Przejdź do treści
E-Kontrola, czyli bat na trójmiejskich kierowców, parkujących „za darmo” w strefach płatnego postoju.

E-Kontrola, czyli bat na trójmiejskich kierowców, parkujących „za darmo” w strefach płatnego postoju.

Ciekawe czy wiecie, ale właśnie mija pół roku od wprowadzenia e-kontroli miejsc parkingowych w Gdyni. Od sierpnia 2022 roku działa system, który z powodzeniem sprawdza się już rok czasu na obszarze Gdańska. Jakie wnioski płyną z komentarzy u źródła?

Wyjaśnijmy na początek jedną kwestię. Czym są w ogóle e-kontrole, bo część z was być może o tym nie wie. Chodzi o charakterystyczny niebieski samochód wyposażony w system kamer skanujących nasze tablice rejestracyjne. Po co to wszystko? Oczywiście, żeby lepiej egzekwować płatności za parkowanie i wyeliminować potencjalnych oszustów.

W zamierzeniu urzędników, niebieski samochód ma być dopełnieniem pracy pieszych kontrolerów. W praktyce auto wykonuje pracę za ośmiu tradycyjnych kontrolerów! Wnioski z tego faktu płyną oczywiste. Większe prawdopodobieństwo kontroli sprawiło, że kierowcy częściej odwiedzali parkometry, żeby zapłacić za swój postój. W Gdańsku współczynnik wystawiania mandatów spadł z 5,84% do 4,44%, podczas gdy sam wzrost kontroli powiększył się o prawie 209% ! Po wprowadzeniu e-kontroli urząd zanotował 13% wzrost dochodów ze stref płatnego postoju. Podobny wzrost zanotowano wśród tzn. abonamentów, których łączna liczba wzrosła aż o 1082 bilety.

Jak pokazuje analiza, kierowcy przestraszyli się e-kontroli co w zamierzeniu władz jest słuszną reakcją. E-kontrola znacząco poprawiła skuteczność eliminacji potencjalnych oszustów i nie wyklucza zakupu kolejnych aut do jeszcze sprawniejszego działania systemu. Wydaje się, że niebieskie auto stało się doskonałym rozwiązaniem na problemy Zarządu Dróg i Zieleni.  Zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni obserwuje się znaczące zwiększenie zawiadomień o opłacie dodatkowej. W samym tylko Grudniu na terenie Gdyni liczba ta była większa po wprowadzeniu e-kontroli o 2500, rok do roku, w stosunku do Grudnia 2021. Jest to znacząca wartość, zwłaszcza, że w Grudniu 2021 roku łączna suma nałożonych mandatów wynosiła 2750! Oprócz tego, Gdyńscy włodarze zaobserwowali wzrost wartości kupowanych biletów postojowych o około 5%. Oznacza to, że kierowcy wolą na wszelki wypadek zapłacić kilka złotych więcej za postój, niż zostać złapanym przez niebieski samochód.

Czy podobają nam się takie zmiany? Chyba już pogodziliśmy się z tym, że w centrum za postój trzeba płacić. Dodatkowa forma kontroli wymusza w nas jeszcze większą dbałość o to, by o tym nie zapominać, bo „darmowy” postój może nas słono kosztować.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Fotoradary w Polsce ciągle rosną w siłę!

Zostajemy jeszcze w temacie fotoradarów bo Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił chęć rozbudowy całej sieci urządzeń kontrolujących prędkość na polskich drogach. Zapowiedź jest znacząca bo oscylować ma w granicach 120-160 nowych urządzeń. Według zastępcy GITD – Tomasza Połecia, Polska dąży do tego by posiadać około 11 tysięcy fotoradarów i dorównać systemowi włoskiemu. Tomasz 1Połeć …

Czytaj więcej
Fotoradary tracą cierpliwość!

Fotoradary tracą cierpliwość!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym Blogu, że CANARD mocno wziął się za oprogramowanie swoich radarów. Wszystko to z uwagi na fakt, że polscy kierowcy mocno zwolnili po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących karania kierowców za wykroczenia drogowe. Fotoradary są przede wszystkim po to, żeby na nich zarabiać, a nie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem, …

Czytaj więcej
Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Sprzedaż aut w Polsce. Co pokazują wyniki?

Toyota… to pierwsze co przychodzi do głowy największej liczbie Polaków, którzy decydują się na zakup nowego auta. Marka umacnia swoją przewagę nad konkurencją w ilości sprzedanych nowych aut, ale Polacy coraz chętniej kupują auta … z „drugiej ręki”. Rynek po pandemii COVID-19 zdołał już wrócić do sytuacji sprzed 2021 roku. Dostępność pojazdów poprawiła się, ceny …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl