Przejdź do treści
Centralna Ewidencja Pojazdów – zmiany, zmiany, zmiany…

Centralna Ewidencja Pojazdów – zmiany, zmiany, zmiany…

Najprawdopodobniej jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zmian Kodeksu drogowego w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów. W połowie września ustawa trafiła do Senatu, potem do Prezydenta.

Nowe przepisy zapowiadają wielką rewolucję na rynku pojazdów używanych. Czyżby to miał być początek końca dla aut powypadkowych i lewych przeglądów? Być może.

Zmiany zapoczątkuje wprowadzenie nowego systemu CEPiK 2.0. Na Stacjach Diagnostycznych badania okresowe przeprowadzane będą tylko po wcześniejszym uregulowaniu opłaty przez właściciela; kierowcę samochodu. Po badaniu diagnosta wykonujący przegląd rejestracyjny będzie zobligowany do wprowadzenia danych do systemu i przesłaniu ich do CEP. Po otrzymaniu potwierdzenia z CEP diagnosta wpisze badanie do dokumentu. Zupełną nowością będzie wpisywanie negatywnych wyników badań okresowych.

Do CEP będzie trafiać szerszy zakres, bardziej doprecyzowanych informacji. I tak znajdziemy w bazie dane dotyczące zabezpieczeń w samochodzie, informację czy auto nie jest przypadkiem zajęte przez organ egzekucyjny. Co dale j- umieszczane będą tam adnotacje apropo szkód pojazdów w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego i kierowniczego ( mających ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa dla potencjalnego nabywcy samochodu). O tych szkodach będzie musiał informować CEP zarówno każdy Zakład Ubezpieczeń jak i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Krótko mówiąc zapowiada się koniec dla tzw. aut po poważnym „dzwonie”.

Powyższe zmiany to forma małej rewolucja dla instytucji takich jak Stacje Kontroli Pojazdów, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czy Straży Granicznej. Ta ostatnia będzie uprawniona nawet do zatrzymywania prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Miejmy nadzieję, że zmiany powyższe znajdą pozytywne odbicie w rzeczywistości.

Zainteresować mogą Cię też

Bezpieczeństwo pieszych na drogach. Czy pomysł rządu działa?

Bezpieczeństwo pieszych na drogach. Czy pomysł rządu działa?

Niebawem minie rok od wprowadzenia znowelizowanych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Czy jeden ze sztandarowych pomysłów rządu dopiął swego i mamy w końcu zmiany, które pomogą pieszym czuć się bezpieczniej „na pasach”. Okazuje się, że nie wszystko poszło tak jak zakładał rząd PIS’u, ale po kolei. Rewolucyjna zmiana, zakładała przepis, że pieszy zamierzający …

Czytaj więcej
Koniec LPG w Polsce… z rosyjskich gazociągów!?

Koniec LPG w Polsce… z rosyjskich gazociągów!?

Zacznijmy od ekonomii wracając do kwestii paliw i inflacji, która dotyka nasz kraj. Polacy coraz bardziej odczuwają na własnej skórze wszelakiej maści drożyznę. Ceny na wszystkie produkty oraz usługi zdążyły już znacząco wzrosnąć w ostatnich miesiącach. Drożej jest w sklepach, ale również wszelkie ceny usług poszły w górę. Drożej jest też na stacjach paliw i …

Czytaj więcej
Sprzedaż opon w Polsce. Czy rośnie świadomość kierowców?

Sprzedaż opon w Polsce. Czy rośnie świadomość kierowców?

Dziś czas na wlanie trochę optymizmu w nasze zmotoryzowane serca. Ostatnio pisaliśmy o dość pesymistycznych sprawach, dlatego czas przerwać tę złą passę. Aby to uczynić, przenieśmy się na chwilę na rynek … oponiarski. Okazuje się, że świadomość Polskich kierowców na temat roli ogumienia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach wzrasta. Świadczyć o tym mają wyniki sprzedaży …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 biuro@fred.com.pl