Przejdź do treści
Need for „SPEED”? Bójcie się piraci drogowi.

Need for „SPEED”? Bójcie się piraci drogowi.

Od połowy lipca, wszyscy piraci drogowi na dźwięk wypowiadanego słowa „SPEED” powinni zadrżeć ze strachu. Od około 2 tygodni na terenie całego kraju, działa dobrze znana stołecznym kierowcom, specjalna jednostka policyjna, powołana przez Komendę Główną Policji. Co to takiego i czym się charakteryzuje?

„SPEED” to grupa doświadczonych i najlepiej wyszkolonych policjantów z wydziału ruchu drogowego, a także policjantów z wydziałów kryminalnych i do walki z cyberprzestępczością. To odpowiedź policji na zmieniające się warunki panujące na drogach. Z przeprowadzonych badań na temat wypadków drogowych i bezpieczeństwa na drogach wynika, jak określił nadkomisarz KGP – Radosław Kobryś, że „Mamy mniej wypadków drogowych, mamy mniej osób rannych, ale mamy więcej ofiar śmiertelnych. Dlaczego tak jest? Właśnie dlatego, że tym wypadkom towarzyszy często prędkość, a prędkość nie wybacza błędów”. Dlatego też zgodnie z tym stwierdzeniem, grupa SPEED ma za zadanie walki z tymi najcięższymi wykroczeniami na drodze – „nadmierna prędkość, przekraczanie prędkości w obszarze zabudowanym i poza obszarem zabudowany, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe zachowania w okolicach przejść dla pieszych” dodał Radosław Kobryś.

Skoro cele są tak szczytne, to i wydawać by się mogło, że środki też muszą być porządne. Rzeczywiście w istocie tak jest – każda grupa w każdym województwie, otrzymała najnowocześniejsze Radiowozy marki BMW model 3 oraz gdzieniegdzie Kia Stinger GT. Wszystko po to, żeby można było podjąć walkę z piratami drogowymi. Warunek zakupu miał być przede wszystkim taki, że auta muszą mieć mocny silnik. KGP zadbała również o to, by auta te były wyposażone w laserowe mierniki prędkości z wizualizacją obrazu. Część aut będzie można rozpoznać bo posiada charakterystyczne policyjne barwy, natomiast druga część to auta nieoznakowane, które mają za zadanie „wtopić się w tłum”.

Praca grupy SPEED to codzienna służba w porach bliżej nieokreślonych, bo taka jest taktyka operacyjna – „żeby ciągle zmieniać taktykę działań. Nie można powiedzieć, że policjanci pracują w tym, czy w innym miejscu. Oni po prostu są wszędzie, są tam gdzie są potrzebni” – podkreślił Mł. insp. Piotr Jakubczak z Komendy Stołecznej Policji.

Różne źródła podają różne wartości dotychczasowych sukcesów „SPEED” w poszczególnych województwach, nie mniej jednak jakiekolwiek by nie były, powinny działać na wyobraźnię kierowców. Czasy starej niedofinansowanej policji powoli mijają i z pewnością kolejne lata będą wymuszać na naszych kierowcach bardziej cywilizowane metody zachowania na drodze. My chociaż kochamy szybką jazdę i adrenalinę prędkości to w pełni kibicujemy poczynaniom grupy SPEED, bo przede wszystkim jesteśmy za bezpieczeństwem na drodze. Zawsze można przecież poszaleć samochodem w miejscach do tego przeznaczonych. Tych też przybywa w całym kraju.

Zainteresować mogą Cię też

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Minęły 24 lata od nadejścia milenium. Komputery nie stanęły w miejscu, kosmici nie nadlecieli, a świat według różnych zapowiedzi, spokojnie transformował się na swój własny sposób. Z perspektywy czasu widać jak wiele się zmieniło wokół nas, ale to czego nie widać na pierwszy rzut oka też bywa fascynujące. Zwłaszcza jak dostajemy materiał przygotowany przez instytut …

Czytaj więcej
Polska ciągle w TOP 10.

Polska ciągle w TOP 10.

Nie trzeba być fanem motoryzacji by widzieć i poczuć jak zmieniają się drogi w naszym kraju. Sieć autostrad i dróg ekspresowych stale się rozszerza, a jakość ich wykonania stanowczo dorównuje tym z zachodu Europy. Jeszcze 10-15 lat temu taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, ale dziś nie mamy się czym wstydzić. Ogromny przełom na polu …

Czytaj więcej
Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Wszyscy czekamy na przełom w technologii, która siłą wypycha motoryzację spalinową. Liczymy na to, że zasięgi aut będą coraz dłuższe, akumulatory coraz żywotniejsze, a strach przed pożarem ograniczymy do minimum. Ci co mieli kupić elektryki, już je kupili, natomiast problem stanowią Ci, którzy mogliby się do nich przekonać, kupując na początek auto „z drugiej ręki”. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 +48 573 664 156 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl