Przejdź do treści
E-Kontrola, czyli bat na trójmiejskich kierowców, parkujących „za darmo” w strefach płatnego postoju.

E-Kontrola, czyli bat na trójmiejskich kierowców, parkujących „za darmo” w strefach płatnego postoju.

Ciekawe czy wiecie, ale właśnie mija pół roku od wprowadzenia e-kontroli miejsc parkingowych w Gdyni. Od sierpnia 2022 roku działa system, który z powodzeniem sprawdza się już rok czasu na obszarze Gdańska. Jakie wnioski płyną z komentarzy u źródła?

Wyjaśnijmy na początek jedną kwestię. Czym są w ogóle e-kontrole, bo część z was być może o tym nie wie. Chodzi o charakterystyczny niebieski samochód wyposażony w system kamer skanujących nasze tablice rejestracyjne. Po co to wszystko? Oczywiście, żeby lepiej egzekwować płatności za parkowanie i wyeliminować potencjalnych oszustów.

W zamierzeniu urzędników, niebieski samochód ma być dopełnieniem pracy pieszych kontrolerów. W praktyce auto wykonuje pracę za ośmiu tradycyjnych kontrolerów! Wnioski z tego faktu płyną oczywiste. Większe prawdopodobieństwo kontroli sprawiło, że kierowcy częściej odwiedzali parkometry, żeby zapłacić za swój postój. W Gdańsku współczynnik wystawiania mandatów spadł z 5,84% do 4,44%, podczas gdy sam wzrost kontroli powiększył się o prawie 209% ! Po wprowadzeniu e-kontroli urząd zanotował 13% wzrost dochodów ze stref płatnego postoju. Podobny wzrost zanotowano wśród tzn. abonamentów, których łączna liczba wzrosła aż o 1082 bilety.

Jak pokazuje analiza, kierowcy przestraszyli się e-kontroli co w zamierzeniu władz jest słuszną reakcją. E-kontrola znacząco poprawiła skuteczność eliminacji potencjalnych oszustów i nie wyklucza zakupu kolejnych aut do jeszcze sprawniejszego działania systemu. Wydaje się, że niebieskie auto stało się doskonałym rozwiązaniem na problemy Zarządu Dróg i Zieleni.  Zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni obserwuje się znaczące zwiększenie zawiadomień o opłacie dodatkowej. W samym tylko Grudniu na terenie Gdyni liczba ta była większa po wprowadzeniu e-kontroli o 2500, rok do roku, w stosunku do Grudnia 2021. Jest to znacząca wartość, zwłaszcza, że w Grudniu 2021 roku łączna suma nałożonych mandatów wynosiła 2750! Oprócz tego, Gdyńscy włodarze zaobserwowali wzrost wartości kupowanych biletów postojowych o około 5%. Oznacza to, że kierowcy wolą na wszelki wypadek zapłacić kilka złotych więcej za postój, niż zostać złapanym przez niebieski samochód.

Czy podobają nam się takie zmiany? Chyba już pogodziliśmy się z tym, że w centrum za postój trzeba płacić. Dodatkowa forma kontroli wymusza w nas jeszcze większą dbałość o to, by o tym nie zapominać, bo „darmowy” postój może nas słono kosztować.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl