Przejdź do treści
Czy powinniśmy bać się Żandarmerii Wojskowej?

Czy powinniśmy bać się Żandarmerii Wojskowej?

Wychodzi na to, że już niebawem Polska Policja zyska „bratnią duszę” w sprawach kontroli sytuacji drogowej, a piraci drogowi kolejny organ, który może przyprawiać ich o szybsze bicie serca. Ruszył projekt zmian w ustawie, która ma dać Żandarmerii Wojskowej takie same uprawnienia w ramach kodeksu drogowego, jakie posiada aktualnie policja. Projekt tego rozporządzenia został już opublikowany w Rządowym Centrum Legislacyjnym.

W pierwszym momencie, projekt rzeczywiście wydaje się być straszny dla ludzi, którzy lubią przekraczać przepisy drogowe. Rzecz w tym, że głównym celem zmiany przepisów jest przede wszystkim ułatwienie działań Żandarmerii Wojskowej podczas przejazdów wojskowych konwojów. Dotychczas w takich sytuacjach policja musiała wspierać działania wojska w zakresie działań drogowych. Po zmianach, taka pomoc ze strony policji nie będzie już potrzebna. Pracownicy ŻW sami poradzą sobie ze sprawnym kontrolowaniem sytuacji na drodze.

Oczywiście konwoje wojskowe stanowią główny przedmiot zmian, ale jeśli projekt zostanie uchwalony – a jest na to spora szansa, to raczej nie będziemy polecać naszym czytelnikom „szarżowania” w pobliżu samochodów ŻW. Należy pamiętać, że wówczas będą oni mieli oni takie same prawa wykonawcze jak Policja. Jeśli przekroczymy przepisy, będziemy mogli dostać za to mandat. W uzasadnionych przypadkach żandarm będzie mógł kierowcy zabrać prawo jazdy lub dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto pracownicy wojskowi będą mogli sprawdzić nasze dokumenty, zbadać alkomatem, a także spisać przebieg naszego licznika w aucie. Skontrolują, również jego stan techniczny. Mamy tu na myśli sprawność hamulców, świateł czy też poziom zniszczenia opon. Podobnie jak policjanci, żołnierze ŻW będą mogli skontrolować emisję spalin czy wycieki płynów spod maski. Na wyposażeniu samochodów ŻW będą mogły znaleźć się mierniki prędkości, a służbowe samochody będą mogły stawać w miejscach niedozwolonych do parkowania. Wszystko to oczywiście w sytuacji w których nie będzie to utrudniać ruchu drogowego.

Niektórzy mogą się zastanawiać jak zachować się w stosunku do żandarmów, jeśli ci zatrzymają nas na kontrolę drogową. Tutaj ponownie nie ma wielkiego zaskoczenia. Ustawodawca przewiduje dokładnie takie same przepisy, jakie dotyczą nas w przypadku zatrzymania przez policję – wyłączenie silnika, pozostanie w samochodzie i trzymanie rąk na kierownicy i słuchanie poleceń funkcjonariusza ŻW to kluczowe instrukcje dla kierowców w przypadku zatrzymania.

Wszystko to faktycznie wygląda dość groźnie, ale ustawodawca utrzymuje zdanie, że nie przewiduje się, jakoby Żandarmeria Wojskowa miała na co dzień wspierać działania Policji w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Pomoc w rozwiązywaniu problemów drogowych ze strony wojska ma być doraźna i okazjonalna. Dotyczyć ma np. długich weekendów, akcji społecznościowych czy też właśnie wspomnianych wyżej przejazdów wojskowych konwojów. W praktyce, dla kierowców niewiele to zmienia poza samym faktem kontroli przez służby drogowe. Taka zmiana mimo tego, że niektórym naszym starszym czytelnikom może kojarzyć się ze stanem Państwa przed 1989 rokiem, nie powinna wywoływać w nas niepotrzebnych emocji i stresów. Będziemy was informować o dalszych poczynaniach naszego rządu w tej sprawie.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl