Przejdź do treści
Centralna Ewidencja Pojazdów – zmiany, zmiany, zmiany…

Centralna Ewidencja Pojazdów – zmiany, zmiany, zmiany…

Najprawdopodobniej jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zmian Kodeksu drogowego w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów. W połowie września ustawa trafiła do Senatu, potem do Prezydenta.

Nowe przepisy zapowiadają wielką rewolucję na rynku pojazdów używanych. Czyżby to miał być początek końca dla aut powypadkowych i lewych przeglądów? Być może.

Zmiany zapoczątkuje wprowadzenie nowego systemu CEPiK 2.0. Na Stacjach Diagnostycznych badania okresowe przeprowadzane będą tylko po wcześniejszym uregulowaniu opłaty przez właściciela; kierowcę samochodu. Po badaniu diagnosta wykonujący przegląd rejestracyjny będzie zobligowany do wprowadzenia danych do systemu i przesłaniu ich do CEP. Po otrzymaniu potwierdzenia z CEP diagnosta wpisze badanie do dokumentu. Zupełną nowością będzie wpisywanie negatywnych wyników badań okresowych.

Do CEP będzie trafiać szerszy zakres, bardziej doprecyzowanych informacji. I tak znajdziemy w bazie dane dotyczące zabezpieczeń w samochodzie, informację czy auto nie jest przypadkiem zajęte przez organ egzekucyjny. Co dale j- umieszczane będą tam adnotacje apropo szkód pojazdów w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego i kierowniczego ( mających ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa dla potencjalnego nabywcy samochodu). O tych szkodach będzie musiał informować CEP zarówno każdy Zakład Ubezpieczeń jak i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Krótko mówiąc zapowiada się koniec dla tzw. aut po poważnym „dzwonie”.

Powyższe zmiany to forma małej rewolucja dla instytucji takich jak Stacje Kontroli Pojazdów, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czy Straży Granicznej. Ta ostatnia będzie uprawniona nawet do zatrzymywania prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Miejmy nadzieję, że zmiany powyższe znajdą pozytywne odbicie w rzeczywistości.

Zainteresować mogą Cię też

Jakie samochody kupują Polacy. Zaskakujące zmiany

Jakie samochody kupują Polacy. Zaskakujące zmiany

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o akcjach serwisowych przywołujących gigantyczne ilości samochodów do serwisów, w celu przeprowadzania akcji serwisowych. Dziś poniekąd przyjrzymy się tym, czy owe ilości mają związek z ilością samochodów, które Polacy kupują. Jak się okazuje, nie ma zbyt dużej korelacji między tymi dwoma sprawami. Tylko Toyota, która niepodzielnie panuje na Polskim rynku, może …

Czytaj więcej
Jaka marka najczęściej wzywa Klientów na akcje serwisowe?

Jaka marka najczęściej wzywa Klientów na akcje serwisowe?

Ciekawych informacji na temat motoryzacji, dostarcza nam Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli mówiąc prościej UOKiK’u. Wydawać by się mogło, że jest to jedna z ostatnich stron, która mogłaby podsunąć ciekawostki z branży, ale tym razem nic bardziej mylnego. Naszym oczom ukazało się zestawienie dotyczących akcji serwisowych w Polsce za ostatni kwartał. Na stronie Urzędu …

Czytaj więcej
Polska jako kraj ogromnej liczby samochodów

Polska jako kraj ogromnej liczby samochodów

Dziś ponownie wraca do nas temat lubianych przez nas statystyk. Nie raz okazywało się, że potrafimy znacząco się w nich wyróżniać. Nie inaczej zdaje się być w dzisiejszym wpisie. Gdy zastanowimy się szerzej, to okaże się, że owe statystyki mogą odzwierciedlać u nas tzw. Efekt domina. Spieszymy z wyjaśnieniem o co w tym wszystkim chodzi. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 6.30 – 21.30
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 biuro@fred.com.pl