Przejdź do treści
Auta elektryczne. Gdzie jeździ ich najwięcej?

Auta elektryczne. Gdzie jeździ ich najwięcej?

W dzisiejszym wpisie powrócimy do tego co najbardziej elektryzuje świat motoryzacji w ostatnim czasie… czyli do aut elektrycznych. Dziś jednak w wymiarze globalnym. Zastanowimy się, jaki kraj jest przewodnikiem tego trendu i gdzie na świecie można spotkać najwięcej „zielonych” samochodów.

Co ciekawe, po całym świecie porusza się już niemal 10 mln samochodów będących w pełni elektrycznymi (BEV) i zelektryfikowanymi (PHEV). Czy to dużo? Oceniając wynik w stosunku do wszystkich aut na świecie, których szacuje się, że na świecie jest ponad 1,1 miliarda – to bardzo niewiele. Szacuje się, że w ujęciu globalnym na każdego mieszkańca ziemi przypada 6,5 samochodu! Wynik robi wrażenie. Mając jednak z tyłu głowy fakt, że między rokiem 2030 a 2050 wszyscy producenci mają odejście od tego typu źródła napędu, sytuacja może się drastycznie zmieniać na przestrzeni następnych lat.

Wróćmy jednak do samochodów elektrycznych – rynku, który wydaje się poruszać w pewnych trendach. On jasno pokazują, że im bardziej zamożny kraj, tym więcej można w nim spotkać samochodów elektrycznych. Od lat krajem, gdzie spotyka się najwięcej tego typu pojazdów są Chiny. Do końca 2020 roku, w Państwie środka zarejestrowano łącznie 4,2 mln pojazdów. Drugie miejsce okupuje kolejne mocarstwo – Stany Zjednoczone z wynikiem 1,7 mln pojazdów. Wynik ten oczywiście jest mocno skorelowany z poziomem zaludnienia danego kraju, więc wyniki zdają się nie zadziwiać. Czysta matematyka. Można jednak doznać pewnego szoku, kiedy zobaczymy, że trzecim krajem w którym udział aut elektrycznych jest najwyższy, to … Norwegia. Stosunkowo nieduży kraj, w którym liczba ludności oscyluje na granicy 5,3 miliona mieszkańców, zbiera zaszczytne trzecie miejsce rankingu i staje się światowym numerem jeden pod względem przewagi aut elektrycznych na spalinowymi. Co ciekawe, udział aut elektrycznych i zelektryfikowanych w tym kraju stanowi prawie 75% ogółu wszystkich pojazdów. Oznacza to tyle, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Norwegia stanie się pierwszym krajem, który wykorzysta moc elektryków i wyprze całkowicie z rynku pojazdy spalinowe. Polska również przyspiesza pod względem emobilności i łącznie w naszym kraju jeździ już ponad 22 tysiące samochodów „z wtyczką”.

W ujęciu kontynentalnym, sporą ciekawostką może być fakt, że Europa znajduje się na drugim miejscu, zaraz po Chinach w rejestracji samochodów elektrycznych. Wszystkie kraje starego kontynentu, łącznie dają liczbę 3,2 mln zarejestrowanych pojazdów elektrycznych i w ciągu ostatnich pięciu lat, liczba ta wzrosła czterokrotnie. W samym 2020 roku w Europie zarejestrowano blisko 1,36 mln pojazdów tego typu. Najwięcej zarejestrowano samochodów w Niemczech (394.000), Francji (185.000) i Wielkiej Brytanii (177.000). Oczywiście liczby te ponownie mają mocny związek liczbą mieszkańców danego kraju.

Rynek aut elektrycznych niemiłosiernie przyspiesza. Wszystko po to, aby obniżać emisję szkodliwych substancji i zapobiegać skutkom globalnego ocieplenia. Wyścig rozpoczął się już parę lat temu, ale zdaje się regularnie nabierać tempa. Widać to również na naszym Polskim podwórku i ulicach, gdzie coraz łatwiej możemy spotkać auta na „zielonych tablicach”. Ile czasu potrwa ta rewolucja. Z pewnością w którymś momencie rynek nasyci się, a niezdecydowanych klientów trzeba będzie przekonywać różnego rodzaju dopłatami, bądź karać za spóźnialstwo. Ile więc potrwa u nas całkowita transformacja branży? Tego nie wiemy ale możecie być pewni, że będziemy informować was na bieżąco o wciąż zmieniających się trendach.

Zainteresować mogą Cię też

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Niebezpieczeństwo na drodze! Winni są starzy czy młodzi?

Wypadki drogowe w każdym kraju stanowią poważny problem społeczny. W Polsce dane statystyczne wskazują jedną grupę szczególnie narażoną na to ryzyko – młodych kierowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komendy Głównej Policji, młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia są odpowiedzialni za największą część wypadków drogowych. W zeszłym roku wskaźnik liczby wypadków na …

Czytaj więcej
Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Najpopularniejsze auto 2023 roku? Spore zaskoczenie…

Nasze obserwacje rynku motoryzacyjnego opisywane we wcześniejszych wpisach dowodzą, że mimo usilnych prób ze strony Unii Europejskiej rynek aut elektrycznych nie chce rosnąć tak, jak założyli to sobie włodarze starego kontynentu. Tymczasem spływają do nas coroczne dane zebrane przez JATO Dynamics, które pokazują jaki samochód był najczęściej kupowany w roku 2023 przez konsumentów i … …

Czytaj więcej
Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Podsumowanie ubiegłego roku na rynku aut używanych

Odpocznijmy od nowych przepisów i straszenia kierowców kolejnymi podatkami i opłatami, za to, że w ogóle mogą się przemieszczać po drogach. Dziś przyjrzymy się temu co bardzo lubimy. Ocenimy jak zmieniają się trendy Polaków na używane auta. Tu jak się okazuje mamy kilka ciekawych zjawisk… ale też sa miejsca, gdzie nie obserwujemy za dużych zmian. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl