Przejdź do treści
Centralna Ewidencja Pojazdów – zmiany, zmiany, zmiany…

Centralna Ewidencja Pojazdów – zmiany, zmiany, zmiany…

Najprawdopodobniej jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zmian Kodeksu drogowego w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów. W połowie września ustawa trafiła do Senatu, potem do Prezydenta.

Nowe przepisy zapowiadają wielką rewolucję na rynku pojazdów używanych. Czyżby to miał być początek końca dla aut powypadkowych i lewych przeglądów? Być może.

Zmiany zapoczątkuje wprowadzenie nowego systemu CEPiK 2.0. Na Stacjach Diagnostycznych badania okresowe przeprowadzane będą tylko po wcześniejszym uregulowaniu opłaty przez właściciela; kierowcę samochodu. Po badaniu diagnosta wykonujący przegląd rejestracyjny będzie zobligowany do wprowadzenia danych do systemu i przesłaniu ich do CEP. Po otrzymaniu potwierdzenia z CEP diagnosta wpisze badanie do dokumentu. Zupełną nowością będzie wpisywanie negatywnych wyników badań okresowych.

Do CEP będzie trafiać szerszy zakres, bardziej doprecyzowanych informacji. I tak znajdziemy w bazie dane dotyczące zabezpieczeń w samochodzie, informację czy auto nie jest przypadkiem zajęte przez organ egzekucyjny. Co dale j- umieszczane będą tam adnotacje apropo szkód pojazdów w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego i kierowniczego ( mających ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa dla potencjalnego nabywcy samochodu). O tych szkodach będzie musiał informować CEP zarówno każdy Zakład Ubezpieczeń jak i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Krótko mówiąc zapowiada się koniec dla tzw. aut po poważnym „dzwonie”.

Powyższe zmiany to forma małej rewolucja dla instytucji takich jak Stacje Kontroli Pojazdów, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czy Straży Granicznej. Ta ostatnia będzie uprawniona nawet do zatrzymywania prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Miejmy nadzieję, że zmiany powyższe znajdą pozytywne odbicie w rzeczywistości.

Zainteresować mogą Cię też

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

Fotoradary! Co potrafią i dokąd zmierza technologia. Część I.

W dzisiejszym wpisie znowu poruszymy temat fotoradarów. Zrobimy to jednak zupełnie inaczej niż zdarzało nam się do tej pory. Nie będziemy pisać o statystykach i informacjach, gdzie pojawią się nowe słupki wzdłuż naszych dróg. Dziś przyjrzymy się temu, co potrafią współczesne radary (na polskich drogach) i czy nadal są tylko elementem wspomagającym funkcjonariuszy policji. Kto …

Czytaj więcej
E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

E-Billboardy przyszłością szlaków drogowych?

Odpocznijmy trochę od nowych przepisów, mandatów i szalonych pomysłów Unii Europejskiej. Dziś przenieśmy się w temat przyszłości i jej niecodziennych pomysłów na „umilanie” nam życia. Kto z nas jechał kiedyś na wakacje do Zakopanego i w Poroninie nie zauważył żadnego Billboard’u przy drodze? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę bo Zakopane i okolice słyną z …

Czytaj więcej
Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Podatek od aut spalinowych. Nie chcesz elektryka? To płać!

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych zdają się nie zadowalać europejskich włodarzy, dlatego na horyzoncie pojawia się kolejna „zachęta” dla kierowców posiadających samochód spalinowy. Mowa o nowym podatku, który pojawi się pod koniec 2024 roku i uderzy po kieszeniach… oczywiście najbiedniejszych. Przy czym każdy fan płynnego paliwa odczuje jego skutki w swoim portfelu. Zacznijmy od początku. Prawie …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl