niż w przypadku mycia bezdotykowego, ale mają przy tym poważniejsze wady. Zacznijmy jednak od plusów.

Zalety:

 • Szybkość: Proces mycia w myjniach automatycznych jest szybki i wygodny, co oszczędza czas kierowcy. Wystarczy wjechać na taśmę, a cały proces odbywa się automatycznie i trwa do kilku minut – w zależności od wybranego programu.
 • Bezobsługowość: Kierowca nie musi angażować się fizycznie w proces mycia – samochód zostaje umieszczony na taśmie i myje się automatycznie, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla osób posiadających ograniczenia fizyczne. W znakomitej większości myjni, w pełni zautomatyzowany proces pozwala kierowcy pozostać w aucie przez cały proces mycia.
 • Regularne uaktualnienia: Większość myjni automatycznych jest regularnie aktualizowana o najnowsze technologie, co zapewnia bardziej skuteczne i efektywne mycie. Wiele z nich oferuje także dodatkowe usługi, takie jak mycie podwozia czy woskowanie.

Wady:

 • Brak kontroli: Kierowca nie ma kontroli nad procesem mycia, co może prowadzić do niedoskonałości w czyszczeniu, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także trudności w usuwaniu silniejszych zabrudzeń.
 • Wymaga opłat: Korzystanie z myjni automatycznych wiąże się z opłatą za usługę, która jest zawsze wyższa od mycia bezdotykowego.
 • Ryzyko uszkodzeń: Istnieje ryzyko, że automatyczne szczotki mogą spowodować mikro zarysowania na lakierze samochodu, zwłaszcza gdy są one zabrudzone lub zużyte. Elementy czyszczące nierzadko pracują długie godziny bez wytchnienia co wpływa na ich szybkie zużywanie.
 • Poważne usterki: W pełni automatyczny proces mycia może powodować niesprawność czujników i niekiedy może prowadzić do występowania uszkodzeń mechanicznych. Zerwane lusterka, zalane wnętrza przez nieszczelność szyberdachu to tylko niektóre z kłopotów, które czekają na kierowcę, przy okazji korzystania z niesprawnej myjni.

Myjnie bezdotykowe są obecnie uważane za złoty środek pomiędzy myjniami ręcznymi a opcją automatyczną. To innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem do skutecznego czyszczenia pojazdu bez konieczności bezpośredniego kontaktu z jego powierzchnią. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Zalety:

 • Bezpieczeństwo lakieru: Bezdotykowe mycie wysokociśnieniowe minimalizuje ryzyko uszkodzenia lakieru, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu między szczotkami a powierzchnią samochodu.
 • Szybkość i wygoda: Proces mycia jest szybki i skuteczny. Kierowca sam może ocenić, czy efekt końcowy jest dla niego zadowalający, czy powinien poprawić mycie w wybranych miejscach.
 • Oszczędność wody: W porównaniu do myjni tradycyjnych, myjnie bezdotykowe zużywają mniejszą ilość wody, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Wady:

 • Brak możliwości dokładnego mycia: W przypadku silnie zabrudzonych pojazdów może być konieczne dodatkowe ręczne mycie, aby osiągnąć pożądany efekt. Bezdotykowe mycie wysokociśnieniowe może nie być skuteczne w usuwaniu trudnych plam, takich jak żywice czy owady.
 • Opłaty: Korzystanie z myjni bezdotykowych zwykle wiąże się z opłatą za usługę. Koszt mycia może być uzależniony od wybranego programu oraz dodatkowych opcji, takich jak woskowanie czy suszenie.
 • Ryzyko uszkodzeń: Choć ryzyko uszkodzeń lakieru jest mniejsze niż w przypadku myjni automatycznych, to jednak wciąż istnieje, zwłaszcza kiedy cały proces wykonujemy niedbale i bez zachowania odpowiedniej odległości lancy od czyszczonej powierzchni.
 • Ryzyko zabrudzeń odzieży: Mycie auta bezdotykowo wydaje się być procesem bardzo łatwym jednak nie rzadko odpryski wody i środków czyszczących znajdują ujście na odzieży kierowcy. Zabrudzone okulary, odzież czy obuwie, wydają się być normą przy takim rozwiązaniu, więc warto odpowiednio ubrać się na myjnie bezdotykową.

Jak widać… na myjni – jak w życiu… niema idealnych rozwiązań. Najbardziej pewną z opcji wydaje się wciąż tradycyjne mycie ręczne, zwłaszcza w wyspecjalizowanej do takich zadań firmie. Wiąże się to jednak z wysokim rachunkiem oraz pozostawieniem auta na parę godzin w obcych rękach. Mycie auta samemu wymaga uprzednio zakupu specjalnych środków czyszczących oraz nabycia podstawowej wiedzy jak to robić. Co jednak, kiedy nie mamy za dużo wolnego czasu i umiejętności urodzonego detailera? Mycie automatyczne było by wspaniałym rozwiązaniem, gdyby nie fakt, że głównym elementem czyszczącym są szczotki, które wydają się być największym wrogiem naszego pojazdu. Szybkość mycia i efekt wow, bywają naprawdę urzekające. Znacznie gorzej zaczynamy się czuć, po wnikliwym sprawdzeniu kondycji lakieru po częstym korzystaniu z myjni tunelowych. Stawiamy więc na mycie bezdotykowe? Myjąc auto tylko na takich myjniach, możemy być pewni… że nigdy nie umyjemy go „do końca”, a powierzchnie trudno dostępne na zawsze pozostaną brudne. Jak więc żyć? Naszym zdaniem, dobrze jest regularnie korzystać z opcji bezdotykowych. Kiedy to konieczne i tracimy już kontrolę nad czystością naszego auta warto przejechać się po myjni tunelowej czyszcząc przy tym podwozie auta. Dobrym balansem do tego połączenia może być skorzystanie raz w roku z mycia ręcznego np. przed sezonem letnim wraz z dobrym zabezpieczeniem powłoki – np. woskiem. Ten dodatek, dobrze położony i dobrej jakości powinien uchronić nasz lakier i jego wierzchnie warstwy przed gorącymi promieniami słonecznymi, które mają niszczący wpływ na kondycję naszego lakieru. Do zobaczenia na myjni!

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”. Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl