Przejdź do treści
Obowiązkowa rejestracja samochodów – szykują się zmiany

Obowiązkowa rejestracja samochodów – szykują się zmiany

Kolejne zmiany przygotowują władze dla osób, które z jakiś przyczyn unikają przerejestrowywania samochodów, bądź ich trwałego wyrejestrowania. Póki co Polskie prawo nakazuje (wg. art.78 kodeksu drogowego) osobie, która nabyła bądź pozbyła się auta, poinformowanie o tym fakcie starosty powiatowego – w ciągu 30 dni od zaistnienia zdarzenia. Teoria mówi swoje, a praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wspomniany wyżej artykuł, nie mówi konkretnie o przewidzianych sankcjach za niedotrzymanie tego obowiązku.

Nowy projekt, ma mieć podobne założenia do wcześniejszych ustaleń, ale przewiduje już kary w wysokości 1000zł dla osób, które nie przerejestrują/wyrejestrują samochodów w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Taki m.in. projekt wpłynął do sejmu na początku czerwca pod ogólnym szyldem „ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” a przygotowało go Ministerstwo Środowiska. W połowie czerwca odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji. Aktualnie trwają nad nim pracę w komisjach Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Głównym założeniem twórców tej ustawy jest to, żeby poprawić warunki legalnego obrotu samochodami oraz ulepszyć system przejrzystości gromadzonych danych w CEPiK. Jest w niej jeszcze drugie dno, które może usunąć z przydrożnych parkingów i szemranych miejsc, tzw. Samochody widma. Chodzi o pojazdy, przy których w okresie większym niż 6 lat nie odnotowano żadnych komunikatów aktualizujących – od stacji kontroli pojazdów, organów rejestrujących czy ubezpieczycieli. Ustawodawcy twierdzą też, że powyższe zmiany są podyktowane presją Komisji Europejskiej, która do tej pory miała spore zastrzeżenia co do tego, że w naszym kraju brakuje sankcji w zakresie samochodów wycofanych z eksploatacji. Dotyczy to głównie dyrektywy z 2000 roku.

Propozycja tych zmian, wydaje się być skutecznym sposobem na walkę ze „spóźnialskimi” właścicielami samochodów. Tym bardziej że ma być tak samo egzekwowana w przypadku osób fizycznych jak i osób prawnych i jednostek organizacyjnych. Dzięki odpowiednim wpisom do kodeksu drogowego, będzie ona mogła być egzekwowana, np. podczas rutynowej kontroli drogowej.

Zainteresować mogą Cię też

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Minęły 24 lata od nadejścia milenium. Komputery nie stanęły w miejscu, kosmici nie nadlecieli, a świat według różnych zapowiedzi, spokojnie transformował się na swój własny sposób. Z perspektywy czasu widać jak wiele się zmieniło wokół nas, ale to czego nie widać na pierwszy rzut oka też bywa fascynujące. Zwłaszcza jak dostajemy materiał przygotowany przez instytut …

Czytaj więcej
Polska ciągle w TOP 10.

Polska ciągle w TOP 10.

Nie trzeba być fanem motoryzacji by widzieć i poczuć jak zmieniają się drogi w naszym kraju. Sieć autostrad i dróg ekspresowych stale się rozszerza, a jakość ich wykonania stanowczo dorównuje tym z zachodu Europy. Jeszcze 10-15 lat temu taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, ale dziś nie mamy się czym wstydzić. Ogromny przełom na polu …

Czytaj więcej
Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Wszyscy czekamy na przełom w technologii, która siłą wypycha motoryzację spalinową. Liczymy na to, że zasięgi aut będą coraz dłuższe, akumulatory coraz żywotniejsze, a strach przed pożarem ograniczymy do minimum. Ci co mieli kupić elektryki, już je kupili, natomiast problem stanowią Ci, którzy mogliby się do nich przekonać, kupując na początek auto „z drugiej ręki”. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 +48 573 664 156 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl