Kradzieże samochodów Polsce w 2020 roku
Niedawno pisaliśmy dla was post bo popularności SUV’ów w Polsce, a już mamy dla was kolejne ciekawe statystyki. Po raz kolejny przygotował je Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Analitycy instytutu zebrali dane za 2020 rok o wyrejestrowaniu pojazdów na skutek kradzieży. Co ciekawe, z badań wynika, że w ostatnich latach poziom kradzieży aut w Polsce utrzymuje się na stałym… niskim poziomie.
Trzeba wiedzieć o jednej rzeczy. Dane CEP różnią się od danych, które posiada policja. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zaginięciom pojazdów, często towarzyszy długi proces poszukiwawczy skradzionego auta. Oczywiście dane te pojawiają się później w bazach CEPiKu, ale niejednokrotnie zostają one ujęte dopiero w kolejnym roku kalendarzowym. Trzeba jednak zauważyć, że trend jest stały, więc można badania uznać za miarodajne. Jedynym odstępstwem od normy jest tutaj to, że baza CEPiKu nie uwzględnia samochodów, które zostały najpierw skradzione… a potem odnalezione przez policję i zwrócone prawowitym właścicielom.
Mimo tych niezgodności, wyniki badań są bardzo interesujące. W zeszłym roku, 6910 pojazdów zostało wyrejestrowanych w Polsce na skutek kradzieży. Dotyczy to samochodów osobowych i dostawczych o masie nie przekraczającej 3,5 tony. To zaledwie 0,03% z ogółu zarejestrowanych aut w Polsce. Co ciekawe, wynik ten jest o 1% niższy niż w zeszłym roku, w którym liczba wyrejestrowanych aut na skutek kradzieży wyniosła 6978 pojazdów. Najlepszy wskaźnik udało się uzyskać w 2018 roku, kiedyś to liczba skradzionych aut wyniosła 6844 sztuki.
Oczywiście najbardziej zagrożeni są mieszkańcy województwa mazowieckiego. W 2020 roku skradziono tam 1801 samochodów, co stanowi 26,1% ogółu kradzieży. Drugie w kolejności jest województwo wielkopolskie, gdzie skradzionych zostało 756 aut. Podium zamyka województwo dolnośląskie, gdzie z powodu kradzieży zostało wyrejestrowanych 689 pojazdów. Niestety nasze województwo zajmuje w całym zestawieniu wysokie 4 miejsce, jednak może się pochwalić tym, że skaradziono u nas aż o 100 pojazdów mniej.
Jakie samochody lubią złodzieje? Odpowiedź jest od zawsze ta sama. Takie, na które jest w Polsce duży popyt. Na czele znajdują się praktycznie Ex aequo Toyota oraz Audi. Wartym zaznaczenia jest to, że Toyota swoją pozycję buduje głównie modelami Yaris, Auris oraz RAV4. Dwa pierwsze modele wiodą prym kradzieży w województwie mazowieckim i to one śrubują cały wynik. Jeśli chodzi o Audi, to oczywiście prym wiedzie A4 – najbardziej popularny model wśród Polaków. Gdzieniegdzie wskaźniki pokazują, również sporą popularność złodziei na model A6. Podium zamyka BMW z ogólnym wynikiem 628 wyrejestrowanych aut na skutek kradzieży. Jakie jeszcze auta upodobali sobie Polacy? Poza wymienionymi markami i modelami, właściciele aut dostawczych, wcale nie powinni spać spokojnie… złodzieje bardzo interesują się autami Fiat Ducato oraz Renault Master.