Przejdź do treści
E-Kontrola, czyli bat na trójmiejskich kierowców, parkujących „za darmo” w strefach płatnego postoju.

E-Kontrola, czyli bat na trójmiejskich kierowców, parkujących „za darmo” w strefach płatnego postoju.

Ciekawe czy wiecie, ale właśnie mija pół roku od wprowadzenia e-kontroli miejsc parkingowych w Gdyni. Od sierpnia 2022 roku działa system, który z powodzeniem sprawdza się już rok czasu na obszarze Gdańska. Jakie wnioski płyną z komentarzy u źródła?

Wyjaśnijmy na początek jedną kwestię. Czym są w ogóle e-kontrole, bo część z was być może o tym nie wie. Chodzi o charakterystyczny niebieski samochód wyposażony w system kamer skanujących nasze tablice rejestracyjne. Po co to wszystko? Oczywiście, żeby lepiej egzekwować płatności za parkowanie i wyeliminować potencjalnych oszustów.

W zamierzeniu urzędników, niebieski samochód ma być dopełnieniem pracy pieszych kontrolerów. W praktyce auto wykonuje pracę za ośmiu tradycyjnych kontrolerów! Wnioski z tego faktu płyną oczywiste. Większe prawdopodobieństwo kontroli sprawiło, że kierowcy częściej odwiedzali parkometry, żeby zapłacić za swój postój. W Gdańsku współczynnik wystawiania mandatów spadł z 5,84% do 4,44%, podczas gdy sam wzrost kontroli powiększył się o prawie 209% ! Po wprowadzeniu e-kontroli urząd zanotował 13% wzrost dochodów ze stref płatnego postoju. Podobny wzrost zanotowano wśród tzn. abonamentów, których łączna liczba wzrosła aż o 1082 bilety.

Jak pokazuje analiza, kierowcy przestraszyli się e-kontroli co w zamierzeniu władz jest słuszną reakcją. E-kontrola znacząco poprawiła skuteczność eliminacji potencjalnych oszustów i nie wyklucza zakupu kolejnych aut do jeszcze sprawniejszego działania systemu. Wydaje się, że niebieskie auto stało się doskonałym rozwiązaniem na problemy Zarządu Dróg i Zieleni.  Zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni obserwuje się znaczące zwiększenie zawiadomień o opłacie dodatkowej. W samym tylko Grudniu na terenie Gdyni liczba ta była większa po wprowadzeniu e-kontroli o 2500, rok do roku, w stosunku do Grudnia 2021. Jest to znacząca wartość, zwłaszcza, że w Grudniu 2021 roku łączna suma nałożonych mandatów wynosiła 2750! Oprócz tego, Gdyńscy włodarze zaobserwowali wzrost wartości kupowanych biletów postojowych o około 5%. Oznacza to, że kierowcy wolą na wszelki wypadek zapłacić kilka złotych więcej za postój, niż zostać złapanym przez niebieski samochód.

Czy podobają nam się takie zmiany? Chyba już pogodziliśmy się z tym, że w centrum za postój trzeba płacić. Dodatkowa forma kontroli wymusza w nas jeszcze większą dbałość o to, by o tym nie zapominać, bo „darmowy” postój może nas słono kosztować.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl