Przejdź do treści
Czy laserowy prędkościomierz ułatwi pracę Policji?

Czy laserowy prędkościomierz ułatwi pracę Policji?

Na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w ramach projektu „Ręczny fotoradar laserowy” zostało skonstruowane bardzo ciekawe urządzenie. Mowa tu o laserowym prędkościomierzu z dodatkową funkcją videorejestratora. Produkt aktualnie jest w trakcie certyfikacji, a zakłada się że produkcja tego cuda może rozpocząć się już w pierwszej połowie 2018 roku. Czy pozwoli policjantom usprawnić i poszerzyć zakresu możliwości działania? Tego jeszcze nie wiemy. Ale wszystko na to wskazuje, że tak.

Fakt jest taki, ze funkcjonariusze Policji już od kilku lat używają w naszym kraju laserowych mierników prędkości. Niemniej – masa w nich wad. Nie umożliwiają identyfikacji pojazdu, inne nie pozwalają zrobić dokumentacji fotograficznej za pomocą tego samego toru, który służy do rejestracji. Co za tym idzie – kierowcy często to wykorzystują, podważając wyniki kontroli i sprawy trafiają do sądu. „Prędkościomierz laserowy działa na bazie pomiaru odległości na jednostkę czasu, a w zasadzie jej zmiany. Jednocześnie z pomiarem prędkości możliwa jest rejestracja całego procesu pomiaru, dzięki temu policjant ma możliwość udowodnienia, że pomiar został przeprowadzony prawidłowo i do tego obiektu, do którego została zbliżona ta prędkość” – wyjaśnia Pan Marek Zygmunt, szef zespołu laserowej teledetekcji w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

Nowe laserowe mierniki prędkości umożliwić mają pomiar prędkości w zakresie do 350 km/h z odległości 1 km. Czas pomiaru ma trwać zaledwie 0,3 sekundy. Mają być odporne na temperaturę i zakłócenia pracy przez inne urządzenia. Dzięki wykorzystanej w nich kamerze cyfrowej, będzie możliwość dużo dokładniejszego powiększenia optycznego i cyfrowego. Ponadto będzie w nich opcja sfotografowania lub nakręcenia filmu. Czy i kiedy Policja zacznie korzystać z tych urządzeń nie wiadomo. Ale na pewno mogłoby to poprawić jakość bezpieczeństwa na naszych drogach.

Zainteresować mogą Cię też

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Polska motoryzacja na początku wieku i dziś.

Minęły 24 lata od nadejścia milenium. Komputery nie stanęły w miejscu, kosmici nie nadlecieli, a świat według różnych zapowiedzi, spokojnie transformował się na swój własny sposób. Z perspektywy czasu widać jak wiele się zmieniło wokół nas, ale to czego nie widać na pierwszy rzut oka też bywa fascynujące. Zwłaszcza jak dostajemy materiał przygotowany przez instytut …

Czytaj więcej
Polska ciągle w TOP 10.

Polska ciągle w TOP 10.

Nie trzeba być fanem motoryzacji by widzieć i poczuć jak zmieniają się drogi w naszym kraju. Sieć autostrad i dróg ekspresowych stale się rozszerza, a jakość ich wykonania stanowczo dorównuje tym z zachodu Europy. Jeszcze 10-15 lat temu taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, ale dziś nie mamy się czym wstydzić. Ogromny przełom na polu …

Czytaj więcej
Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Używane elektryki, czyli zgniłe jajo motoryzacji.

Wszyscy czekamy na przełom w technologii, która siłą wypycha motoryzację spalinową. Liczymy na to, że zasięgi aut będą coraz dłuższe, akumulatory coraz żywotniejsze, a strach przed pożarem ograniczymy do minimum. Ci co mieli kupić elektryki, już je kupili, natomiast problem stanowią Ci, którzy mogliby się do nich przekonać, kupując na początek auto „z drugiej ręki”. …

Czytaj więcej

ul. J. Wybickiego 48, 84-207 Bojano

Poniedziałek – Piątek : 8.00 – 18.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 676 20 20 +48 573 664 156 biuro@fred.com.pl

Aleja Zwycięstwa 175, 81-521 Gdynia Orłowo

Poniedziałek – Piątek : 7.30 – 21.00
Sobota: 8.00 – 14.00

+48 58 622 13 36 +48 609 888 505 biurogdynia@fred.com.pl